سایر مطالبنظرسنجی

باج افزار ، خطرناک تر از همیشه – بررسی نتایج یک نظرسنجی

باج افزار مشکل اصلی این روزهای کارشناسان امنیت سایبری می باشد. از همین جهت یک شرکت امنیت سایبری نظرسنجی ای را برگزار کرده است تا تجربیات مدیریان آی تی را در این حوزه جویا شود. در ادامه به بررسی این گزارش می پردازیم.

سایبرلند

برای اولین بار در یک دهه گذشته در هنگام پشتیبانی ویندوز با باج افزار مواجه شدیم. سپس این بدافزار فقط سیستم های اجرا کننده ویندوز را تحت تاثیر قرار داد، اما اکنون تمام سیستم عامل ها، مشتریان و شرکت ها هم به یک اندازه در معرض خطر باج افزار قرار دارند. حتی این روزها نیز سیستم های لینوکس و OSX هم هدف قرار می گیرند و تمام گوشی های موبایل  هم در معرض حملات باج افزار می باشند. همچنین کارشناسان امنیت سایبری معتقدند که باج افزار اینترنت برای اشیا(IoT)  یک حمله جدید است و معمولا جدیدترین خطرات جدی گرفته نمی شوند.

باج افزار اینترنت اشیا

باج افزارها یک مسئله بزرگ در حوزه امنیت هستند به گونه ای که این روزها حتی اخبار اصلی را هم تحت تاثیر قرار داده اند. در سال ۲۰۱۷ باج گیر Wannacry به سازمان‌های سراسر جهان آسیب وارد کرد. همچنین انواع مختلف باج افزار Petya که برای اولین بار درسال گذشته کشف شدند، صنعت اوکراین را در پایان ژوئن ۲۰۱۷ تحت تاثیر قرار دادند.

ازمیان تمام اغتشاشات موجود، توسعه دهندگان نرم افزار امنیتی Druva بعد از بررسی بیش از ۸۰۰ شغل در حوزه فناوری اطلاعات یافته های خود را در آخرین گزارش مرتبط با باج افزارها بیان کردند.

در این قسمت بعضی از مهم ترین یافته ها را بیان می کنیم:

  • ۸۰ درصد از سازمان ها متکی بر بکاپ، جهت بازیابی اطلاعات حساس بعد از حمله باج افزار می باشند. بنابراین، همیشه از همه چیز بکاپ بگیرید.
  • اندپوینت‌ها دیگر تنها هدف باج افزارها نیستند. ۳۳ درصد از پاسخ دهندگان حملات باج افزاری را بر روی سرورهای خود تجربه کرده بودند.
  • حدود ۵۰ درصد از شرکت کنندگان با حملات متعدد باج گیری مواجه شده اند.
  • جلوگیری از پخش باج افزار در شبکه کار ساده ای نیست. ۷۰ درصد از حملات گزارش شده توسط سازمان ها در چند سیستم پخش شده اند. شرکت های دارای اندازه های مختلف با موقعیت های جغرافیایی متفاوت تحت تاثیر قرار می گیرند. این تحقیق به این نتیجه زسیده است که تاثیر باج افزار در شرکت های کوچک ، متوسط و بزرگ تقریبا یکسان است.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید