اخبار

ترامپ: به کیم جونگ اون شماره تلفن مستقیم دادم، حالا می‌توانم با جونگ اون تماس بگیرم.

یک روز پس از دیدار دونالد ترامپ، با رهبر کره شمالی (کیم جونگ اون در سنگاپور) در روز جمعه، رییس جمهور ترامپ، در خصوص رابطه‌ی دوستانه‌ی خود با اون، به گزارشگران حاضر در کاخ سفید اعلام کرد که؛ حالا می‌توانم با جونگ اون تماس بگیرم. من به او یک شماره تلفن مستقیم دادم. حالا او می‌تواند در صورتی که مشکلی پیش آمد، با من تماس بگیرد و من هم می‌توانم با او تماس بگیرم، تا باهم در ارتباط باشیم.

سایبرلند

به نظر می‌رسد، رییس جمهور ایالات متحده و رهبر کره‌ی شمالی، روابط دیپلماتیک بسیار پیچیده و پنهانی دارند. زمانی نگذشته بود که ترامپ تهدیدات هسته‌ایی را احساس می‌کرد، بنابراین هر حرکت مثبتی بین ۲ کشور می‌تواند به بهتر بودن شرایط کمک مطلوبی کند.

یکی از خبرنگاران فعال در این زمینه، در خصوص ادعاهای رییس جمهور ترامپ اظهار کرده که: اگر رییس جمهور، حقیقتاَ شماره تلفن شخصی خود را به کیم جونگ اون داده باشد، امنیت ملی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

تماس تلفنی ترامپ و کیم جونگ اون

Karsten Nohl کارشناس ارشد آزمایشگاه تحقیقاتی آلمان که در خصوص حملات شبکه های مخابراتی تحقیقاتی را انجام داده است اعلام کرده است که، این موضوع به واقع می تواند مشکل ساز شود.

هکرها می‌توانند با ایجاد اختلال در خطوط ارتباطی تلفن همراه، تمامی تماسهای افراد مورد نظر را شنود کنند و از آنها سو استفاده کنند و یا حتی پیام‌ها و مکان فعلی آنها را ردیابی کنند. اگر ترامپ ملاحظات لازم را اعمال نکند ممکن است کیم جونگ اون با ابزاری ساده و توسعه یافته به جاسوسی در سطوح فوق سری دولت آمریکا بپردازد. کاخ سفید چنین چیزی را نمی‌پذیرید.

Nohl هم چنین اضافه کرد که، اگر ترامپ به این توصیه ها توجه کند، می‌تواند به جای دادن شماره تلفن مستقیم خود که در سیم کارت اش است، یک شماره تلفن تصادفی را که به خط تلفن خودش انتقال پیدا می‌کند را به کیم جونگ بدهد.

او به عنوان یک رییس جمهور می‌تواند فهرستی از صدها شماره تلفن را داشته باشد که به نوعی به همه آنها دسترسی دارد. ترامپ در آغاز ریاست خود، تلفن همراه خود را به کاخ سفید آورد و با اکراه آن را تحویل سرویس امنیتی کاخ سفید داد  تا به جای آن گوشی نا امن، از یک گوشی هوشمند با یک دیوایس جدید فوق امنیتی، استفاده کند.

Dave Aitel محقق سابق NSA کسی که آزمون‌های تست نفوذی را برای شرکت‌ها در نظر می‌گرفت، بیان کرده است که، اگر هرکدام از بد افزارهای مخرب بر روی گوشی هوشمند ترامپ جای گذاری شود، تعجبی نمی‌کنم.

تمامی این موارد، بیانگر این است که: شما در موقعیتی قرار گرفته‌اید که رییس جمهور آمریکا ، از یک گوشی هوشمند احتمالاَ ناامن استفاده می‌کند و اگر شماره تلفن خود را به رهبر یک قدرت خارجی داده است، به این معنا است که دوست دارد هک شود و این شرایط، قطعاَ خوب به نظر نمی‌رسد.

اگر سازمان اطلاعاتی کشور کره‌ی شمالی، نتواند دست به ردیابی تلفن همراه ترامپ از طریق بد افزارهای مخرب کند، یک شماره تلفن مستقیم می‌تواند این شرایط را تقدیم آنها کند. این نوع هک کردن از، سرویس شبکه تبادلی به  نام SS7  استفاده می‌کند که می‌تواند این امکان را به هکرها بدهد تا بتوانند، به تمام تماسها، پیام‌ها و حتی مکان‌ها دسترسی پیدا کنند.  کمیسسیون ارتباطات فدرال FCC ، در حال کار کردن بر روی نقاط آسیب پذیر و تهدیداتی هستند که آنچنان هم که باید خیالی و یا فرضی نیست. وزارت امنیت دولت ایالات متحده، اعلام کرده است که هکرها ممکن است از حملات SS7 علیه کاربران تلفن همراه در ایالات متحده، استفاده کند.

به این خاطر که حملات SS7 شامل دستکاری ارتباطات بین شبکه های تبادلی مختلف است و کاربران از آن اتصالات استفده می‌کنند. این اتصالات و ارتباطات می‌تواند علامت گذاری شوند، به خصوص در برابر شماره تلفن همراه ترامپ.

Nohl هم چنین متذکر شده است که، هنگامی که ترامپ به سفرهای خارج از کشور سفر می‌کند و تلفن همراه خود را با خود می‌برد در آنجا باید برای استفاده از تلفن خود، از رومینگ دیتا استفاده کند و همین موضوع می‌تواند به نوعی مشکل ساز شود و ممکن است حملات SS7 بر روی آن انجام شود.

کره‌ی شمالی خود را به عنوان مدعی مشتاق به هک و دستکاری در سیستم، در سراسر جهان، برای بدست آوردن اطلاعات جاسوسی و مالی، اثبات کرده است. این کشور حتی مسئول هک شدن سیستم‌های شرکت سونی در کره‌ی جنوبی و فروپاشی و اختلال در سیستم با استفاده از باج افزار Wannacry است و حملات SS7 از این قایده مستثنا نیستند.

جامعه‌ی جهانی در تلاش است تا هکرهای کره‌ی شمالی را کنترل و مدیریت کنند، هرچند عملکرد آنها بسیار ننگ آور و هوشمندانه بوده است. اگر ایالات متحده، کره شمالی را متهم به جاسوسی از تلفن همراه ترامپ کند، مشکل به نظر می‌رسد که پاسخ درخور، ترساننده را برای آن انتخاب کند. کاخ سفید برای برقراری تماس مطمئن و امن مجهز است و امیدوار هستیم که ترامپ از آن پروتکل‌ها استفاده کند. تا این ارتباط به ارتباطی ایمن تبدیل شود و آن هنگام است که ترامپ می‌تواند بر روی ارتباط  دوستانه‌ی خود، با کیم جونگ اون تمرکز کند، اما اگر ترامپ اینگونه عمل نکند ، این بی پروایی می تواند مشکل ساز شود.

 

مطالب مرتبط:

 


ترامپ: به کیم جونگ اون شماره تلفن مستقیم دادم، حالا می‌توانم با جونگ اون تماس بگیرم.


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید