مقاله

چرا آیفون آنتی ویروس ندارد؟ آیا آیفون امن است؟

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد که هیچ برنامه‌ی آنتی ویروسی را برای آیفون، آیپد و محصولات iOS ای اپل ارایه نشده است. اما یک دلیل مناسب برای آن وجود دارد و آن این است که اپل اجازه‌ی ارایه‌ی هیچ نرم افزار آنتی ویروسی را در اپ استور نمی‌دهد.

سایبرلند

 شرکت اپل می گوید، که یک پلتفرم امنیتی در سیستم عامل iOS طراحی کرده است وسیستم عامل آن به برنامه‌ی آنتی ویروس نیازی ندارد.

شاید به نظر کمی خود خواهانه به نظر برسد، اما این موضوع نوعی بازاریابی نیست، اپل سیستم عامل iOS  را بسیار امن طراحی کرده است. iOS در خودش سندباکس دارد و محیطی امن و مجزا را برای دور ماندن برنامه‌ها از دیگر اطلاعات برنامه‌های دیگر را ایجاد می‌کند، بدون آنکه در سیستم عامل خللی ایجاد شود.

با وجود سیستم عامل iOS ، هیچ برنامه‌ی مخربی قادر به سرقت چیزی نیست. به عبارت دیگر هیچ برنامه‌ای خارج از سند باکس مجاز نخواهد بود. جاییکه تنها داده‌های خود را ذخیره و پردازش می‌کند. علاوه بر به کارگیری آن دسته از اقدامات امنیتی، اپل دانلود برنامه بر روی iOS را محدود به دانلود از اپ استور می کند. (به جز شخصی که به عنوان مدیر شرکت شما و یا مهاجم باشد، و دارای حساب سازمانی باشد تا به آنها امکان استفاده از MDM مدیریت دستگاه موبایل برای نصب برنامه‌ها از منابع شخص ثالث و یا دیگری را بدهد.)

این شرکت کنترل دقیقی بر  روی آنچه که در اپ استور قرار می‌گیرد دارد و قبل ازتایید هر چیزی تمامی کدهای برنامه ها را بررسی می کند.

یقینا مثال بالا تنها برای دستگاه های iOS ای که جیلبریک نشدند صحت دارد، (جیلبریک: Jail _ به معنی زندان و Break _ به معنای شکستن و یا فرار است. بسیاری از کاربران معتقدند که کاربران محصولات اپل در زندانی که این شرکت برای آنها درست کرده قرار دارند، زیرا اپل محدودیت‌های بسیاری را برای آنها ایجاد کرده است و هیچ گونه دسترسی به فایلها و قسمت‌های مختلف سیستم ندارند، آنها مجبور هستند فقط و فقط از برنامه ها و محصولاتی که در اپ استور ارایه شده است، استفاده کنند. جیلبریک فرایندی است که با اجرای آن قفل های نرم افزاری باز می‌شوند و محدودیت‌های اپل از بین می رود.)

اما اکثر محصولات آیفون و آیپد جیلبریک نشدند، به این خاطر که اغلب نسخه‌های جدید iOS با بروزرسانی‌ها، بسیار ایمن طراحی شده‌اند و هیچ راه فراری برای شکستن این محدودیت‌ها وجود ندارد. به معنای واقعی این محدودیت‌ها، به این شکل عمل می‌کنند که حتی نرم افزارهای آنتی ویروس نمی‌تواند برای iOS ایجاد شود.

برای درست کارکردن آنتی ویروس، نرم افزار آنتی ویروس باید قادر به تماشای برنامه‌های دیگر باشد تا اگر رفتار مشکوکی مشاهده کرد، سریعاَ وارد عمل شود. شما این کار را در سندباکس نمی‌توانید انجام دهید.

برنامه های موجود در اپ استور

اگر در اپ استور سرچی بزنید، با برنامه‌های امنیتی اینترنتی مواجه می‌شوید. این برنامه‌ها حاوی ۲ عامل مشترک هستند.

آنها برنامه‌های آنتی ویروس نیستند و به همین خاطر به بررسی کاربران ضربه می زنند. همانطور که قبلاَ گفته شد، راهکار آنتی ویروس در سیستم عامل‌های iOS قابل اجرا نیستند. در نهایت این برنامه‌ها آنتی ویروس نیستند حتی اگر موتورهای آنتی ویروس در آنها جاسازی شده باشد نیز، به آنها امکان اسکن برنامه‌های دیگر و داده‌ها داده نمی‌شود.

این موضوع به طور معمول در بررسی کاربران ابراز می شود که آنها را به خاطر نادیده گرفته شدن برنامه‌ها آنتی ویروس دچار مشکل می کند.

اما برنامه‌های امنیتی که در اپ استور وجود دارند دقیقا چه کار می توانند انجام دهند؟ آیا تمام آنها تقلبی هستند؟

خب نمی توان گفت که آنها جعلی هستند، به این خاطر که ممکن است بسیاری از آنها حاوی ویژگی‌های امنیتی مفید مانند ضد فیشینگ، غیر قابل ردیابی، VPN ها، ابزارهای کنترل والدین، برنامه‌های مدیریت رمز عبور، مسدود کننده‌ی تبلیغات مزاحم، راهکارهای ضد سرقت و یا هر ترکیبی از آنها است. تمامی این ویژگی‌ها مفید هستند و با موضوع امنیت و حفظ حریم شخصی مرتبط هستند، اما ترکیب آنها باهم می‌تواند یک مجموعه‌ی امنیتی اینترنتی را ایجاد کند که ممکن است برای کاربران کمی گیج کننده و گمراه کننده باشد. این یک قانون ناگفته است که آنتی ویروس باید جزو کلیدی هر برنامه‌ی امینتی اینترنتی باشد.

به همین خاطر است شرکت‌های تولید کننده آنتی ویروس هیچ نرم افزار آنتی ویروسی برای iOS وجود ندارند . شرکت اپل با این کار قصد از دست دادن کاربران خود را ندارد و می‌داند که تمامی این ویژگی‌های ذکر شده برای امنیت مفید است، به همین خاطر برای شما در سیستم عامل اپل، چیز دیگری را ارایه کرده است.

ایمن حفظ شدن در iOS

اپل حقیقتا iOS را با ایجاد امنیت در هسته مرکزی آن، مهندسی کرده است، اما این موضوع برای اینکه سیستم عامل آنرا کاملا بی نقص و ایمن بدانیم کافی نیست. در هر لحظه مجرمان سایبری، روش‌های نوینی را برای سوءاستفاده از آسیب پذیری‌های موجود در iOS و کارکنان سر به هوای اپل که برنامه‌ها را بررسی می کنند را پیدا می کنند.

این روش‌ها شامل آلوده کردن کیت‌های توسعه دهنده‌ی XCode  ( XCode نا محیط توسعه مجتمعی است که ابزار را برای توسعه نرم افزار فراهم می کند که توسط شرکت اپل برای توسعه برنامه برای سیستم عامل مک توسعه می یابد.) است و سپس باعث می‌شود تا برنامه‌های به ظاهر ایمن مخرب شوند، و یا برنامه ای برای جستجوی مکانی و اجرا نشدن کد مخرب در US، به مهاجمان این امکان را می دهد تا تحت نظر رادار شرکت اپل، حق ورود به اپ استور، را داشته باشند و اقدام به گسترش آلودگی کنند.

بنابراین داشتن یک برنامه‌ی آنتی ویروس در iOS به نظر خوب می رسد اما، متاسفانه هیچ کدام در اپ استور وجود ندارند و هیچ کدام نمی توانند در آنجا جای بگیرند.

خوشبختانه، بدافزار مخرب برای سیستم عامل های iOS در حال حاضر بسیار کمیاب است. بنابراین احتمال بروز چنین مشکلاتی کم است .

نه بدافزار نه بحران

متاسفانه، بدافزار تنها تهدید موجود نیست. فراموش نکنید که تهدیدات دیگر نیز به همان اندازه که برای کاربران دیگر واقعی است برای کابران iOS نیز هم چنین است.

این تهدیدات عبارتند از فیشینگ، اسپم، تفکیک داده‌های شبکه و خیلی موارد دیگر. به همین خاطر است که کاربران iOS باید اصول اولیه امنیت سایبری را بدانند.

بیشتر بخوانید:

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید