مقاله

بهترین مکمل های آنتی ویروس برای امنیت بیشتر و جلوگیری از هک

آنتی ویروس به تنهایی نمی‌تواند شما را در اینترنت محافظت کند. یک میلیون از تهدیدات بدافزارهای مخرب به صورت آنلاین منتشر می‌شوند، که حدود 360 مورد از تهدیدات جدید مخرب، تنها در یک سال اتفاق می افتد. هیچ توسعه دهنده‌ی آنتی ویروسی نمی‌تواند شما را در برابر بدافزارها محافظت کند،

سایبرلند

علاوه بر عدم توانایی آنتی ویروس در مقابله با حملات سایبری بر اساس یکی از مطالعات اخیر بر روی ۶۰ شرکت، که قربانی یکی از حملات مخرب موفقیت آمیز شده بودند، مشخص شد که:

 • ۱۰۰% حملات انجام شده توانسته اند از آنتی ویروس عبور کنند.
 • ۹۵% از آنها توانسته اند از فایروال عبور کنند.
 • ۷۷% از حملات سیاست های فیلترینگ ایمیل را دور زده اند.
 • ۵۲% از حملات از آنتی مالیور ها عبور کرده اند.
 • ۳۳% حملات موفق بوده اند با وجود اینکه کارمندان آموزش های امنیت سایبری نیز دیده بودند.

 

آیا این موضوع حقیقت دارد؟

کاربران هم چنان در جستجوی بهترین نرم افزار امنیتی برای خود هستند به همین دلیل است که، مارکت در سال گذشته به یک الگوی رشد پایدار ادامه داده است. و به احتمال زیاد به آینده نیز کشانده می شود.

نمودار رشد خرید نرم افزارهای امنیتی در جهان

منبع: Statista

اما تمامی این هزینه‌ها صرف خرید آنتی ویروس‌ها نمی‌شود، چندین تکنولوژی جایگزین برای آن‌ها وجود دارد که می‌تواند، اطلاعات شخصی، را در سطح بالایی از حفاظت اطلاعات حفظ کند.

بدافزارها چگونه خود را از شناسایی دور نگه می دارند؟

برای یک هکر، توسعه‌ی یک بدافزار ناشناخته‌ایی که، آنتی ویروس نتواند آن را شناسایی کند، بسیار آسان است. در این قسمت به نحوه‌ی عملکرد آن می پردازیم. آنها بدافزارهای مورد نظر خود را گسترش می دهند و سپس آنها را در خصوص نحوه‌ی شناسایی توسط آنتی ویروس‌ها مورد آزمایش قرار می‌دهند. آنها هر دو را دانلود و از بهترین آنتی ویروس موجود استفاده می کنند. و یا فقط کد را در Virus Total بارگیری می کنند تا هر آنتی ویروسی که در آن وجود دارد را اسکن کند. آنها از کدهای مبهم و پیچیده ایی استفاده می کنند. به این معنا که کد بدافزار مخرب را طوری مبهم طراحی می کنند که آنتی ویروس قادر به کشف آنچه که در رایانه است نباشد.

توسعه دهندگان آنتی ویروس نمی‌تواند به سرعت و به اندازه‌ی کافی، پایگاه داده های بدافزاری خود را بروزرسانی کنند.این دقیقا همان چیزی است که برای Flash Unpatched و یا Java Vulnerabilities و یا هر نرم افزاری دیگری اتفاق می افتد.  تمامی اینها دلایلی است که چرا آنتی ویروس‌ها نمی‌توانند جدیدترین بدافزارهای مدرن را شناسایی کنند؟

با این حال ممکن است برای جلوگیری از حمله‌ی بدافزارها و یا ویروس‌های رایانه‌ایی، در تلاش برای وارد شدن به سیستم خود باشید. در این قسمت ما به شما نشان می‌دهیم که چطور می‌توانید اینکار را انجام دهید.

 

۱۱ اقدام امنیتی و نرم افزارهای رایگان به منظور حافظت از اطلاعات شخصی و فعالیت‌های آنلاین شما

۱- هم چنان نیز، یک محصول آنتی ویروس قابل اعتماد، می‌تواند بهترین نرم افزار امنیتی باشد.

پیغام خطای آنتی ویروس

بله. مهم نیست که تا چه میزان، آنتی ویروس دستخوش فریب مجرمان قرار گرفته است. اما آنتی ویروس هم چنان نیز یک ابزار کلیدی برای کمک در ایمن نگه داشتن سیستم خود ار مجرمان در رایانه و سایر دستگاه ها به حساب می‌آید. پیدا کردن بهترین آنتی ویروس کار آسانی نیست. اما آنتی ویروس مناسب می‌تواند تمامی تفاوت‌های موجود در وضعیت تهدید کننده‌ی بدافزارها را شناسایی کند. در این قسمت به آنچه که Brian Krebs در خصوص موضوع کلی آن می گوید می‌پردازیم. گاهی اوقات محصول آنتی ویروس شما، یک نوع جدید از بدافزارها را به عنوان تهدیدی که در گذشته با آن مواجه شده بود شناسایی می کند.

 

۲ -فایروال‌های قدیمی شما هم چنان قابل استفاده است.

فایروال

در طی سال‌ها، فایروال در ارتباطات استفاده می‌شده است و اکثر مردم استفاده از آن را در تمامی اقدامات امنیتی، نیاز نمی‌بینند. اما فایروال هم چنان به عنوان یک افزونه در اینترنت در خصوص حفظ حریم شخصی و امنیت آنلاین شما فعالیت می‌کند و ما تنها کسی نیستیم که به این موضوع اشاره می کنیم. اگرچه ما قبول داریم که قابلیت‌های مسدود سازی آن دارای یکسری محدودیت‌ها است اما فایروال هم چنان به عنوان یکی از ابزارهای مناسب می‌تواند ترافیک اینترنت را فیلتر کند. هرگونه ارتباطات از جانب دستگاه آلوده شده و Locationهای مشکوک را مسدود کند. در این خصوص ما شاهد شباهتی در بین آنتی ویروس و فایروال‌ها هستیم که هردوی آنها، بخش‌هایی از امنیت اینترنت را پوشش می‌دهند نه تمامی آنها را.

 

۳- استفاده از نرم افزار ضد جاسوسی به منظور حفظ حریم شخصی

اسپم

نرم افزار ضد جاسوسی، نرم افزاری است که ترافیک اینترنت شما را نظارت می کند. هکرهای مخرب، بعضا حتی برخی از شرکت‌ها “از این نرم افزار “برای دستیابی به اطلاعاتی مانند اطلاعات مکانی، سابقه‌ی اشخاص به خصوص در خصوص مجرمان سایبری، رمز عبور و اطلاعات حساب استفاده می‌کنند. اگر با سیستم Slow-down و یا Popups و ابزار جدید مجوز نگرفتید و با پیغام‌های خطا روبرو شدید، می‌توانید آلودگی‌های جاسوسی را از طریق این نرم افزار شناسایی کنید. Malwarebytes برخی از راهکارهای ضد جاسوسی را به شما پیشنهاد می‌کند. اما اگر شما به دنبال نرم افزارهای امنیتی رایگان هستید می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

برای جلوگیری از این نوع آلودگی‌ها، این نکات را به یاد داشته باشید.

 • به هیچ عنوان بروی لینک‌های مشکوک که از جانب افراد ناشناخته برای شما ارسال شده است ، کلیک کنید.
 • حتی اگر در وب سایت‌های قانونی هم بودید به هیچ عنوان بروی پنجره‌های Popups کلیک نکنید.
 • در رسانه‌های اجتماعی، اطلاعات شخصی خود را در اختیار افراد بیگانه قرار ندهید.
 • به درایو دانلود خود توجه داشته باشید، ممکن است به همراه دانلودهای شما، نرم افزارهای جاسوسی بر روی سیستم شما قرار بگیرند.

 

۴- File Shredder (نابودگر فایل-حذف دایمی) برای حفظ حریم شخصی بسیار عالی هستند.

حذف کردن و پاک کردن برخی از موارد از Recycle Bin، آنها را به طور کلی از رایانه شما حذف نخواهند کرد. با انجام تمامی این کارها ما فقط فایل مورد نظر را از دید خود پنهان می کنیم. آنها تنها در صورت Over Written شدن توسط فایل‌های جدید به طور کلی از رایانه‌ی شما حذف خواهند شد. اما تا آن زمان، این امکان هم چنان برای هکرها مخرب وجود دارد، که فایل را حتی اگر از برنامه‌های مناسب نیز استفاده شده باشد، هم مجددا بازیابی کنند. به منظور حفاظت از حریم شخصی و اطلاعات حساس خود، ما به شما توصیه می کنیم تا از File Shredder و یا نابود گر فایل‌ها استفاده کنید. این برنامه می تواند به طور کلی فایل را از سیستم شما پاک کند. و در نتیجه با این روش، هکرهای مخرب نیز نمی‌توانند آنهارا بازیابی کند. در این قسمت ما، یک فهرست کامل از ۳۶ File Shredder که شما می‌توانید از آنها استفاده می کنید را آماده کردیم. (مثل : Eraser – Wipe File Securely File Shredder وغیره …)

 

۵- از نرم ازفزار Ad Blocking استفاده کنید.

مسدود سازی تبلیغات منجر به بوجود آمدن برخی مزایای قابل استفاده می شود. بدون اینکه نیازی به مقابله با آگهی‌های مزاحم و Pop-ups ها وجود داشته باشد، استفاده از مرورگر وب شما بسیار راحتر و قابل استفاده تر است. اما یکی از مزایای جانبی آن این است که امنیت آنلاین شما را بهبود می‌بخشد. همانطور که می‌بینید اکثر تبلیغات و پنجره‌های pop-ups ،Google Docs  بر روی آن به عنوان مثال ساخته شده است. با این حال این برنامه به همراه بسیاری از آسیب پذیری‌های امنیتی که مجرمان می‌توانند از آن برای سوء استفاده کردن از ایجاد بدافزارهای آلوده در آگهی‌های آنلاین اینترنتی و یا حتی وارد کردن کد در نوع قانونی آن باشد استفاده می شود که پس از آن سیستم رایانه به کلی آلوده می شود. به منظور فراغت شما در این قسمت، فهرستی از بهترین مسدود کننده های تبلیغاتی AD Blocking 2016 را در اختیار شما  قرار دادیم.

 

۶-بروز رسانی نرم افزار برای امنیت شما امری ضروری است که در غیر اینصورت سیستم شما دچار مشکل می شود.

بروزرسانی امنیتی نرم افزارها

شانس با شما همراه است، شما می‌توانید حداقل یکی از برنامه‌های روبرو را برای خود انتخاب کنید. Adobe Flash – Adobe Reader – Java – Firefox – Chrome. با نصب این برنامه‌ها بر روی سیستم خود، شما همانند ۹۹ درصد از کاربران دیگر اینترنت می‌شوید.

نمودار رشد آسیب پذیری ها

بسیار مهم است که یکی از آنها را در رایانه‌ی خود داشته باشید زیرا تعداد زیادی از حملات آنلاین در میان آسیب پذیری‌های Unpatch شده در برنامه‌های فوق صورت می گیرد. Patch کردن آنها یک حرکت هوشمندانه است که در جلوگیری از حملات بدافزارها و سایر تهدیدات مشابه، راه طولانی در پیش دارد. با این حال آپدیت و Patching می‌تواند بسیار خسته کننده و زمان بر باشد، بنابراین ما این بخش را معمولاَ Skip می کنیم. اما در نسخه‌ی رایگان Heimdal Security، اینکار به طور خودکار انجام می‌شود و نرم افزارهای شما را بروز رسانی می‌کند، بنابراین با استفاده از این برنامه می‌توانید Patch نرم افزار را به راحتی بدست بیاورید ، بدون اینکه نیازی به مقابله با خستگی و هدر دادن زمان داشته باشید.

 

۷- مدیریت رمز عبور یکی از بهترین نرم افزار های امنیتی رایگان موجود است.

مدیریت رمز عبور

 منظور از هک شدن چیست؟ منظور این است که مجرمان سایبری راهی برای پیدا کردن نام کاربری و رمز عبور خود، و ورود به حساب پیدا کردند. یک رمز عبور قوی، همیشه نخستین گام ضد هک است. زیرا تا حد زیادی میزان موفقیت یک حمله‌ی Brute Force را کاهش می‌دهد.

اما داشتن رمز عبور قوی به این معنا نیست که شما باید از آن برای تمام حساب‌های کاربری خود استفاده کنید. اگر مجرمان سایبری اطلاعات لاگین شدن را برای ورود به حساب کاربری پیدا کنند، بخش بزرگی از زندگی آنلاین شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. اما داشتن رمز عبورهای متفاوت برای هر حساب می‌تواند برای به خاطر سپردن نیز کمی مشکل داشته باشد. مگر اینکه شما از یک Password Manager خوب استفاده کنید. Last Pass یکی از بهترین‌های آنها است. زیرا اطلاعات حساب و رمز را برای هر سرویسی که شما از آن استفاده می کنید در خود ذخیره می کند و هربار که بخواهید به سیستم خود وارد شوید، آنها فیلدهای خودکار را به صورت خودکار برای شما پر می‌کنند.

هم چنین این برنامه می‌تواند رمز عبورهای ایمن را ایجاد کند که از آن برای هر حساب کاربری استفاده کنید. (با استفاده از چندین رمز عبور برای چندین حساب کاربری، مجرمان آرزوی دسترسی به حساب شما را از ذهن خود پاک می کنند.)

 

۸-داده‌های خود را با استفاده از بک آپ گرفتن ایمن حفظ کنید.

بکاپ فراموش نشود

ما از کارشناسان امنیتیIT سوال کردیم که چگونه می توانیم در اینترنت ایمن بمانیم ، یکی از توصیه های مفید آنها، استفاده از نرم افزار بکاپ گرفتن برای سیستم و اطلاعات حساس است. بنابراین حتی اگر اطلاعات شما توسط باج افزار ها نیز قفل شده باشد، می‌توانید رایانه‌ی خود را برای خلاص شدن از نرم افزارهای مخرب فرمت کنید، و سپس نرم افزار بک آپ گیری را دوباره بر روی آن دانلود کنید. در این قسمت یک راهنمای کاملا دقیق را در خصوص چگونگی انجام بک آپ گیری در بخش هارد دیسک و Online Cloud را نشان می دهیم.

 

۹- Traffic Scanner یکی از بهترین نرم افزارهای امنیتی است که شما می‌توانید در این زمینه از آن استفاده کنید.

نفوذ باج افزارها و از دست دادن اطلاعات و سرمایه

Traffic Scanner به منظور شناسایی تهدیدات آنلاین طراحی شده است که اکثر برنامه‌های آنتی ویروس آن را از سر خود باز کردند. بسیار مهم است که بدانیم هنگامیکه حملات Zero day صورت می گیرد، جایی که نرم افزار مخرب در آن جایگیری می‌شود و آنتی ویروس نمی‌تواند آن را شناسایی کند را بدانیم. اکثر این مواقع این راهکارها، اطلاعات مالی موجود در سیستم مانند کارتهای اعتباری – شماره PIN و یا اطلاعات شخصی مربوط به حسابهای بانکی را مورد هدف قرار می‌دهند. اسکنرهای ترافیکی در این موارد دارای یکسری مزایا است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • آنها در زمانیکه به آنها نیاز حقیقی وجود داشته باشد که ترافیک را فیلتر کند و از وارد شدن بدافزار ها در رایانه‌ی شما جلوگیری کند ظاهر می شوند.
 • Traffic scanner، می‌تواند ترافیک‌های اینترنتی مخرب، سرورهای مخرب، دامنه‌ها و وب سایت‌های آلوده را مسدود کند. آنها هم چنین می‌توانند از نشت اطلاعات شخصی جلوگیری کنند.
 • قادر به شناسایی بدافزارها و حذف آنها از روی سیستم هستند.
 • Traffic Scannerخوب به طور خودکار، نرم افزار شما را بروز رسانی می‌کند تا به شما این اطمینان را بدهد که آسیب پذیری دیگر وجود ندارد.

 

۱۰- رمزنگاری اطلاعات می‌تواند به حفظ حریم شخصی و امنیت شما در زمان کمک بسیار کند.

رمزنگاری اطلاعات شخصی شما، میزان آسیب رساندن به اطلاعات شما را توسط مجرمان سایبری به حداقل می رساند. کرک کردن و رمزنگاری می‌تواند تنها توسط هکرهایی با دانش فنی، و یا با حملات Brute force بر روی رمز عبور انجام شود. حتی اگر آنها توسط مجرمان سایبری به سرقت بروند و یا از راه دور کنترل دستگاه شما را به دست بگیرند، رمز نگاری می‌تواند به ایمن ماندن اطلاعات شما کمک کند. رمزنگاری می‌تواند به صورت Locally بر روی دستگاه شما انجام شود. ما به شما، خواندن این مقاله را توصیه می کنیم، تا نگاهی عمیق به بهترین نرم افزارهای رمزنگاری موجود پیدا کنید، تا ببینید که چرا آنها اقداماتی مناسب را برای حفاظت از اطلاعات و زندگی آنلاین شما به کار می‌گیرند.

اطمینان داشته باشید، که از رمزنگاری قوی استفاده می کنید، در غیر اینصورت هکرهای مخرب می توانند با حملات Brute force لایه‌ی حفاظتی را درهم بشکنند.

راهکار سریع و آسان برای رمزنگاری فایل‌های شما استفاده از Microsoft Bitlocker است که اکنون در اکثر سیستم عامل های ویندوز نصب شده است. یکی از بهترین توصیه‌های امنیتی کارشناسان امنیت سایبری، این است که بیش از یک برنامه‌ی امنیتی را برای حفظ امنیت اطلاعات خود، در سیستم داشته باشید. یک انتی ویروس + Traffic Scanner + رمزنگاری فایل‌ها بهتر از نصب هر آنتی ویروس ساده‌ایی از شما محافظت می‌کند. هریک از نرم افزارهای امنیتی جدیدی که شما آن را نصب می کنید، یک بخش پیچیده‌ایی به آن اضافه شده است که هکرهای مخرب با آن برای بدست آوردن داده‌های شما سرو کار دارند. در این قسمت به چند راهنمایی امنیتی که می‌تواند به شما کمک کند، اشاره می کنیم.

 • Internet Browser – اطمیطنان حاصل کنید که آخرین نسخه‌ی آن را دانلود کرده اید.
 • به شبکه‌های عمومی و رایانه‌های عمومی مشکوک شوید. زیرا وای فای عمومی هدف اصلی هکرهای مخرب است به این خاطر که اکثر آنها ضعیف هستند و به هکرها این امکان را می‌دهد تا به آسانی به اطلاعات  کاربران آنلاین دست پیدا کنند. اگر از وای فای عمومی استفاده می‌کنید، اطمینان پیدا کنید که از مرورگر شخصی استفاده می کنید.
 • VPNها یکی از بهترین راه‌های ناشناس ماندن در وب است. VPN ترافیک اینترنتی شما را با عبور دادن از یک کانال شخصی به طور پنهان حفظ می کند. حتی ISP ها و یا مراجع دولتی نیز با وجود آن برای اختلال در ارتباط با مشکل مواجه می‌شوند.
 • استفاده از مرورگر TOR را به شما توصیه می کنیم زیرا اطلاعات و تمامی فعالیت های اینترنتی شما را پنهان می کند.

 

۱۱- بهترینها را آموزش ببینید.

آموزش امنیت سایبری

در نهایت هرچند بهترین آنتی ویروس در مارکت برای شما وجود دارد، اما دانستن نحوه‌ی رفع و اجتناب از تهدیدات بالقوه، شما را ایمن تر از هر آنتی ویروس دیگری که در مارکت وجود دارد، محافظت می کند. اما تاکتیک‌های مجرمان سایبری و بدافزار هایی که آنها ایجاد می‌کنند در فرایند تکامل دایمی است. به منظور کمک رساندن به شما در برابر این افراد، ما فهرستی گسترده از بهترین وبلاگهای امنیت سایبری را در اختیار شما قرار داده ایم. در این قسمت، برخی از بهترین توصیه‌های درخشان در خصوص امینت سایبری موجود است.

 

حرف آخر

در سال ۲۰۱۴ یکی از مدیران ارشد Symantec اعلام کرده است که، آنتی ویروس‌ مرد. چطور می‌توان چنین جمله‌ایی را از یکی از افراد پیشرو در صنعت IT درک کرد؟ مدیر اجرایی Brian Dye می گوید، نرم افزار آنتی ویروس قدیمی تنها ۴۵ درصد از حملات سیستم‌های رایانه ایی را توانستند شناسایی کنند. که بسیاری از افراد برجسته نام ، با نظر او مخالفت کردند. حفاظت از حریم شخصی شما تنها با استفاده از یک آنتی ویروس ساده کافی نیست. نرم افزارهای مخرب جدید روزانه رشد و توسعه پیدا می کنند و بسیاری از نرم افزارهای آسیب پذیر Unpatch ایجاد می شود. بهترین راه برای حفاظت از خود در برابر تلاشهای فیشینگ در کلاهبرداری و ایجاد بدافزارها، استفاده از نرم افزارهای امنیتی چندگانه و داشتن غرایز خوب و دانش فنی اینترنتی است.

 

مطالب مرتبط:


بهترین مکمل های آنتی ویروس برای امنیت بیشتر و جلوگیری از هک


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید