مقاله

پشتیبانی شبکه کامپیوتری شرکت های کوچک و بزرگ – نکات و راهکارها

چگونه یک پشتیبانی شبکه مناسب داشته باشیم و افراد درستی را برای این منظور استخدام کنیم؟ در این مطلب همراه ما باشید و نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

سایبرلند

پشتیبانی شبکه چرا مهم است؟ در دنیای امروز که عصر دیجیتال و فناوری اطلاعات است نیاز کلیه شرکت ها به داشتن یک شبکه کامپیوتری منظم و امن یک نیاز مبرم و با اولویت بالا به حساب می آید. تجهیزات و امکانات قابل استفاده در شبکه های کامپیوتری بی نهایت است و تا ابد میتوان برای شبکه کامپیوتری یک شرکت و یا سازمان هزینه کرد. ولی همه این امکانات ممکن است برای یک کسب و کار شما مهم نباشد از طرفی ممکن است یک بی توجهی و یا صرفه جویی جزئی ضرر و زیان بزرگی را به کسب و کار شما وارد کند.

داشتن یک پشتیبان شبکه توانمند چیزی است که هر شرکت و سازمانی نیاز به آن دارد. اما چگونه یک پشتیبانی شبکه خوب داشته باشیم؟ در ابتدا یک بررسی کلی انجام می دهیم تا بدانیم یک متخصص پشتیبانی شبکه چه خصوصیاتی می بایست داشته باشد.

در ادامه در خصوص مواردی همچون سابقه کاری، تحصیلات، تعهد و اعتبار، حسن انجام کار، حقوق و دستمزد و… بحث خواهیم کرد.

سابقه کاری متخصصان پشتیبانی شبکه:

داشتن سابقه کاری چندین ساله برای یک پشتیبان شبکه بسیار ارزشمند است. به هر میزان که یک فرد در زمینه پشتیبانی شبکه های کامپیوتری سابقه داشته باشد احتمالا می تواند خدمات بهتری برای شما ارائه دهد. اینکه می گوییم احتمالا منظورمان این است که همیشه هم اینطور نیست. چرا که این بستگی به نیاز شما دارد که برای چه کاری به چه فردی نیاز داشته باشید.

از آنجا که مباحث کامپیوتری بسیار پیچیده و عمیق هستند معمولا یک فرد با تجربه کسی است که در تعداد محدودی از شاخه های فناوری اطلاعات دید عمیقی داشته باشد. تقریبا هیچکس تابحال دیده نشده که بعد از چندین سال فعالیت توانسته باشد در شاخه های زیادی اطلاعات کامل داشته باشد و همه فن حریف باشد.

افراد حرفه ای معمولا در یک یا چند رشته تخصص دارند و حرفی برای گفتن دارند. به عنوان مثال آنها از مدتی به بعد یک حرفه ای در زمینه مجازی سازی می شوند و یا در متخصص امنیت می شوند و یا در راه اندازی سرورهای ایمیل و… تخصص می یابند.

به هر حال شما باید بدانید که چه نیازی دارید و برای آن به چه فردی نیاز دارید. مثلا در صورتی که نیاز دارید یک پشتیبان شبکه داشته باشید تا هر از گاهی نگاهی به شبکه کامپیوتری شما داشته باشد احتمالا همکاری با یک متخصص چندین ساله مجازی سازی چندان برای شما مفید نخواهد بود. از طرفی اگر قصد راه اندازی یک دیتاسنتر داشته باشید نیز یک متخصص معمولی برای شما کاری نمی تواند بکند. برای اینکار باید چندین متخصص مختلف که هرکدام در زمینه ای خاص متخصص هستند استخدام کنید.

تحصیلات متخصصان پشتیبانی شبکه:

خیلی رک و بی ریا، تحصیلات آکادمیک در رشته های کامپیوتری معیاری مناسبی برای استخدام پشتیبانان شبکه نیستند. خوب است که یک فرد تحصیلات دانشگاهی هم داشته باشد ولی این طور نیست که تنها با داشتن یک فوق لیسانس و یا گذراندن چند دوره تخصصی این فرد می تواند گزینه مناسب شما باشد.

تحصیلات دانشگاهی معمولا در راستای اعطای دید کلی دانشجویان به این صنعت می باشد و مهارت فنی حرفه ای ارائه نمی دهند. در واقع در انتهای یک دوره تحصیلی کامپیوتری او باید بتواند در توسعه و ساخت نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر صاحب نظر باشد ولی نمی تواند به عنوان مثال یک سوئیچ سیسکو را برای شما پیکربندی کند. از طرفی دیگر بسیارند افرادی که دوره های سیسکو و مایکروسافت و… را گذرانده اند و ادعا دارند که متخصصی در این زمینه هستند. متاسفانه از آنجا که ایران تحریم می باشد و امکان برگزاری دوره ها و امتحانات رسمی مهیا نمی باشد آموزشگاه های ما در واقع دوره های آشنایی برگزار می کنند و قادر به صدور گواهینامه خاصی نیستند. بنابراین گذراندن یک دوره تخصصی خیلی خوب است ولی باید در عمل هم توانایی او محک زده شود.

تعهد و اعتبار:

به هر میزان هم که یک فرد متخصص و حرفه ای باشد در صورتی که تعهدی نداشته باشد تخصص او هیچ فایده ای نخواهد داشت. برای این منظور بهترین روش دسترسی به افراد و شرکت هایی می باشد که قبلا با او همکاری کرده اند و این همکاری ها مسالمت آمیز و بدون هیچگونه عدم رضایتی به پایان رسیده اند. این مورد شاید در نگاه اول کمتر به چشم آید ولی تجربه به همه خواهد آموخت که هیچ چیز با ارزش تر از تعهد، دلسوزی و اعتبار یک متخصص نمی تواند باشد. خصوصا که متخصصان فناوری اطلاعات معمولا به سیستم های حیاتی و اطلاعات سری یک سازمان به ضرورت دسترسی خواهند داشت.

حسن انجام کار:

این مورد نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. احتمالا در دل مواردی که ذکر شد این مورد نیز قید شده باشد ولی لازم دانستیم به عنوان یک گزینه مهم دیگر آن را قید کنیم و تاکیدی بر آن داشته باشیم. به همین منظور خیلی خوب است که یک متخصص پشتیبانی شبکه توانایی ارائه حسن انجام کار از پروژه های قبلی خود را داشته باشد. این مورد به هر شکلی ممکن است. بعضی از طریق ایمیل و یا نامه این کار را انجام میدهند و بعضی از طریق لینکدین و یا وب سایت های فریلنسینگ مانند سایبرلند.

و سر انجام بحث حقوق و دستمزد:

این مورد کاملا توافقی و بستگی به توانایی فرد و میزان کاری که از او توقع دارید سنجیده می شود. ولی اگر تمایل دارید حدود هزینه برای یک پروژه و یا یک پشتیبانی دوره ای لازم دارید به وب سایت www.cyberland.ir سری بزنید و به عنوان یک کارفرما اقدام به ثبت یک پروژه کنید. متخصصانی که در این وب سایت ثبت نام کرده اند به شما پیشنهادات گوناگونی خواهند داد، شما می توانید از بین آنها با توجه به توانایی و سابقه کاری و تحصیلات آنها با هرکدام که تمایل داشتید وارد مذاکره شوید و همکاری خود را شروع کنید. در پایان پروژه می توانید نظر خود را از همکاری با وی اعلام کنید تا دیگران نیز با اخلاقیات و توانایی های او آشنا شوند.

 

بیشتر بخوانید:

سایبرلند

دیدگاهتان را بنویسید