اخبار

برای http و https در گوگل کروم چه اتفاقی افتاد؟

سایبرلند

از بین کاربران گوگل کروم، آن‌هایی که از ورژن ۶۴٫x آن استفاده می‌کنند متوجه خواهند شد که گوگل شکل نمایش آدرس وبسایت در مرورگر را تغییر داده است.

گوگل قبلاً http یا https را، جهت نشان دادن امنیت اتصال به آن سایت در کنار آدرس وبسایت قرار می‌داد. اما با ورژن ۶۹ دیگر خبری از این‌ها نیست و به جای آن، آیکن قفل و Secured را قرار داده است.

گوگل در ۲۰۱۸ اعلام کرد که تغییراتی در شیوه‌ی نمایش آدرس وبسایت در مرورگر گوگل کروم اعمال خواهد کرد و پروتکل آدرس بار گوگل کروم در دسکتاپ و اندروید نیز حذف خواهند شد و کاربران گوگل کروم ۶۹ با شمایل جدیدی روبه رو خواهند شد. صرفاً آیکن‌های قفل جای Secured را خواهند گرفت که آن نیز بعد از مدتی از روی صفحه ناپدید خواهد شد.

به طور خلاصه یعنی به جای نمایش دادن آدرس کامل وبسایت که آن هم شامل تمامی جزئیات و کل URL است، از این به بعد یک آیکن قفل و URL نشان داده خواهند شد.

سایت‌هایی که http هستند، که از امنیت پایین‌تری نیز برخوردار می‌باشند،  http را دیگر نمایش نخواهند داد و به جای آن جلوی آدرس‌شان یک آیکن i نمایش داده خواهد شد که نشان دهد اتصال ایمن نیست. با شروع اکتبر ۲۰۱۸، سایت‌های http با لیبل not secure  نمایش داده خواهند شد.

بنابراین می‌توان گفت به طور کل این تغییرات رخ خواهند داد:

http از گوگل کروم حذف خواهد شد. کاربران با یک آیکن (i) و در نهایت لیبل not secure رو به رو خواهند شد.

https نیز جای خود را به یک آیکن قفل و در نهایت لیبل secure خواهد داد. هر چند این آیکن قفل نیز به زودی حذف می‌شود.

چرا گوگل این تغییرات را ایجاد می‌کند؟

یکی از دلایل این است که این روزها بهتر است همه‌ی سایت‌ها  httpsباشند. به همین دلیل گوگل بهترین راه برای افزایش تعداد سایت‌های ایمن را لیبل زدن به آن‌ها دید. هر چند به زودی آن علامت‌ها نیز کمتر خواهند شد. در مورد سایت‌های دارای امنیت پایین، گوگل صرفاً با حذف http ایمن نبودن آن را نمایش خواهد داد.

چگونه تغییر را غیرفعال کنیم؟

کاربران گوگل کروم ورژن ۶۹ یا جدیدتر می‌توانند فعلاً این تغییرات را غیرفعال کنند. در واقه این آپشن به صورت آزمایشی اضافه شده و با علامت یک پرچم، به کاربران این امکان را می‌دهد تا آن را تست کنند. گوگل هر زمانی ممکن است این آپشن را حذف کند.

البته همچنان امکان دارد کل آدرس را دید:

  • در ادرس‌بار مرورگر گوگل کروم chrome://flags/#omnibox-ui-hide-steady-state-url-scheme-and-subdomains را لود کنید.
  • گزینه‌ی disabled در منو را غیرفعال کنید.
  • گوگل کروم را ری‌استارت کنید.

 

بیشتر بخوانید:

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید