اخبار

سوئیس مقصد کسپرسکی جهت شفاف سازی فعالیت ها می شود.

سوئیس کشوری است که بر خلاف کشورهای همانند روسیه، امریکا، چین و... در مباحث حفظ حریم خصوصی زبانزد عام و خاص می باشد. به همین جهت کسپرسکی پس از مشکلات اخیر که با آن مواجه شد قصد دارد جهت شفاف سازی فعالیت های خود برخی از مراکز مهم خود را به سوئیس منتقل کند.

سایبرلند

کسپرسکی و مهاجرت به سوئیس

بسیاری از کارهای مربوط به ذخیره و پردازش اطلاعات مشتریان، گردهمایی نرم افزار و به روز رسانی شناسایی تهدیدات در زونیخ سوئیس انجام خواهد شد.

بسیاری از زیرساختارهای اصلی و فعالیت‌های برنامه‌های کسپرسکی در مسکو به سوئیس منتقل شد تا نگرانی های شرکت در مورد آسیب پذیری در قبال تاثیرات دولت روسیه رفع شود.

در پایان سال ۲۰۱۹، پردازش و ذخیره اطلاعات مشتری برای بسیاری از مناطق از جمله آمریکا و آمریکای شمالی در سوئیس انجام خواهد شد. از این رو، بسیاری از فعالیت‌های به روز رسانی برای شناسایی تهدیدات به این منطقه منتقل خواهد شد.

کسپرسکی این هفته بیان کرده است که تمام فعالیت‌های خود را به واحد سوئیس منتقل می‌کند تا این فعالیت‌ها توسط طرف سوم مستقل با شفافیت کامل نظارت شوند.

این جابه جایی بخشی از تلاش گسترده‌تر انجام شده توسط کسپرسکی است تا اعتماد بازاری خود را بعد از همکاری با دولت آمریکا تجدید کند. زیرا شرکت در قبال کوتاهی‌های دولت روسیه آسیب پذیر شده است. این نگرانی ها عمدتا به اتفاق روی داده در شرکت کسپرسکی ارتباط دارد که سرقت اطلاعات دسته بندی شده متعلق به سازمان امنیت ملی آمریکا را  از کامپیوتر    یک پیمانکار NSA بهانه کردند.

کسپرسکی بیان کرده است که نرم افزار ضد ویروس به صورت اتوماتیک یک فایل دارای کدهای مرجع را برای یک ابزار هک کردن اطلاعات خصوصی NSA را به عنوان بخشی از فرایند پردازش و تحلیل بدافزار گرداوری کرده است.

کسپرسکی اعلا م کرده است که فناوری ضد ویروس فایل‌ها را به صورت فایل های بالقوه بدافزاری علامت گذاری کرده و نرم افزار خود را به شبکه ای برای انجام تحلیل به روز رسانی می کند. اما کسپرسکی ادعا کرده است که این شرکت به سرعت اطلاعات خود را بعد از تعیین آنها پاک کرد. به هر حال، منتقدان شرکت را در کمک به سرقت هوشمندانه اطلاعات برای روسیه به عنوان بخشی از یک کمپین سرقت منظم اطلاعات متهم می‌کنند.

دفتر اجرایی ترامپ در دسامبر گذشته سازمان‌های آمریکایی را در استفاده از آنتی ویروس‌ها و ابزار آنتی ویروس کسپرسکی ممنوع کرد. این ممنوعیت شامل صرف هزینه‌های گسترده‌تر می شود و نیازمند این است که تمام سازمان های فدرالی سیستم های خود را از استفاده از نرم افزار کسپرسکی در مدت ۹۰ روز پاکسازی کنند.

همچنین در ادامه این ماجرا اتفاقات دیگری از جمله تحریم کسپرسکی در چند کشور دیگر مانند بریتانیا نیز انجام شد، فروشگاه های بزرگ در امریکا محصولات کسپرسکی در حال استفاده مردم را با نمونه امریکایی به صورت رایگان تبادل کردند، توییتر تبلیغات کسپرسکی را مننوع کرد و بسیاری از اتفاقات دیگر.

خریداران بسته های امنیتی از دولت آمریکا برای اعمال ممنوعیت ادعای خسارت کردند، در حالیکه متعهد شده اند فعالیت های خود را شفاف تر انجام می دهند تا نشان دهند که تحت نظر دولت روسیه فعالیت نمی کنند .سال گذشته، شرکت کسپرسکی اعلام کرد که این سازمان سه مرکز شفاف سازی در سراسر جهان تاسیس کرده است تا بسیاری از فعالیت های خود را با نظارت طرف سوم معتمد انجام دهند.همچنین، این شرکت کدهای مرجع را برای نظارت طرف سوم بر فعاایت های شفاف ارائه می کند.

مرکز سوئیس  اولین مرکز شفاف سازی است و بیان کرد کسپرسکی متعهد به اقدامات خود بوده است. سخنگوی این مرکز بیان کرد که” مرکز شفاف سازی توسط سازمان کسپرسکی تشکیل می شود و به عنوان مرکزی برای بررسی و ارزیابی کدهای مرجع نرم افزار کسپرسکی و به روز رسانی آنها عمل می کند.” کدهای مرجع برای استفاده عمومی در سوئیس ذخیره می شوند و برای بررسی های مستقل در دسترس خواهند بود.

 

ابزار گردهمایی

خریداران بسته های امنیتی مرکز جدید در زونیخ هم میزبان نرم افزار کسپرسکی یا مجموعه ابزار مورد استفاده برای گرد همایی در نرم افزارهای ضد بدافزار می باشند. در پایان سال، کسپرسکی شروع به جمع آوری تمام محصولات و مجموعه اطلاعات  شناسایی خطرات برای استفاده جهانی در مرکز سوئیس کرد.

سخنگوی سازمان اضافه کرد “سازمان طرف سوم تمام دسترسی های لازم به فرایندها و محصولات را خواهد د اشت و برای انجام بررسی ها به تنهایی تصمیم می گیرد. این سازمان یک سازمان غیر دولتیاست که به صورت مستقل و با هدف انجام بررسی های فنی محصولات کسپرسکی تشکیل می شود. “او ادامه می دهد که اگر این سازمان به صورت منظم فعالیت ها را به صورت علنی گزارش کند، افراد می توانند به این گزارشات دسترسی داشته باشند.”

ناظران سازمان طرف سوم به اسناد مرتبط با به روز رسانی نرم افزار کسپرسکی، کد مرجع محصولات عمومی و همچنین قوانین و مجموعه های اطلاعاتی مورد استفاده خریداران جهت شناسایی تهدیدات دسترسی خواهند داشت.کسپرسکی  لب نیز به کدهای مرجع خدمات ابری برای بررسی و ذخیره داده های متعلق به مشتریان آمریکای شمالی –اروپا و سایر مناطق دسترسی خواهد داشت.

کسپرسکی لب به استفاده از مبدل های موجود نرم افزاری در مسکو برای تولید محصول و قوانین ضد بدافزار برای حضور در بازار روسیه ادامه می دهد.

مدیر فعالیت های سایبری مرکز Homw Cyber با نام ولسی مک گرو می گوید که شاخص های مورد استفاده کسپرسکی  لب باید به افزایش اعتماد در میان تجارت های خصوصی و افراد کمک کند. اما خریدار کار خود را در میان مشتریان دولتی آمریکا و سایر مناطق ادامه می دهد.

 

محتوای حمایت شده

ابزار رایگان اسکن اندپوینت‌ها که توسط مرکز  Russ Spitler Open Threat Exchange و همچنین AlienVault’s SVP of Products ارائه می شوند تشریح می کنند که چگونه طرفداران امنیت می‌تواند تهدیدات ارتباطی OTX را کاهش دهند که روزانه بیش از ۱۹ میلیون استفاده کننده IoC با تعداد ۸۰ میلیون کاربر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند، تا بتوانند خود را در برابر حملات ایجاد شده محافظت کنند.

با حمایت AlienVault، مک گرو پیش بینی می کند که “با وجود رقبایی که تهمت یکسان بر علیه آنها مطرح نشده است، دولت ها نمی توانند به سرعت اعتماد خود را به کسپرسکی دوباره به دست آوردند.” این عامل تا حد زیاد بستگی به میزان و نوع دید ناظر در مورد اقدامات کسپرسکی دارد.

مک گرو اشاره می کند که “ماهیت نرم افزار آنتی ویروس با امکان دسترسی زیاد به سیستم ها و شبکه ها نیازمند اعتماد زیاد به نرم افزار و چگونگی حفظ و استفاده از آن در طول زمان می باشد.” “نظارت دقیق باید برای تمام فعالیت های کسپرسکی اعمال شود تا مردم متقاعد به عدم وجود تاثیر پذیری از دولت روسیه شوند.”

 

 

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید