مقاله

۸ باور غلط در خصوص امنیت فضای مجازی

تهدیدات آنلاین، تا زمانیکه فضای مجازی وجود داشته باشد، وجود دارند. در اینجا به 8 باور نادرست اشاره می کنیم که ایمنی شما را کاهش می دهد.

سایبرلند

باور غلط شماره یک: خطر حملات رایانه ایی کم است

اینترنت شبکه‌ایی بسیار گسترده است. چرا کسی باید تلفن و رایانه‌ی شما را برای حمله مورد هدف قرار دهد؟ البته این عوامل در دنیای واقعی پیش نمی‌آید.

هکرها با بررسی دقیق و جداگانه، قربانیان خود را انتخاب می کنند. حملات با ابزارهای خودکار و در مقیاس وسیعی صورت می‌گیرد و امروزه، حملات هک رایانه ایی، سیستماتیک و سازماندهی شده است و با جمع آوری منابع قابل اعتماد صورت می گیرد.

باور غلط شماره دو: برنامه‌ها نسبت به مرورگرها ایمن تر هستند

باور نادرست دیگر این است که برنامه‌ها نسبت به Browser ها ایمن هستند. برنامه‌ها حس امنیت نادرستی را ایجاد می‌کنند. اما به دلیل عدم وجود مرورگر قدیمی، آسیب پذیر است. حس امنیت در محدوده‌ی یک برنامه فریبنده است. برنامه‌ها به همان اینترنت قدیمی متصل می شوند اما با این تفاوت که پکیج‌های آنها متفاوت است و به کسانی که می‌گویند تلفن شما ایمن است بگویید که اشتباه میکنی.

باور غلط شماره سه: فایروال + آنتی ویروس = حفاظت تکمیلی

به کار گیری مجموع نرم افزارهای آنتی ویروس و فایروال در سیستم کار را برای نفوذ گری که قصد دستکاری اطلاعات شما را دارد مشکل می کند، اما شما هم چنان باید معیارهای دیگر حفاظتی را نیز در نظر بگیرید و تنها به آنها اکتفا نکنید. به روزرسانی نرم افزارها، برای مقابله با آسیب پذیری، یکی از عوامل مهم امنیتی دیگر است که کاربر بایستی برای امنیت خود آن را به کار بگیرد.

باور غلط شماره چهار: من اطلاعات حساس و مهمی ندارم

ممکن است شما با خود این فکر را کنید که اطلاعات حساسی ندارید که بخواهد به سرقت برود. اما خیلی از چیزهای مورد علاقه‌ی شما وجود دارند که به خاطر وجود آنها باید حفاظت بیشتری از آنها را اعمال کنید. برای مثال؛ رمز عبور، شماره تلفن، اطلاعات کارت‌های اعتباری و یا سایر اطلاعاتی که اغلب در حافظه‌ی پنهان رایانه ی ذخیره شده است.

دسترسی به پروفایل شما، بسیار آسان است و مجرمان سایبری، اینکار را از طریق خواندن ایمیل ها و یا سوابق جستجوی شما در مرورگر، انجام می دهند. این موضوع یک رویکرد غیر معمول برای سرقت هویت در بین مجرمان سایبری نیست.

باور غلط شماره پنج: امنیت مک

چه باور کنید چه نکنید، اولین ویروس رایانه‌ایی بر روی سیستم عامل Mac  در سال ۱۹۸۲ و با برنامه ی Elk Cloner کشف شد. اما از آن پس، رایانه‌های اپل در برابر نفوذ بد افزارها مقاوم شدند.  شرکت بزرگ اپل و سیستم های مک در مقابل سیستم عامل مایکروسافت که اغلب آسیب پذیر است، ایمن تر است. آنها شکست ناپذیرند. به همین دلیل است که امروزه پلتفرم های مک، از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند و رشد و توسعه فراوانی نیز در طی چند دهه‌ی اخیر پیدا کرده است. اولین علایم هشدار دهنده‌ی سیستم عامل‌های مک در سال ۲۰۰۴ دیده شد که بر اساس آن حدود ۳۰ عامل آسیب پذیر در آنها کشف شده بود. اما امروزه سیستم عامل‌های مک یک هدف مطلوب برای نفوذ گران است، زیرا بسیاری از کاربران هم چنان فکر می کنند که مک ایمن است و نیازی به نرم افزار های امنیتی ندارند.

باور غلط شماره شش: پنهان کردن وایفای برای هک نکردن

این موضوع صحت دارد که بعضی از روترها، گزینه‌ایی را برای نامریی کردن نام وایفای و یا شبکه، به شما ارایه می‌دهند. این موضوع باعث می شود تا افراد فکر کنند که کسی شبکه‌ی آنها را نمی‌تواند ببیند و هیچ کسی هم نمی‌تواند آن را هک کند. اگر کسی قصد هک کردن Wi-Fi شما را داشته باشد، آنها می‌توانند با استفاده از مهارتهای فنی خود به آسانی شبکه‌های پنهان را شناسایی کنند حتی اگر نام شبکه نامریی شده باشد.

باور غلط شماره هفت: خدمات سرویس Cloud امن نیستند

ما شاهد حملاتی که به سرویس Cloud شده است بودیم و متوجه شدیم که آنها تا چه میزانی ناامن هستند. اکثر این حملات به دلیل سرویس خدمات حفاظتی ضعیف است. اغلب این مشکلات توسط خود کاربران رخ می‌دهد که قربانی حملات فیشینگ می شوند. بنابراین مهم است که سرویس خدمات Cloud و ترافیک‌های رمزنگاری شده آن را بررسی کنید، چنین موردی برای سرویس رایگان وجود ندارد و در خصوص سرویس های Cloud بایستی شما با  اطلاعات شخصی خود برای تبلیغات هدفمند و یا حتی برای فروشندگان آن را پرداخت می‌کنید.

باور غلط شماره هشت: نرم افزارهای امنیتی سرعت رایانه ام را کم می کند

درست است که نرم افزار محافظتی سرعت رایانه را ممکن است تا ۵۰ درصد کاهش دهد و نرم افزارهای مدرن نیز، ذخیره زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. در حالیکه رایانه‌ها و تلفن‌ها نسبت به ۱۵ سال پیش قدرتمند‌تر شده اند، بنابراین عملکرد نرم افزارهای امنیتی نیز، به طور مداوم نظارت و بهینه سازی شده است. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله ۱۰ راه مهم امن کردن رایانه برای حفاظت از دارایی های دیجیتال را مطالعه فرمایید.

 

مطالب مرتبط:


۸ باور غلط در خصوص امنیت فضای مجازی


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید