مقاله

رمز عبور از گذشته تا آینده و روش‌های مدیریت آن

نحوه مدیریت و حفط رمزهای عبور از گذشته تا اکنون دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است. در این مقاله مروری بر گذشته، حال و آینده رمزهای عبور می کنیم و نحوه مدیریت و حفاظت از آنها را توضیح می دهیم.

سایبرلند

رمز عبور به عبارت ساده، مرزهای فیزیکی را شکسته است. با وارد شدن به عصر دیجیتال، رمزهای عبور همانند نگهبانانی برای اطلاعات شخصی ما هستند زیرا همه چیز را از اکانت‌‌های ما در شبکه‌های اجتماعی تا ایمیل‌هایمان را حفاظت می کنند.

بدون در نظر گرفتن عصر دیجیتال، رمزهای عبور همیشه یک هدف را دنبال می کنند – دسترسی به موارد غیر قابل دسترس قبلی را ممکن می سازند. این بدین معناست که مدیریت این رمزهای عبور به صورت مطمئن بسیار مهم است. برای اینکه ببینیم چگونه مدیریت فایل‌ها در طول زمان تغییر کرده است، به افتخار روز جهانی رمز عبور نگاهی به گذشته – حال و آینده امنیت رمز عبور می اندازیم.

 

گذشته رمز عبور

در گذشته، رمزهای عبور روی کاغذ نوشته می شدند یا در یک دفترچه نگه داشته می شدند زیرا حفظ کردن تعداد زیاد رمزهای عبور کار دشواری بود. به همین دلیل، کاربران بیشتر تمایل داشتند تا از رمز عبورهای مشابه برای چندین حساب استفاده کنند.

در حقیقت، با توجه به تحقیق جهانی انجام شده سال گذشته در مورد رمز عبور، ۳۴% از شرکت کنندگان در آمریکا تایید کردند که این کار را به صورت منظم انجام می دهند. نکته دیگر اینکه کاربران از ساده ترین رمزهای عبور استفاده می کنند ( نام سگ ها یا تاریخ تولد) تا بتوانند این رمزهای عبور را به یادآورند.

 

حال

متاسفانه تغییرات زیادی تا امروز اتفاق نیفتاده است به طوری که تحقیق امسال به ما یادآوری می‌کند که امنیت رمز عبور، راهی طولانی را باید طی کند .مشتریانی که در تحقیق شرکت کرده اند دارای میانگین ۲۳ حساب آنلاین بودند که نیاز به رمز عبور داشت اما فقط از ۱۳ رمز عبور انحصاری برای حسابها استفاده می کنند.

۳۱ درصد هم فقط از یک یا دو رمز عبور برای تمام حسابهای خود استفاده می کنند تا بتوان انها را راحت تر به یاد آورند و نگه داشتن لیست‌های کاغذی قدیمی شده است و رایج ترین روش نگه داشتن یک لیست دیجیتال یا کاغذی برای تمام رمز های عبور است (۵۲ درصد).

شرایط زمانی وخیم‌تر می‌شود که مصرف کنندگان رمز عبور خود را فراموش کنند. ۳۲ درصد هفته‌ای یک بار رمز عبور خود را فراموش می کنند و ۴۸ درصد نیز بیان کرده‌اند وقتی که رمز عبور خود را فراموش می کنند کارهای آنلاین خود را کاملا رها می کنند. ۲۳ درصد شرکت کنندگان ادعا می کنند که فراموش کردن رمز عبور به اندازه برش کاغذ دردناک است. و تمام شرکت کنندگان بیان کردند که به طور میانگین دو بار در سال با مرکز پشتیبانی فنی تماس می گیرند تا رمز عبور خود را بازیابی کنند.

 

آینده

خبر خوب این است که – آینده روشن است. راه حل‌هایی برای رمز عبورها وجود دارد که شامل فناوری‌های بیومتریک – صحت چند فاکتوری و سایر فناوری‌های پیچیده می‌شود که اخیرا وارد صحنه شده اند و فناوری‌های بیشتری هم ظاهر می شوند، از این رو هدف چند موتور جستجو این است که استفاده از رمز عبور را کاملا کنار بگذارند.

فراتر از این نکته، این است که شاخص‌های پیش‌گیری ای وجود دارند که می‌توانید آنها را به صورت انفرادی به کار بگیرید تا خود را برای امنیت آینده آماده کنید. برای اطمینان از اینکه رمز عبورتان همراستا با امنیت است، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • رمزهای عبور قوی بسازید. رمزهای عبور کلیدهایی برای زندگی دیجیتال شما هستند، بنابراین، مطمئن شوید که رمزعبورهای قوی و منحصر بفردی را درست کرده اید که افراد ناخواسته نمی‌توانند از آن استفاده کنند. از اعداد- حروف بزرگ و کوچک – و نمادها استفاده کنید. هر چه رمز عبور شما پیچیده‌تر باشد، جعل آن دشوارتر خواهد بود. در نهایت، از درست کردن رمزهای عبور ساده و قابل جعل مثل ۱۲۳۴۵ خودداری کنید.
  • برای هر کدام از حساب‌های خود از یک رمز عبور منحصر بفرد استفاده کنید. با استفاده از رمز عبورهای مختلف برای حساب‌های آنلاین خود، از آسیب پذیر بودن حساب‌ها در صورت هک شدن جلوگیری می‌کنید. نگه داشتن رمزعبورهای متعدد اگرچه دشوار به نظر می رسد، اما حساب های آنلاین شما را حفظ می کند.
  • از پسورد منیجر استفاده کنید. با استفاده از پسورد منیجر امنیت را افزایش دهید. پسورد منیجر می‌تواند به شما کمک کند تا پسوردهای قوی درست کنید و مشکل به یادآوردن رمزعبورهای متعدد را از بین ببرید و به صورت اتوماتیک وارد وب سایت های مورد علاقه خود شوید.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید