سایر مطالبگزارش

گزارش امنیتی تهدیدات صنعت آی تی از آزمایشگاه AV-Test

مجرمان سایبری اکثرا بر روی سلاح‌های موثر تمرکز می‌کنند. بازگشایی بخش‌های جدید بیزینس شامل، مارکت‌های آینده، اینترنت اشیاء، کریپتو کارنسی، می‌توانند برای مدت طولانی به طور موثر محافظت شوند. آخرین تجزیه و تحلیل که در گزارشات امنیتی AV-Test منتشر شده است، به برخی از تهدیدات که همچنان کاربران و شرکت‌های بزرگ با آن روبرو هستند، اشاره می کند.

سایبرلند

توسعه دو برابری بد افزارها

از اکتبر سال ۲۰۱۷ سیستم‌های شناسایی از موسسه AV-Test با افزایش دو برابر نرم افزار‌های مخرب جدید روبرو شده است. در حالیکه، اشکال متنوع از بد افزارهای جدید، در اکتبر سال ۲۰۱۶ به ۷٫۶۲۹٫۳۰۵ رسیده است، این رقم در همان ماه در سال بعد به رقم ۱۷٫۴۴۵٫۶۵۹ افزایش پیدا کرده است. طبق آمار جمع آوری شده، شرکت AV-Test بالاترین رتبه از توسعه‌ی بدافزارهای جدید را ثبت کرده است.

نمودار رشد بدافزارها

نمودار رشد بدافزارهای لینوکس

باج افزار ها در مقابل کریپتو ماینر ها

نمودار رشد کریپتوماینر ها

با صرف نظر از جنبه‌های کمی، نگاهی دوباره به ۳ ماه اول سال گذشته و سال ۲۰۱۸ می اندازیم. که بینش جالب دیگری را در خصوص روند اقتصادی (و صنعت جنایی فناوری اطلاعات) ارایه می‌دهد. این آمار نشان دهنده‌ی روند رو به رشد باج افزار ها می‌باشد. در حالیکه تعداد نمونه‌های باج افزار های جدید در سال ۲۰۱۷ با ۶۱٫۲۳۹ نسخه در مقایسه با سال قبل (۲۰٫۴۱۳) سه برابر شده است، بدافزارهای بلک میل در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ در حال عقب نشینی بوده است. به عنوان یک منبع، باج افزارها برای مجرمان سایبری بسیار سودمند بوده اند. ظاهرا صنعت جرایم سایبری، قادر به افتتاح نمونه بیزنس‌های جدید با کسب میزان سود دهی بالا و کاهش هزینه‌ها است.
بد افزارهای مخرب جدید شامل، بدافزارهای کریپتوماینینگ و کدهای مخرب است که بلافاصله به طور مستقیم، حساب‌های ناشناس و آنلاین مجرمان سایبری وارد می شود و سودهای از دست رفته را کاهش می‌دهد. در غیر اینصورت، به علت عدم تمایل قربانیان به پرداخت باج، محدودیت‌های دسترسی به سیستم عامل‌های خاص و یا انواع دستگاه‌ها انجام می شود. بنابراین، نباید جای تعجبی وجود داشته باشد که رشد غیر منتظرانه‌ی تعداد بد افزارهای مخرب بتواند به طور مخفیانه با آلوده کردن دستگاه از عملکرد آن برای محاسبات ارزهای دیجیتالی، سوء استفاده کنند.

ویندوز هدف اول مجرمان سایبری

نمودار رشد بدافزارهای ویندوزی

هرکسی که به دنبال برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های مخرب در مقیاس وسیع است، به آنها توصیه می‌شود که نمونه‌های بد افزارهای مخرب را در آسیب پذیری‌های اکو سیستم نرم افزاری به طور گسترده، توزیع کنند. این موضوع باعث بوجود آمدن حال Redmond در سیستم عامل می‌شود که بیشترین میزان آسیب پذیری را بر روی پلت فرم نرم افزارها ایجاد می‌کند.
در سال ۲۰۱۷، بیش از ۶۷ درصد از تمامی حملات مخرب به سیستم‌های ویندوز صورت گرفته است. با این حال، در مقایسه با سال گذشته، تعداد کل نمونه‌های جدید بد افزار ها به کمتر از ۳ درصد کاهش یافته است.

جهت حفاظت از ویندوز می توانید از ویروس کش رایگان استفاده کنید. لیستی از بهترین ها در مقاله “بهترین ویروس کش های رایگان” آورده شده اند.

حفاظت حیاتی از اندروید

در مقابل شدت حملات، بر روی پلتفرم‌های موبایل هم چنان افزایش یافته است. ۶٫۵ در صد از بد افزارها در سال ۲۰۱۷، دستگاه‌های اندرویدی را هدف خود قرار داده اند که در مقایسه با سال گذشته، ۰٫۸۸ درصد با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است. آنچه که برای تلفن های همراه حاشیه ایی است، تاثیر مخرب آن ها است. همانطور که تاکنون، تنها تعداد کمی از دستگاه‌های تلفن همراه با سیستم اندروید، برنامه‌های ایمن را تامین می کنند، و کمتر از آنتی ویروس‌های موثر استفاده می کنند. در عین حال، یکی از ۳ دستگاه اندرویدی که در سراسر چهان توسط کاربران استفاده می شود، از نسخه‌های قدیمی برای سیستم عامل‌های خود (نسخه ی ۱٫۱-۵٫۱٫۱) استفاده می‌کنند که در حقیقت، هیچ گونه بروز رسانی امنیتی به واقع، در دسترس آنها وجود ندارد. کمتر از ۵٫۲ درصد از کاربران اندروید، نسخه‌ی ۸ Aka (Oreo) مجهز به سیستم بروزرسانی امنیتی استفاده می کنند.

افزایش ۵ برابر بدافزار ها در سیستم عامل مک

در گزارش امنیتی سال گذشته، سیستم سنجش AV-Test انواع بدافزارهای مخرب را بر روی سیستم عامل‌های مک ثبت کرده است ، که ۷۳۰ درصد نسبت به سال گذشته ، افزایش قابل توجهی داشته است. این روند هم چنان تا سال ۲۰۱۷ ادامه پیدا کرد در حالیکه، در مجموع ۶٫۹۵۹ نمونه‌ی جدید از بدافزارهای برنامه ریزی شده، کامپیوترهای شرکت اپل (مک) را مورد هدف قرارد ادند و این رقم نسبت به سال گذشته، با ۳۷٫۰۳۰ نمونه جدید از بدافزارها، تا ۵ برابر افزایش داشته است. در مجموع، حجم حملات بدافزارهای مخرب بر روی سیستم عامل‌های مک، به طور متوسط برای ۱۰ سال به طور پیوسته افزایش پیدا کرده است.

نبرد و نقش بدافزارهای IoT آنها در مارکت آینده

حتی اگر پیش بینی‌های محتاطانه از سوی شرکت‌ها تحقیقی در مارکت آینده، حقیقت پیدا کند، تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۳۰ میلیون از بدافزارها ۲۰٫۸ میلیارد از شبکه‌های دستگاه ها در سراسر جهان، را می پوشاند.
اینها تنها ارقامی هستند که نه تنها شرکت‌ها را بلکه مجرمان سایبری را نیز، متعجب کرده است. از یک سو، تولید کنندگان بی تجربه محصولاتی در بخش امنیت IT وجود دارند که تنها خواستار این هستند که محصولات خود را سریعاَ در بازار عرضه کنند.
و از سوی دیگر، مافیای سایبری وجود دارند که با یک زنجیره‌ی وسیعی از برنامه‌های مخرب و آزمون شده، آماده‌ی به دام انداختن دستگاه‌ها و خدمات آنلاین هستند تا با گسترش کدهای مخرب، میزان آسیب پذیری بسیاری را وارد کنند. به همین ترتیب یک مارکت می‌تواند دیگری را نیز آلوده کند و کاربران نیز در معرض خطر و یا پرداخت باج هستند.

دانلود رایگان گزارش کامل

اطلاعات اضافی و معیارهای دقیق در خصوص گسترش باج افزارهای مخرب و یا سایر برنامه‌های مخرب، در گزارش‌های امنیتی جامع شرکت AV-Test ارایه داده شده است. شما می توانید این گزارش ها را به صورت رایگان دانلود کنید.
تستهای منظم از محصولات خانگی هوشمند، اطلاعات مربوط به دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) و موارد مربوط به حوزه ی امنیت را می‌توانید در وبلاگ IoT Security پیدا کنید.
آیا می خواهید بدانید که کدام برنامه‌های امنیتی، بهترین حفاظت ممکن را برای دستگاه‌های شما ارایه می دهند؟
AV-Test اطلاعاتی را در خصوص میزان تشخیص، قابلیت استفاده و عملکرد تمامی راهکارهای امنیتی را به طور رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد، شما می‌توانید نتایج آزمون‌های صورت گرفته را به صورت ماهانه جستجو کنید.
اگر قصد دارید تا به طور منظم اطلاعات بروز رسانی شده را در خصوص تمامی جوانب مربوط به امنیت IT مانند، آزمون های محصولات هوشمند خانگی ، پوشش امنیتی ، ردیاب ها و یا برنامه های مناسب امنیتی و یا حتی برنامه‌های کاربردی کنترل والدین بر روی فرزندان، را بدانید، می‌توانید از طریق عضویت در خبر نامه امنیتی ما ، تمامی آنها را در اسرع وقت دریافت کنید.

دانلود گزارش کامل

مطالب مرتبط:


گزارش امنیتی تهدیدات صنعت آی تی از آزمایشگاه AV-Test


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید