اخبار

پلیس یوروپل یکی از قدیمیترین گروه های هکرها را متلاشی کرد

سازمان پلیسی اتحادیه اروپا (یوروپل)، فرانسه، انگلستان و تایلند، 8 نفر از هکرهای مشکوک به شرکت و همکاری با یک گروه هکر معروف به نام Rex Mundi (پادشاه جهان) را دستگیر کرد.

سایبرلند

این گروه از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را آغاز کرده بود. فعالیت آنها در خصوص هک کردن شبکه‌های رایانه‌ایی شرکت‌ها، سرقت اطلاعات حساس و شخصی بود که بعد از انجام این اقدامات، با قربانی تماس می گرفتند و از آنها درخواست پرداخت باج می کردند. هکرها درخواست باج برای بازگردانی فایل ها نمی‌کردند، آنها حتی گاهی مبلغ بالاتری را در هنگام ورود به شبکه‌ی قربانی و ایجاد اختلال و نقص در شبکه، درخواست می کنند.

فعالیت هکرها و پیگیری های پلیس یوروپل

در حالیکه تاریخ تشکیل این گروه، نا مشخص است، اما گزارشات نخستین Rex Mundi به تابستان سال ۲۰۱۲ بر می‌گردد. در اوایل سال ۲۰۱۲ ، زمانیکه گروهای هکر مانندAnonymous  یا  LulzSecدر زمینه هک، پیشگام بودند. Rex Mundi به دلیل هک کردن توییتر، از بین بردن اطلاعات شرکت‌ها در صورت عدم پرداخت باج، خودنمایی می‌کرد. براساس فهرست هک‌های صورت گرفته، در بخش Soft Pedia Security News، قربانیان در گذشته شامل موارد زیر بودند؛ به ترتیب زمانی:

AmeriCash Advance, Webassur, Drake International, Buy Way, Hoststar, Websolutions.it, Numericable, Habeas, AlfaNet, Domino’s Pizza, and Banque Cantonale de Geneve (BCGE).

اما با اجرای قانون، اتحادیه‌ی پلیسی شروع به دستگیری هکرها و هکتویست‌ها از گوشه و کنار کرد و این گروه بلافاصله شیوه‌ی انجام کار خود را تغییر دادند و مخفیانه کار خود را ادامه می دادند، Rex Mundi از درخشش عملیات خود کم کرد و در خفا و پنهانی به کار خود ادامه داد بدون آنکه خبرنگاران از هک‌های آنها مطلع شوند.

یکی از بدترین هک‌ها

طبق گزارشات کشف شده یوروپل مشخص شده است که این گروه عملیات خود را تا سال گذشته ادامه داده است. یکی از عملیات هک ویرانگر آن بر روی یک شرکت انگلیسی صورت گرفته است که شبکه‌های رایانه ایی آن را دچار اختلال کند تا بتوانند از این طریق، اطلاعات را به سرقت ببرند و سپس به زور و تهدید تلاش کنند تا از آنها اخاذی کنند.

rex mundi

یک روز پس از این عملیات هک، Rex Mundi با آن شرکت، از طریق تلفن تماس گرفت و از آنها درخواست باج اجباری کرد. طبق گزارشات یوروپل آن شخصی که به زبان فرانسوی نیز صحبت می کرد، درخواست کرد تا  باج را از طریق بیت کوین  پرداخت کنند، این مبلغ ۵۸۰۰۰۰ یورو معادل ۶۷۵۰۰۰ دلار آن هم نه برای افشای هک بود که می‌بایست پرداخت می شد و مبلغ ۸۲۵۰۰۰ یورو معادل ۹۶۰۰۰۰ دلار تنها برای اینکه چگونه بتوانند قفل‌های رمز نگاری را بشکنند، در نظر گرفته بودند.

و برای هر روزی که شرکت آن را پرداخت نمی کرد و پاسخی به درخواست آنها نمی داد، مبلغ ۲۱۰۰۰۰ یورو معادل ۲۴۵۰۰۰  دلار را به مبلغ کل باج اضافه می‌کرد.

این مبلغ نسبت به مبالغ ۵۰۰۰ دلار و ۱۰۰۰۰ دلاری که در سال ۲۰۱۰ اخاذی می شد، خیلی بالا بود. این شرکت انگلیسی از پرداخت باج اجتناب کرد و به جای آن با مقامات تماس گرفت و موضوع را با آنها در میان گذاشت، در نتیجه، طبق اطلاعات جمع آوری شده از پلیس انگلستان، مشخص شد که ۵ تبعه‌ی فرانسوی یک ماه بعد، در ماه ژوئن در سال ۲۰۱۷ دستگیر شدند. یکی از آن افراد، رهبر گروهی بود که نقش اخاذی را انجام می‌داد، در حالیکه طوری وانمود می کرد انگار چیزی را هک نکرده است، اما هکرها در دارک وب برای انجام این کار گماشته شده بودند.

پلیس فرانسه با همکاری یوروپل ۲ تن از هکرها را دراکتبر سال ۲۰۱۷ و  پلیس تایلند نیز ۳ نفر از آنها را در ماه می سال ۲۰۱۸  دستگیر کردند و این داستان با پایان دادن به اقدامات یکی از نامدارترین گروه قدیمی هک، خاتمه پیدا کرد.

 

مطالب مرتبط:

 


پلیس یوروپل یکی از قدیمیترین گروه های هکرها را متلاشی کرد


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید