اخبار

پیشرفت خطرات حملات نظامی سایبری

حملات سایبری از آنجایی که به شرکت ها و سازمان ها حمله کنند و درخواست باج کنند پا را فراتر گداشته است و در حال شکل دادن جنگ های جهانی آینده می شوند. جنگی که در آن حملات سایبری بیشترین تاثیر و نقش را دارند.

سایبرلند

مذاکرات آمریکا در خصوص  جنگ های نسل جدید، در ۹ آپریل ۲۰۱۷، توسط جمعی از متخصصین مالی، نظامی و صنعت امنیت سایبری صورت گرفت. در میان موضوعات مورد بحث، بیشترین بحث و گفتگو به سناریوی ناگوار حملات سایبری اختصاص پیدا می‌کند. میلیتری تایمز، اطلاعاتی را در خصوص مذاکرات اعضای این هیات گزارش داد، که اصلی ترین زمینه مورد بحث کارشناسان ، در تمام موضوعات، این بوده است که ، رسانه ها تاکنون در رابطه با حملات سایبری اطلاع رسانی نکرده اند. بدون آنکه اطلاع رسانی افزایش پیدا کند ، ما بیشتر از آن چیزی که باید ،آماده می شویم و نگرانی های کمتری نسبت به این موضوع داریم.

مقاله ی میلیتری تایمز در تفسیر موضوع مذاکره نقل کرده است؛ رابرت ام لی، یکی از متخصصین اسبق آژانس امنیتی سایبری و مدیر عامل شرکت Dragoc به نخستین پیشرفت‌های حملات سایبری اشاره کرده است. این پیشرفت به کشف بدافزار جدید و مخربی به نام Trisis منتهی می شود که در حملات سایبری به منظور آسیب رساندن به سیستم کنترل صنایع به خصوص صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابرت لی هم چنین اعلام کرد که Trisis اولین بدافزاری است که برای سلب جان افراد طراحی شده است. این بد افزار به هکرها امکان می‌دهد که کنترل سیستم‌های کنترل صنعتی را در دست بگیرند و از طریق آن می‌توانند به جای قطع برق شبکه، برای نفوذ و انفجار (پایگاه های نفتی،برقی و گازی) استفاده کنند.

اما با وجود حوادث کنونی و نیزحوادثی که در سالهای اخیر صورت گرفته است، هیچ یک از رهبران دولتی مسئولیت این حوادث را به عهده نگرفته‌اند و هیچ پاسخی برای جلوگیری از وقوع چنین حملات تهدید برانگیزی نداشته اند.

پیتر وارن سینگر، نویسنده ی داستان Ghosts Fleet در خصوص جنگ جهانی بعدی، نقل کرده است که دشمن نظاره گر فقدان و ضعف مسئولین برای پاسخ به چنین حوادثی است. همچنان با پیدایش خوردوهای بی سر نشین و مستقل، که حوادث مرگباری را در پی داشت، Ghosts Fleet نخستین تراژدی را برای گسترش اطلاع رسانی به خود اختصاص می‌دهد.

حملات سایبری با وارد کردن ضربه به صنایع یک دولت، می‌توانند تاثیرات مرگباری را بر روی افراد حاضر در عرصه ی نبرد بگذارند. یکی از انواع حملات سایبری بسیار مخرب، استفاده از نرم افزار تغییر چهره است که معمولاَ در صنعت فیلم سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا هکرها با تغییر چهره و به صورت کاملاَ واقعی و عادی قابلیت دسترسی به شبکه و یا سایت را پیدا کنند. به لطف نرم افزار تغییر چهره، جهش عظیمی در قدرت محاسبات تشخیص کاربران و دسترسی آنها به سایت ها بوجود آمده است.

رابرت وارن سینگر، این نرم افزار را نوعی ترکیب واقعیت با شخصیت ساختگی و یا دروغین میداند.

این نرم افزار می توانند زمان و ظاهر وقایع را به صورت دیجیتال تغییر بدهد. برای مثال سخنرانی را نشان بدهد که به صورت واقعی هرگز اتفاق نیافتاده است و یا به طور قابل توجهی، تصاویر خام و یا ویرایش نشده فیلم‌های جنگی را طوری با کمک جلوه‌های ویژه تغییر بدهند که سربازان چه در زمین و چه در هوا تصمیمات بالقوه و فاجعه برانگیزی بگیرند. (با گفتن این جمله شما احتمالا، فیلم نقد شده ی Runner Man را به خاطر آوردید).

اغلب، ما به بهبودی آسیبی که بر روی برند های تجاری وارد می شود و به موجب آن باعث می‌شود تا مشتریان آن برند از دست برود تمرکز می‌کنیم. اما در این مورد، ما بایستی بیشتر به روی این قسم حملات تمرکز کنیم، نه اینکه نسبت به آسیب پذیری آنها واکنش نشان دهیم.

حملات سایبری نظامی، می تواند موجب از دست دادن زندگی واقعی شود ، نه صرفاَ از دست دادن بودجه‌ی دولت.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید