اخبار

دخالت در انتخابات میان دوره ای آمریکا – اتهام جدید شرکت FireEye به ایران

شرکت FireEye که قبلا نیز اتهاماتی علیه ایران در خصوصی جاسوسی از امریکا و حملات سایبری مطرح کرده بود مجددا به دلایلی که به گفته خودشان تا حد بسیاری غیر قابل استناد هستند و تنها حدس و گمان به حساب می آید ایران را متهم به جاسوسی در انتخابات میان دوره ای امریکا کرده است. در زیر متن کامل گزارش ارائه شده از طرف شرکت فایر آی بدون هیچ تغییری را می توانید مطالعه فرمایید.

سایبرلند

شرکت امنیت سایبری FireEye اخیرا یک عملیات جاسوسی و نفوذی را که به نظر می رسد از جانب ایران هدایت شده باشد را شناسایی کرده است که مخاطبان خود در ایالات متحده، انگلستان، آمریکای لاتین و خاورمیانه را مورد هدف قرار داده است. این عملیات، یک شبکه‌ی جاسوسی از وب سایت‌های خبری نامعتبر و مربوط به چندین اکانت در رسانه‌های اجتماعی است، که برای ترویج جوانب سیاسی به همراه منافع ایران در نظر گرفته شده است. این جوانب شامل اقداماتی سیاسی علیه رژیم ال سعودی و اسراییل است که حمایت خود را از فلسطین و هم چنین از منافع ایران در برابر معاهدات هسته ایی (JCPOA) دریغ نکرده است. طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که محرک و عواملی از روسیه نیز، در این عملیات دست داشتند و بر روی فعالیت‌های آنلاین و رسانه‌ایی به منظور شکل گیری یک گفتمان سیاسی، تاثیر گذار بوده است. فعالیت این گروه در چه زمینه ایی صورت گرفته است؟ به برنامه ریزی و ثبت ارتباطات و ارتقای محتوای موجود در وب سایت‌های خبری نامعتبر و اکانت‌های جعلی در توییتر می‌پردازد. فعالیت این گروه از سال ۲۰۱۷ آغاز شد. با انتشار این پست در وبلاگ، ما هم چنان به تحقیق و بررسی اکانت‌های رسانه‌های اجتماعی و وب سایت‌های مرتبط با این فعالیت ادامه دادیم. به عنوان مثال ما چندین سایت به زبان عربی و مرتبط با خاورمیانه را شناسایی کردیم که به نظر می‌رسد، که ظاهرا بخشی از این عملیات گسترده به حساب می آمد. ما از عبارت (نا معتبر) برای توصیف وب سایت‌هایی استفاده کردیم که اصل و منشا آن به هیچ عنوان شفاف سازی نشده است و این دسته از وب سایت‌ها اغلب، از تلاشهای متقابل برای پنهان کردن اصل و منبع خود استفاده می کنند. به عنوان مثال اغلب از شخصیت‌های رسانه‌ایی اجتماعی جعلی برای ارایه‌ی محتوای خود استفاده می کنند. محتوای منتشر شده در این وب سایت‌ها، ترکیبی از محتواهای وب سایت‌های اصلی و مقاله‌های خبری موجود در آنها است که آنها را به شکل دیگری تغییر و در سایت جعلی قرار دادند. اما چه کسی رهبری این دسته از فعالیت‌ها را بر عهده دارد؟ براساس گزارشات صورت گرفته تیم تحقیقاتی  FireEye، با قطعیت متوسط (البته نه به طور کامل) مشخص شده است که گویا از جانب ایران این فعالیت ها هدایت می‌شوند. این ارزیابی بر مبنای ترکیب شاخص‌ها، از جمله اطلاعات ثبت شده موجود در وب سایت‌ها و یا اکانت‌های رسانه‌های اجتماعی با ثبت شماره تلفن‌های ایران و هم چنین، مطابقت و سازگاری محتوا با منافع سیاسی ایران، صورت گرفته است. به عنوان مثال؛ ایمیل های ثبت شده در سایت های Instituto Manquehue- Liberty Front Press  و هم چنین اعلان های طراحان وب سایت در تهران و با سایت Gahvare.[.].com در ارتباط است.

گزارش شرکت فایر آی در خصوص دخالت ایران در انتخابات میان دوره ای امریکا

ما چندین اکانت توییتر که مستقیما با این وب سایت ها در ارتباط است را شناسایی کردیم و هم چنین متوجه چند اکانت در توییتر شدیم که در قسمت ثبت شماره تلفن، کد ایران یعنی ۹۸+ را وارد کرده بودند. ما افراد غیر رسمی را در رسانه‌های اجتماعی مشاهده کردیم که با تغییر شکل خود را به عنوان حامی لیبرال آمریکایی، سناتور Bernie Sanders و هم چنین حامی روز قدس، بودند و از سالروز حمایت از فلسطین و مخالفت با اسراییل حمایت می کردند. ما ارزیابی های خود را به منظور تعدیل اعتماد بنفس محدود به نژاد ایرانی ها کردیم. زیرا آنها با استفاده از اقدامات جاسوسی که توسط ماهیت متفاوت آنها صورت گرفته بود، قصد داشتند تا با تقلید از فعالیت‌های آنلاین قانونی تا جایی که امکان آن وجود داشته باشد، موجبات فریب را فراهم کنند.

با وجود آنکه شواهد بسیاری را مورد بررسی قرار دادیم اما هم چنان این احتمال وجود دارد که این فعالیت ها از نقاط دیگری صورت گرفته باشد و یا برای اهداف دیگری طراحی شده باشند. ما در حال حاضر نمی‌توانیم با قطعیت کامل بگوییم که در پشت پرده این ماجرا چه نهاد و یا ارگانی فعالیت می کند، اگرچه گروه APT35) با نامهای دیگری مثل Newscaster ( مرتبط با ایران است و از حسابهای جعلی در رسانه‌های اجتماعی برای برداشت اطلاعات استفاده می‌کرد، اما ما هیچ پیوند مرتبطی با APT35 را پیدا نکردیم. به طور کلی هدف از این فعالیت‌ها به نظر می رسد که ارتقا منافع سیاسی که شامل مواضع تهاجمی و تهدید برانگیز علیه عربستان و اسراییل و هم چنین مدافع حقوق فلسطین و یا حمایت از سیاست‌های خاص برای ایران در مقابل ایالات متحده در خصوص حفظ منافع ایران در معاهدات هسته‌ایی می تواند باشد. از طرف دیگر، در چهارچوب فعالیت‌های متمرکز بر روی ایالات متحده، هدف این فعالیت‌ها به احتمال می تواند ارسال پیام‌هایی مهم علیه ترامپ و اتحاد افراد حامی لیبرال های امریکایی در رسانه های اجتماعی نیز باشد . اما با این حال مهم است که به یاد داشته باشید که به نظر نمی‌رسد که این فعالیت ها به طور خاص برای تاثیر گذاری در انتخابات میان دوره ایی ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ طراحی شده باشد زیرا فراتر از دیدگاه مخاطبان و سیاست های ایالات متحده است .

در نهایت  فعالیت هایی که به شناسایی آن پرداخته شد نشان دهنده‌ی این است که چندین محرک در فعالیت‌های آنلاین و عمیلات جاسوسی در رسانه‌های اجتماعی دخیل هستند که به عنوان اهرم فشار، برای ایجاد یک گفتمان سیاسی شکل می گیرد. این عملیات به مراتب فراتر از چیزی است که توسط روسیه انجام داده شود. این گزارشات بدست آمده نحوه‌ی تکامل چنین تهدیداتی را توسط عوامل نفوذی و همچنین نحوه‌ی تاکتیک‌های نفوذی به کار گرفته شده را بدون توجه به اهداف خاص سیاسی و یا ایدویولوژیک شرح می‌دهد.

FireEye جزییات بیشتری را در خصوص این قبیل اقدامات که شامل مجموعه‌ایی از فعالیت های جاسوسی شناخته شده است و هم چنین ارتباط بین انها و نحوه‌ی ارزیابی مشاهدات را به شما نشان خواهد داد.

این مطلب در تاریخ ۲۱ اگوست ۲۰۱۸ ، توسط تیم تحقیقاتی FireEye منتشر شده است.

مطالب مرتبط:

 

 


دخالت در انتخابات میان دوره ای آمریکا – اتهام جدید شرکت FireEye به ایران


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید