اخبار

اژدها، پسورد جدید مورد علاقه مردم

تماشای سریال بازی تاج و تخت موجب شده است تا اژدها پسورد مورد علاقه مردم شود. بررسی‌های چندین شرکت امنیتی صحت این ماجرا را ثابت می‌کند.

سایبرلند

یک شرکت امنیت سایبری به نام SplashData از سال ۲۰۱۱ اقدام به بررسی پسوردهای افشا شده در دارک وب نموده است. همچنان مانند سابق مردم بیشترین علاقه را به پسوردهای “۱۲۳۴۵۶” و “abc123” داشته اند. اما جدیدا یک پسورد جدید در حال خودنمایی است و در میان مردم در حال محبوب شدن. بسیاری از پسوردهای جدید که در لیست‌ها یافت می‌شوند با عبارت اژدها “Dragon” یافت می شوند.

اما چرا “اژدها” پسورد مورد علاقه مردم شده است؟

به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی آن سریال محبوب “بازی تاج و تخت” باشد. اژدها در این سریال جزء عناصر اصلی سریال می‌باشد و به نظر طبیعی می‌رسد که مردم نسبت به آن علاقه‌مند شده باشند و شروع به استفاده از آن در پسوردهای خود کرده باشند.

پیشتر مردم از نام حیوان خانگی خود نیز برای تعیین پسورد زیاد استفاده کرده اند ولی خب به نظر جدید اژدها ها در حال سبقت گرفتن از حیوانات خانگی هستند.

اما ماجرا با اینکه فقط این شرکت امنیتی این گزارش را ارائه کرده باشد ختم نمی‌شود. شرکت وردپرس نیز که معروف ترین ارائه دهنده سیستم‌های مدیریت محتوای وب سایت (CMS) می باشد نیز به این موضوع اشاره کرده است. در گزارش وردپرس نیز کلمه Dragon به معنای اژدها نیز جز ۱۰ پسورد اول مورد استفاده در این سیستم مدیریت محتوا بوده است.

استفاده از نام‌های معمول و قابل حدس زدن احتمال هک شدن اکانت‌های ما را افزایش می‌دهد. هکر با استفاده از تکنیک‌هایی از جمله بروت فورس می‌توانند اقدام به هک کردن شما کنند.

یک پسورد خوب اینگونه است ” Jh9&UuaQN2r#” نه اینگونه “Dragon123” ولی به خاطر سپردن یک پسورد خوب مشکل است. ولی نگران نباشید این مشکل نیز در صورت استفاده از نرم افزارهای مدیریت پسورد حل خواهد شد.

نرم افزارهای مدیریت پسورد، پسوردهای طولانی و پیچیده برای هر اکانت به صورت مجزا تولید می‌کنند و آنها را در محیط‌های امن ابری نگه‌داری می‌کنند و همچنین برای ورود به آنها می‌توانید از پسوردهای چند فاکتوره نیز استفاده کنید.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید