مقاله

۱۵ داستان از افراد هک شده در دنیا

بیایید با هم، نگاهی به داستان‌های جالب هک شدن افراد بیاندازیم که بسیاری از خطرهای موجود در چشم انداز تهدید را پوشش می دهند. و به شما این امکان را می‌دهد که چطور ایمن بمانید. داستان‌های مجرمانه اینترنتی بسیار کاهش پیدا کرده است اما این نمونه‌ها به شما نشان می دهد که چرا امنیت آنلاین، ضروری است. تمام داستان‌های زیرمانند نفوذ هکرهای اخلاقی، بلک میل، به سرقت بردن خودرو، تماماَ به ما نشان می‌دهند که در حال حاضر چگونه باید برای حفاظت از خود در دنیای دیجیتال اقدام کنیم. ما به دقت به انتخاب برخی از بهترین داستان‌های تکنولوژی که خطر را پوشش داده اند و شامل فعالیت های دیجیتال می‌باشند، پرداخته ایم.

سایبرلند

۱- رمزنگاری فایل‌های موجود در لپ تاپ توسط باج افزارها

۲ روز قبل از روز شکر گذاری، مادر آیدا با حمله‌ی سایبری باج افزارها مواجه شد که توسط کریپتو وال ۵٫۷۲۶ فایل‌های او رمزنگاری و هک شده بود. کریپتو وال یک بدافزار رمزنگاری بسیار قدرتمندی است که بازیابی اطلاعات رمز نگاری شده توسط آن، تقریباَ غیر ممکن است. مادر آیدا توانست از طریق ویژگی‌های ارتباطی باج افزار، با مهاجم ارتباط برقرار کند. مهاجم همانند سایر مجرمان سایبری به او گفت که باید پولی را در ازای بازیابی فایل‌ها پرداخت کند و اگر پرداخت نکند تمام فایل‌های خود را از دست خواهد داد. بنابراین او تصمیم گرفت که یک نسخه‌ی پشتیبانی از فایل‌های ۶ ماه قبل بگیرد و کمی بعد با خود فکر کرد که اگر اینکار را کند، نیمی از عکسهای با ارزشی که از سال گذشته داشت را از دست می دهد، هم چنین به دلیل تعداد زیاد فایل‌ها و اسناد، نسخه‌ی پشتیان گرفتن از آنها بسیار زمان بر و دشوار است. در نتیحه تصمیم گرفت که باج را پرداخت کند.

صدمات وارد شده توسط باج افزار

قیمت بازیابی فایل‌ها در هفته‌ی اول ۵۰۰ دلار بود و در دومین هفته به ۱۰۰۰ دلار رسید. پرداخت ازطریق بیت کوین می‌بایست صورت میگرفت، به دلیل طوفان برفی که در هفته‌ی اول رخ داده بود اکثر بانک‌ها بسته بوده اند و به همین دلیل مادر آیدا نتوانست در هفته‌ی اول باج را پرداخت کند. او از مهاجم خواست تا قیمت باج را به ۱۰۰۰ دلار افزایش ندهد و در کمال تعجب مهاجم قبول کرد که ۵۰۰ دلار را در ازای رمزگشایی فایلها، دریافت کند.

اما با این حال  کسی نباید باج را پرداخت کند، خطرات به مراتب بیشتر از منافع است.

 

۲- تام به دلیل هک کردن سایت اشلی مدیسون، تحت تاثیر بلک میل قرار گرفت.

برخی مواقع این شرایط تقصیر خود شما نیست، سایتی که هک شده است، از اطلاعات شما سو استفاده می‌کند. ممکن است با خود بگویید که، من چیزی برای پنهان کردن ندارم، اما در حیقیت آن چیزی که فکر می‌کنید، درست نیست. چند سال قبل از هک شدن سایت اشلی مدیسون در سال ۲۰۱۵ تام شروع به استفاده از آن کرد.

اشلی مدیسون

پس از هک کردن سایت اشلی مدیسون، مجرمان سایبری با او تماس گرفتند و از او ۵۰۰ دلار پول برای حذف کردن نام او از لیست جستجو، درخواست کرده اند و به او تذکر داده اند که اگر پول را پرداخت نکند، ایمیلی از کارهایی که انجام داده است را به خانواده اش ارسال می کنند. تام درخواست آنها را رد کرد، چرا که با خود فکر می‌کرد که اگر پول را پرداخت کند آنها متوجه می‌شوند که او چیزی برای از دست دادن دارد و می‌توانند بعدا از او باز هم اخاذی کنند. در نهایت کاری که تام انجام داده بود منجر شده بود تا هکرها در هر زمان از اطلاعات آن سو استفاده کنند. علاوه بر آن همیشه افرادی هستند که خواستار اجرای عدالت هستند، در صورتیکه از چیزی خبر ندارند و درک نمی کنند.

 

۳- هکرهای اخلاقی و به کنترل گرفتن لپ تاپ‌ها

سوفی، گزارشگر سایت Daily Telegraph است. او به عنوان بخشی از وظایفش، پذیرفت که در آزمایش هکرهای اخلاقی شرکت کنند. هکرهای اخلاقی تلاش می‌کنند تا سیستم رایانه‌ایی آقای سوفی را بدون آنکه او بداند چگونه و چه موقع و کجا آنرا انجام می دهند، هک کنند.

هک اخلاقی

تنها چیزی که سوفی می‌دانست این بود که بالاخره این موضوع اتفاق می‌افتد. یک ماه تمام، هکرهای اخلاقی، تحقیقات گسترده‌ایی را بر روی سیستم رایانه‌ایی سوفی انجام داده اند و تمام اطلاعات و تحقیقاتی که در صفحات فیسبوک، توییتر، مقاله‌های Daily Telegraph و حتی تاریخ تولد که در وبسایت Family Tree ثبت کرده بود را بدست آورده اند. حدود دو ماه بعد هکرها، حملات خود را آغاز کرده اند، آنها وانمود می‌کنند که از جانب یک مقام دولتی خصوصی و محرمانه هستند و ایمیلی را باضمیمه ایی در داخل آن برای سوفی ارسال می کنند. هنگامیکه سوفی ایمیل را دریافت و فایل ضمیمه شده را باز کرد، بد افزار شروع به آلوده کردن سیستم او کرد، بنابراین هکرها توانستند به تمام اطلاعات او، اعم از آدرس ایمیل و حتی وب کم نیز، دسترسی پیدا کنند. چندان کار دشواری به نظر نمی رسید.

 

۴- هک شدن خودروهای الکترونیکی با کنترل از راه دور

اندی گرینبرگ نویسنده‌ی ارشد Wired، در یک آزمایش مبتکرانه در خصوص آنکه چگونه می توان از طریق کنترل از راه دور، سیستم خودرو را هک کرد، شرکت کرد. همانطور که اندی پشت فرمان و در حال رانندگی در بزرگراه بود، هکرها تلاش کرده اند تا سیستم خودروی او را هک کنند و کنترل خودرو را به دست بگیرند.

هک خودرو

برای اینکار هکرها، دریچه‌های هوا و برف پاک کن شیشه‌های جلویی خودرو را از کار انداختن و سپس نیروی چرخ‌های اتومبیل را کاهش داده‌اند و آنها را کم کم از کار انداختن و در آخر اتومبیل را متوقف کرده اند. آنها هر کاری که می خواستند را می‌توانستند با خودروی اندی که در پشت فرمان بود، را انجام دهند. این آزمایش باعث شد تا نقص بزرگی در خودروهای تولیدی جیپ کشف شود که بعد ها منجر به تعمیر آن نقص شد. امروزه با توجه به افزایش خودروهای الکترونیکی و تراکمی که در وسیله‌های نقلیه‌ی خود مختار مانند کامیون‌ها، تاکسی‌ها و موارد دیگر، وجود دارد، بدست آوردن کنترل خودروهای الکترونیکی از راه دور برای هکرها بسیار کاری آسان، به نظر می رسد.

 

۵- حذف کردن مقالات علمی ۲ ساله توسط باج افزارها

پس از آنکه افراد تحت تاثیر حملات باج افزاری قرار می‌گیرند، نخستین کاری که انجام می‌دهند چیست؟ آنها به طور وحشت زده‌ایی از انجمن‌های اختصاصی درخواست کمک می‌کنند. رایانه‌ام آلوده شده، کسی میتونه کمکم کنه؟

با این حال زمان کمی وجود داشت و خیلی دیر شده بود. او برای ۲ سال بر روی مقالات علمی خود، کار کرده بود و حالا توسط باج افزارها رمز نگاری شده بوده اند. آنتی ویروس‌ها نیز نتوانستند به او کمکی کنند و او نتوانسته بود هیچ نسخه‌ی پشتیبانی از فایل‌های خود بگیرد. اینکه، برای او چه اتفاقی افتاد و یا پولی به عنوان باج به هکرها پرداخت کرد یا خیر را اطلاع نداریم؟ اما امیدوار هستیم که او پولی پرداخت نکرده باشد.

آنچه که ما از آن مطلع هستیم این است که حملات باج افزاری خیلی سریعتر از آنچه که فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد و اکثراَ شرکت‌ها و افراد را به یک میزان تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

۶- هک شدن حساب کاربری Wow برای ۲ بار

بازی ورلد وار کرافت

گیمرها اهداف مورد علاقه‌ی مجرمان سایبری به شمار می روند. زیرا آنها مایل نیستند که زمان، پول و حتی کارکترهایی را که برای آن بازی سرمایه گذاری کرده اند را از دست بدهند. در نتیجه اکثراَ مایل به پرداخت باج هستند. حملات فیشینگی که  به یکی از گیمرها با نام کاربری wow وارد شده بود، باعث شد تا مراحلی را که طی کرده بود ازدست بدهد.  و این موضوع نه یکبار، بلکه برای دومین بار برای  آسیب رسانی بیشتر به او،  اتفاق افتاد. هکرها به دلیل پیشرفت‌هایی که او در بازی بدست آورده بود، یک حساب کاربری به نام (متشکرم) را ایجاد کرده‌اند تا به طریقی از تلاش‌های او قدر دانی کنند.  خوشبختانه خدمات مشتریان Blizzard پاسخ گوی او شد و حساب کاربری و حتی مراحلی که طی کرده بود را به او باز گرداند. همانند این موضوع،  برای بسیاری از گیم‌های محبوب، اتفاق می افتد. به راستی که حجم حملات فیشینگ بازی League of Legend افسانه ایی بود.

 

۷- نفوذ به اطلاعات

لو رفتن اطلاعات شهروندی امریکایی ها

شرکت  OPM یک شرکت اداره منابع انسانی در ایالات متحده آمریکا است که در کنار اقداماتی که انجام می‌دهد، به ثبت اطلاعات شخصی کارکنان مانند: قد، وزن، رنگ مو، رنگ چشم، و … می‌پردازد. با هک شدن این شرکت در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۲ میلیون اطلاعات شخصی  از کارکنان دولتی فاش شد، که انتظار می رود این اقدام به دست یکی از دولت‌های بیگانه صورت گرفته باشد. اتفاق غیره منتظرانه‌ایی به نظر می رسد؟ اما اتفاقی که برای موسسه‌ی مالی و اعتباری Equifax  در سال ۲۰۱۷ رخ داد به مراتب، غیر منتظرانه تر از OPM بود و یک کابوس از ابعاد حماسی به شمار میرفت. در این اتفاق اطلاعات حساس و محرمانه ی ۱۴۳ میلیون مشتری در معرض خطر قرار گرفت. اما با این وجود تنها حالت دلخوش کننده‌ی این موضوع این است، که اگر شما شهروند آمریکایی باشید اطلاعات شما به لطف مجرمان سایبری تنها در فضای دارک وب فاش می شود.

به چه چیزی فکر می‌کنید؟ اینکه دولت آمریکا برای مقابله با هک شدن Equifax معامله کرده است یا خیر؟

کمتر از یک ماه پس از آن اتفاق انجمن برگزاری کنفرانس های اینترنتی IRC قراردادی را تحت عنوان بررسی و ردیابی شیادان و کلاه برداران به Equifax اعطا کرد. واضح است که این موضوع تنها برای حفاظت از هویت شما صورت گرفته است.

 

۸- Catfish (کت فیش) نوعی غذا نیست، بلکه نوعی طعمه شدن، دورغ و سرقت است.

برخی از هکرها شما را از طریق  بد افزارها و لینک‌های مشکوک هک نمی‌کنند، بلکه اینکار را با جلب اعتماد و علاقه ی شما انجام می‌دهند. مادر یک روزنامه نگار برای دوست یابی از سایت Match.com استفاده کرد  و در نهایت با یک سربازی که در افغانستان در حال خدمت بود آشنا شد. پس از مدتی سرباز از او ۳۰۰۰۰ دلار پول به عنوان قرض درخواست می‌کند. روزنامه نگار به همراه برادرش وارد این موضوع می‌شوند و متوجه می‌شوند که مادر آنها کت فیش شده است.

 

کت فیش

در اصطلاح اینترنتی کت فیش بدین معنی است که کسی وانمود می‌کند که شخص دیگری است و از این راه برای سو استفاده های مالی استفاده می‌کند و یا می‌تواند یک راه منحرف و دورغین برای جلب اعتماد و علاقه باشد. در سایت Match.com قربانیان با افرادی مواجه می شوند بسیار مظنون و شکاک به نظر می‌رسند. سربازی که برای شما مثال زده ایم، وانمود می کرد که اهل غنا است و تلاش می‌کند تا از خواهرانش حمایت کند و قربانیان بهتر می‌دانند که او چگونه اینکار را انجام می‌دهد.

 

۹- فریب خوردن هواداران هیلاری کلینتون و از دست دادن انتخابات

حتی تمام کسانی که در گوشه و کنار زندگی می‌کنند، قطعاَ می‌دانند که چرا هیلاری کلینتون انتخابات ایالات متحده را به دونالد ترامپ باخت. یکی از بزرگترین رسوایی‌های تاریخ فاش شدن ایمیل های هیلاری کلینتون بود. می‌دانید چگونه اتفاق افتاد؟

کلینتون

جان پادستا، تحت تاثیر حمله‌ی فیشینگ قرار گرفت. او رییس کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون بود که توسط حملات فیشینگ مغلوب شد. ماجرا از این قرار بود که جان پادستا ایمیلی مشکوک را دریافت می‌کند بر اساس یک اشتباه تایپی آن را به تکنسین رایانه ارسال می‌کند و به جای آنکه روی آن ذکر کند که غیر قانونی است، سهواَ قانونی می‌نویسد. این موضوع باعث شد تا هکرهای روسی به ۶۰۰۰۰ ایمیل پادستا در حساب کاربری جیمیل او دسترسی پیدا کنند. آنها تمامی اطلاعات را به سرقت برده اند و به WikiLeaks تحویل دادند و مابقی آن، طبق داستان واقعی ادامه پیدا کرد.

 

۱۰- دو بار کلاهبرداری و از دست دادن ۱۳۵۰ دلار

جاستین به دلیل مهارتهای ضعیف خود، اعتیاد به الکل، و بیکاری تصمیم گرفت تا در زندگی اش تغییری ایجاد کند. بنابراین تصمبم گرفت که به ایتالیا مهاجرت کند. او به دنبال یک میانبر ارزان گشت و در نتیجه با دونفر از میانبران تلفنی صحبت کرد. یکی از آنها حتی عکس از مجوز رانندگی اش را برای او فرستاد. در این اتفاق هردوی آنها مبلغ ۱٫۳۵۰ دلار از او کلاهبرداری کردند. تلاش جاستین در پیدا کردن میانبر ارزان و مکالمات تلفنی و تصاویری که ارسال شد باعث شد تا او کوکورانه تصمیم بگیرد و شک و تریدی به خود راه ندهد. این موضوع هم چنین باعث شد که افراد ازروی  ترس از دست دادن موقعیت ها، پیشنهادات کلاهبرداران را قبول کنند و این امر دلیل قاطعی بر موفقیت هکرها می‌باشد.

 

۱۱- چه کسی می‌خواهد جای شما باشد؟

برخی از افراد می‌توانند خوشان را به جای شما بگذارند، لورا، یک روز از شرکت اعتباری خود تماسی دریافت کرد که به او گفتند که کسی سعی کرده است که خودش را جای شما بشناساند و از نام و ادرس کارت اعتباری و حتی شماره بیمه ی شما استفاده کرده است. لورا قبل از آنکه این موضوع را به پلیس اعلام کند تصمیم گرفت تا از طریق گزارشات کارت اعتباری خود، حساب خود را بررسی کند. کسی که مقلد شخصیت او بود، به سیستم نفوذ کرده بود و توانسته بود به سوالات امنیتی که لورا پاسخ داده بود، دست پیدا کند، در نهایت هنگامیکه لورا سوال‌های پاسخ داده شده را دید متوجه میزان آسیب پذیری شد. آن شخص توانسته بود ۵۰ حساب کاربری به نام لورا ایجاد کند و از آنها برای حق اشتراک برق، گاز و حتی حق اشتراک روزنامه، استفاده کرده بود و پس از آن شرکت‌ها به دنبال گرفتن پول خود از لورا بوده اند.

کلاهبرداری

 لورا موضوع را به پلیس اعلام کرد و از آنها حکم دادگاهی دریافت کرد و توانست توسط آن، مشکل را برطرف کند.  درحالیکه پرونده‌ی لورا، از خوش شانسی برخوردار بود، مردم آن را به اشتراک گذاشتند تا به یاد داشته باشند که از اطلاعات شخصی خود حفاظت کنند. یک مورد سرقت هویت نیز مشابه آن صورت گرفته بود، که این کاربر به دلیل مشاجره ایی که با هم اتاقی خود داشت، از این روش برای انتقام از او استفاده کرد. او یک حساب کاربری برای هم اتاقی خود ایجاد کرد و با فتوشاپ، نشان ISIS (داعش) را بر روی آن قرار داد و با محتوای مشکوک آن را در همه جا ارسال کرد.

 

۱۲- هک شدن سایت محل کار

اواخر سال ۲۰۱۴ یکی از بزرگترین و با ارزشمندترین حملات هک است که تا کنون ثبت شده است، این اتفاق برای شرکت سونی رقم می‌خورد و وضعیت داخلی کارکنان را دچار آشوب می‌کند. حدود یک هفته طول کشید تا کارکنان شرکت سونی متوجه وخامت اوضاع شوند. سونی اطلاع رسانی را انکار کرد و به جای آن آنها محبور بودند برای آنکه آپدیت باقی بمانند به روی اخبار متمرکز شوند.

هک سونی

یک هفته پس از حمله، شرکت سونی خود را در نسل‌های پیشین رایانه دید. ۶۸۰۰ رایانه و سرور از کار افتاده بود و اطلاعات به سرقت رفته‌ی آنها حذف شده بود. در نتیجه کارکنان مجبور شده اند تا تمامی فایل‌های حذف شده را با دست بازنویسی کنند. کاغذ تنها شکل ارتباطی آنها محسوب می‌شد، که برای یادداشت‌های کتبی و لیست کارهای روزانه مورد استفاده قرار می‌گرفت. حتی حقوق و دستمزد کارکنان نیز با چک‌های دست نوشته شده پرداخت می‌شد. خسارت فقط به اینجا اکتفا نکرد، هکرها اطلاعات شخصی کارکنان را به دست گرفته اند، منابع مقاله‌ها و تمام رمز عبور کارتهای اعتباری  آنها، حساب های کاربری فیسبوک، آمازون، Ebay، و تقریبا ۳۰ حساب دیگر را تحت کنترل گرفته اند.

 

۱۳- هک Wi-Fi

ماریتس مارتین یک روزنامه نگار هلندی به همراه یک هکر اخلاقی به نام ووتر اسلات بام، وارد یک کافه در آمستردام می‌شوند. در عرض چند دقیقه اسلات بام ابزار کار خود که شامل یک لپ تاب و یک دستگاه کوچک سیاه رنگ بود را بیرون می آورد و سپس به وایفای کافه متصل می شود. و خیلی سریع از طریق لپ تاب خود نشان داد که هرکسی که به وای فای کافه متصل بود چه کاری را انجام می‌دهد، چه بازی‌ای را بازی می‌کنند، چه برنامه‌هایی را نصب می‌کنند و یا در گوگل چه چیزی را جستجو می کنند.

هک اینترنت وای فای

اسلات بام حتی توانست رمز عبور و حساب‌های ایمیل و موارد دیگر را مشاهده کند.  دستگاه سیاه و کوچک اسلات بام می‌تواند تلفن را به شبکه‌ی وایفای خود متصل کنند و به کنترل ترافیک‌هایی که از دستگاه عبور و مرور می‌کنند بپردازد. اگر اسلات بام می خواست می توانست صبر کند تا یک کاربر آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنند و سپس از آن سو استفاده کند و از آن طریق می‌توانست بیشتر خدمات ثبت شده در ایمیل را کنترل کند.

اگر خطراتی که می‌تواند صورت بگیرد را بهتر بشناسید، هربار که بخواهید به وای فای عمومی متصل شوید، نیازی نیست شکی به خود راه بدهید.

برای این منظور پیشنهاد می کنیم در مقاله راه‌های امن کردن سیستم مورد شماره ۶ را مطالعه فرمایید.

 

۱۴- هک شدن خدمات مشتریان توسط مهندسی اجتماعی

چه اتفاقی می‌افتد زمانیکه خدمات پشتیبانی مشتریان اطلاعات شما را فاش می‌کنند؟ این داستان، داستان یکی از کاربران باهوش سایت آمازون است که یکی از افراد به تقلید شخصیت اریک برای ثبت نام در سایت Whois می پردازد و از آن سو استفاده می‌کند. آن شخص با مکالمه‌ایی که با نماینده‌ی پشتیبانی خدمات مشتریان انجام داد توانست، آدرس واقعی، شماره تلفن و بسیاری از اطلاعات شخصی اریک را پیدا کند و حتی توانست کارت اعتباری جدیدی را به نام اریک ایجاد کند.  اریک متوجه شد که کسی به حساب کاربری او از طریق رونوشت‌های پشتیبانی آنلاین تعرض کرده است و هدف واقعی او از انجام اینکار فهمیدن ۴ رقم آخر کارت اعتباری اریک بوده است. سایت آمازون هیچ کاری برای محافظت از حساب کاربری اریک انجام نداد و بارها با سیگنال‌های دریافتی، دچار مشکل می‌شد. اریک پس از آن تصمیم گرفت که به سایت گوگل برگردد و در همین حال او یک ایمیل از سایت آمازون دریافت کرد که مشخص شده بود که ۴ رقم آخر کارت او پیش بینی شده است.

نشت اطلاعات در شرکت های اینترنتی

این داستان درخصوص تجربه‌ی مبهم اریک از سایت آمازون بود و این اتفاق باعث شد تا در باره‌ی حساب‌های شخصی ذخیره شده در سایت‌های آنلاین، دوباره فکر کنید. واقعیت این است که سایت آمازون نتوانست از حساب کاربری اریک محافظت کند و این اتفاق نشان دهنده‌ی این است که چطور عدم آموزش امنیت سایبری می‌تواند، کاربران را تهدید کند.

 

۱۵- کابوس وحشتناک مدیر و مشتریان هتل به مدت یک هفته

در این داستان فوربس، تشویش‌ها و نگرانی‌هایی که مدیران هتل و مشتریان تجربه کرده بودند را گزارش داد، که سارق (هکر) به هک کردن قفل‌های الکترونیکی درب اتاق‌های هتل پرداخته بود. یکی از قربانیان این سرقت بیان کرد که: من شب‌های زیادی را کابوس می دیدم و هرشب از خواب بیدار می‌شدم و فکر می‌کردم کسی روی میز من ایستاده است. هکرها  حتی می‌توانند به راحتی به تماشای سخنرانی کنفرانس بلک هت بنشینند و به آنها نمایش بدهند که چطور انواع مختلف قفل‌های الکترونیکی هک می شود. هکرها با استفاده از ابزار ۵۰ دلاری Onity lock به هک کردن قفل‌های الکترونیکی و سرقت می پردازند.

هک قفل درب هتل

اما این داستان چگونه پایان یافت؟ سارقان اصلی محکوم به زندان شده اند. اما قفل‌های الکترونیکی مورد سوال، هنوز هم می‌توانند هک شوند، خبرنگار Wired سعی کرد تا Onity lock را آزمایش کند و متوجه شد که بعد از ۶ سال، این دستگاه هم چنان کار می‌کند. او از آن برای آزمایش دربهای الترونیکی هتل استفاده کرد. داستان او بسیار جالب به نظر می‌رسید و روش‌های هک کردن و چگونه به سرقت بردن اطلاعات، در این اتفاق منتشر شده است.

 

در نتیجه

حوادث امنیتی سایبری ممکن است مسایلی دور از ذهن و عجیب برای شمایی که ایمن هستید به نظر برسد. حقیقت این است که هک شدن و یا مورد کلاهبرداری قرار گرفتن، ممکن است برای هرکسی رخ بدهد و یا حتی در گذشته برای شما اتفاق افتاده باشد. ما و دنیای امروزی ما، توسط دستگاه‌های اینترنت اشیا، دستبندهای هوشمند و دوستانی که پس انداز خود را در کریپتوکارنسی (ارز دیجیتال) شرط بندی کرده اند و یا ثبت نام ده ها هزار تن از ما در شبکه‌های اجتماعی، احاطه شده ایم.  این موضوع نشان دهنده‌ی آن است که مجرمان سایبری، راه‌های بسیاری را برای محاصره کردن شما در بر دارند و هنگامیکه شما را به هدف قرار می‌دهند، به سادگی، اطلاعات شما را در معرض خطر قرار می‌دهند. بهترین روش برای یادگیری تنها از راه تجربه حاصل می‌شود.

این داستان‌ها ممکن است به شما یاد آوری کند که از اطلاعات خود محافظت نمی‌کنید و متکی به کاربران دیگر اینترنتی نیستید و یا ترس داشتن از این حملات، قابل اجرا نیست. مجرمان سایبری در رابطه با پیامدهای حملات خود نگران نیستند. آنها تنها خواسته‌ایی که دارند این است که به هدف خود برسند و گاهی اوقات ممکن است هدف شما نباشید اما به عنوان گروگان شما را در تنگنا قرار می‌دهند و حتی ممکن است عواقب آن گریبان گیر شما نیز بشود.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید