اخبار

روسیه ۵۰ وی پی ان را جهت مقابله با دسترسی به تلگرام مسدود کرد.

شرکت مخابرات روسیه در روز پنج شنبه 3 می 2018 دسترسی به بیش از 50 وی پی ان و خدمات پروکسی را مسدود کرد. با توجه به خبر مخابره شده از سازمان خبری TASS که برای اولین بار این ممنوعیت را اعلام کرد، ماموران مخابرات لیستی از VPN های بلاک شده را منتشر نکرده اند.

سایبرلند

مسدود کردن وی پی ان ها و پروکسی ها با انتشار اطلاعات در تلگرام ارتباط دارد.

 

مقامات روسیه بعد از استفاده کاربران از وی پی ان و خدمات پروکسی برای دسترسی به تلگرام، استفاده از وی پی ان ها و پروکسی ها را مسدود کردند.

روسیه در تاریخ ۱۳ آوریل و بعد از اعلام دسترسی به رمزهای کدگذاری شده سازمان استعدادهای روسیه FSB تلگرام را فیلتر کرد به طوری که بازرسان می توانستند مکالمات رمز گذاری شده در طول بازجویی ها را رمزگشایی کنند.

فیلتر تلگرام همان طور که برنامه ریزی شده بود پیش نرفت . مقامات درابتدا آدرس های IP شناخته شده را فیلتر کردند ،اما خدمات تلگرام به IP های جدید منتقل شدند.

سپس در یک حرکت چالش برانگیز و در تلاش برای پیشگیری از تغییر  IP های تلگرام و تغییر زیرساخت های آن، حدود ۲۰ میلیون آدرس IP متعلق به آمازون و گوگل کلود را فیلتر کرد.

اما بسیاری شک داشتند که هم آمازون و هم گوگل فشارهای واحد کنترل مخابرات روسیه را از بین می بردند زیرا سه روز بعد هر دو شرکت در حمایت خود از تکنیک “Domain Fronting” دست کشیدند. این سیستم همان سیستمی است که تلگرام و بسیاری از برنامه های رمزدار IM از آن استفاده می کنند تا تلاش های سانسوری را دور بزنند.

 

هشدار برای وایبر

بسیاری از کاربران با دور زدن فیلتر بر روی نسخه اصلی IPS از این جنبش پیروی کردند. بسیاری از وی پی ان ها و  خدمات پروکسی ها (که  در روسیه تحت عنوان فیلتر شکن نیز نامیده می شوند) اکنون مسدودشده اند و دسترسی به تلگرام در داخل روسیه سخت تر و سخت تر شده است.

همچنین TASS گزارش کرده است که مدیر وزارت ارتباطات – نیکولای نیکیفرو بیان کرده است که اگر وایبر در ارائه خدمات باFSB  همکاری نکند، ممنوعیت مشابه ای بر روی آن اعمال می شود – وایبر در روسیه بسیار پرطرفدار است.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید