مقاله

کسپرسکی و جاسوسی از دولت امریکا – بررسی شایعات و اتهامات

کسپرسکی در ایالات متحده، تحت فشار و تهدید قرار گرفته است زیرا می‌تواند اطلاعات شخصی مشتریان را در اختیارات دولت روسیه قرار دهد. براساس تحقیقات جدیدی که توسط سایت خبری Meduza در انگلیس منتشر شده است، مشخص شده است که سرویس‌های امنیتی روسیه موفق شده اند از طریق آنتی ویروس کسپرسکی به اطلاعاتی که میخواسته‌اند دست پیدا کنند.

سایبرلند

ماجرای ربودن ایوان کسپرسکی و همکاری Chekunov

ایوان کسپرسکی در مسکو در صبح روز ۱۹ آپریل ۲۰۱۱ از ایستگاه مترو به سمت محل کار خودر در InfoWatch در حرکت بود. دانشجوی سال چهارم به عنوان یک برنامه نویس در شرکت مادرش (ناتالیا) و در یکی از شاخه‌های آزمایشگاه کسپرسکی، شرکت نرم افزار روسی که با پدر ایوان (یوجین) شروع به کار کرده بود، مشغول به کار شد.

ایوان ۲۰ ساله همانطور که مسیر خود را از ایستگاه مترو به سمت محل کار خود طی می‌کرد، مردی از خودروی پارک شده‌ی خود در آن طرف خیابان به سمت او آمد و او را گروگان گرفت. مرد دیگری که در خودرو بود به کمک او آمد و ایوان را به داخل ماشین انداختند و چشم های او را بستند. آدم ربایان مسیر را تغییر دادند و آن را به خانه‌ایی به دور از مرکز شهربردند.

یوجین کسپرسکی (پدر ایوان) و مدیر عامل کسپرسکی لب، که در لندن بود، تماس تلفنی ناشناسی را دریافت می کند، که به اواطلاع داده می‌شود که پسرش را گروگان گرفته اند. آدم ربایان در ازای آزادی ایوان، در خواست ۳ میلیون یورو باج کردند. کسپرسکی، سریعا با افسر اداره اطلاعات و امنیت روسیه به نام Chekunov که قبلاَ به عنوان وکیل و مشاور در شرکت آنها کار می‌کرد تماس گرفت و او را از این موضوع مطلع کرد. Chekunov رهبری عملیات نجات ایوان را بر عهده گرفت و پس از ۴ روز، نیروهای ویژه‌ی دولت روسیه معروف به Spetsnaz ایوان را در حالیکه دستانش را بسته بودند نجات دادند. مرد جوان نجات پیدا کرد.

 

ممنوعیت استفاده از کسپرسکی در امریکا، انگلیس و اروپا

از زمان تاسیس آزمایشگاه کسپرسکی در سال ۱۹۹۸، محصولات این شرکت به عنوان یکی از قویترین محصولات امنیتی رایانه‌ها شناخته شدند. محصولات این شرکت حدودا بر روی ۴۰۰ میلیون رایانه در سراسر جهان نصب شده است. اما در طول چند سال گذشته، در آمریکای شمالی و اروپا، بیش از نیمی از تجارت خود را از دست دادند. چرا که دسامبر سال گذشته، دونالد ترامپ با امضای لایحه‌ی اختیارات دفاع ملی، در سال ۲۰۱۸ استفاده از محصولات این شرکت را در ادارات دولتی ممنوع اعلام کرد. پس از آن نیز انگلیس و اروپا نیز طی حکم هایی که صادر شد استفاده از کسپرسکی را منوع اعلام کردند.

جاسوسی کسپرسکی

به گفته‌ی سایت خبری Meduza و Buzzfeed نتیجه‌ی کاهش دستاوردهای کسپرسکی لب، مبارزه‌ی داخلی متحدان بر سر کنترل سازمان جاسوسی روسیه، علیه کارکنان تکنولوژی و سرمایه گذاران غربی را متوقف می کند.

مدیران کسپرسکی لب، مانند Chekunov با پیوند به سازمان‌های امنیتی روسیه، این نبرد را پیروز شدند. اما با اینکار، آنها را تهدید می کنند که هرچیزی را که در شرکت‌های خارج از روسیه ساختند را نابود کنند. امضای ترامپ برای ممنوعیت استفاده از محصولات کسپرسکی، ناشی از افزایش نگرانی‌های موجود در میان قانونگذاران و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا است که نرم افزار کسپرسکی می‌تواند برای دسترسی به اسناد دولتی ایالات متحده به نفع FSB (سازمان جاسوسی و اطلاعاتی روسیه – KGB سابق) استفاده کنند.

کسپرسکی و مدوودف

این موضوع نه تنها بر سازمان های امریکایی تاثیر داشته است بلکه بسیاری از شرکت ها داوطلبانه به مقابله با این شرکت پرداختند. مانند Bestbuy که آنتی ویروس های مکافی را با کسپرسکی به صورت رایگان تعویض می کرد و یا توییتر که بدون هیچگونه فشار دولتی تبلیغات کسپرسکی در این شبکه را قطع کرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله کسپرسکی و اعتراض به توییتر را مطالعه فرمایید.

 

پاسخ های مدیران کسپرسکی به شایعات و بررسی مسائل حاشیه ای

این شرکت می‌گوید؛ بر اساس یک تحقیق داخلی انجام شده در شرکت، هیچ اطلاعاتی از طریق محصولات آنتی ویروس کسپرسکی از بین نرفته است. اما حتی با وجود اینکه، کسپرسکی لب این موضوع را انکار می کند، پرونده‌های آژانس امنیتی ملی ایالات متحده، از طریق رایانه‌ایی که آنتی ویروس کسپرسکی بر روی آن نصب شده بود، به سرقت رفته بود. یکی از مدیران ارشد سابق می گوید، با استفاده از این سیستم می‌تواند فایل‌های کاربران را از هارد دیسک بدون آنکه کاربر متوجه شود، کپی کند.

یوجین کسپرسکی، از پاسخ دادن به سوالات سایت Meduza شخصاَ اجتناب کرد، یکی از سخنگویان کسپرسکی لب، به سایت خبری Meduza اعلام کرد، که ما هیچ روابط غیر قانونی و غیر مستقیمی با سرویس‌های امنیتی در سراسر جهان نداریم.

کسپرسکی لب، در هفته‌ی گذشته، در یکی از دادگاه‌های دولت آمریکا مدعی شده است که، ادعای آمریکا در خصوص این موضوع، به شهرتش آسیب جدی وارد کرده است و باعث شده است که تجارت محصولات این شرکت نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند.

هر کسی که در کسپرسکی لب کار می کند می‌داند که هیچ ملاقاتی در دسامبر وجود نداشت. در روسیه، روز افسران فدرال امنیت به عنوان روز Chekist شناخته می شود، یکی از مدیران سابق که خواسته است که نامش فاش نشود در خصوص اقدمات شرکت گفته است که، من به یاد می‌آورم که یوجین کسپرسکی در ۲۰ دسامبر به من تبریک گفت، هرکسی می‌توانست بفهمد که منظور او چه بوده. کسپرسکی در روز فدرال امنیت با دوستان خود جشن گرفته بود. مدیر سابق این شرکت، به سایت خبری Meduza اعلام کرده است که، کسپرسکی حتی در خصوص سفر تجاری خود برنامه ریزی کرده بود. اطمینان داشته باشید که، هیچ چیزی نمی تواند مانع پیروزی او در مسکو شود. کسپرسکی در سال ۱۹۸۷ پس از آنکه در دانشکده‌ی KGB Dzerzhinsky (سازمان اطلاعات و امنیت روسیه) فارغ التحصیل شد، در سال ۱۹۹۱ زمانی که اتحادیه‌ی جماهیر شوروی سقوط کرد، یوجین کسپرسکی کار خود را در یک شرکت کوچک که متعلق به معلم وی بود، شروع کرد. ۶ سال بعد کسپرسکی و همسرش توانستند شرکت خود را به عنوان کسپرسکی لب، تاسیس کنند. کسپرسکی به عنوان مدیر فنی و مسئول توسعه نرم افزارهای آنتی ویروس این شرکت مشغول به کار شد و همسر او ناتالیا کسپرسکی به عنوان مدیر کل و مسئول فعالیت‌های تجاری شرکت انتخاب شد.

این زوج در سال ۱۹۹۸ از هم جدا شدند و ناتالیا به عنوان مدیر کل، برای یک دهه‌ی دیگر با همسرش تا سال ۲۰۰۷ همکاری کرد. پس از آن، مدیر ارشد سابق به سایت Meduza اعلام کرد  که ۳ گروه شروع به ایجاد ناهنجاری برای گرفتن کنترل این شرکت کردند.

مدیر فنی این شرکت و توسعه دهنده‌ی اصلی نرم افزارهای آنتی ویروس کسپرسکی، جناح اول تکنولوژی معقول  Tech-Savvyرا هدایت  کرد. گروه دوم متشکل از کارشناسان مالی بودند که معتقد بودند که این شرکت باید در بازار جهانی تهاجمی تر باشند و برای ثبت IPO باید با یک شرکت عمومی معامله کند. سومین جناح، شامل Chekunov و Siloviki هستند (Siloviki اصطلاحی روسی است که به افراد سیاستمدار گفته می شود.)  یوجین کسپرسکی گفته است کهChekunov  هرگز برای KGB کار نمی‌کند، بلکه برای خدمت اجباری سربازی در مرزهای دولتی که تحت فرمان KGB هستند، خدمت می کند.

اما گروگان گیری ایوان، یک لحظه‌ی کلیدی برای این نابسامنی‌ها به شمار می‌رفت. یکی از آدم ربایان در بیانیه‌ی اول خود ادعا کرد که، پس از تماشای تلویزیونی از یوجین کسپرسکی، خودش به همراه پسرش و برخی از دوستان، تصمیم به ربودن ایوان گرفتند. در طی جلسه‌ی دادگاهی که در سال ۲۰۱۳ برگزار شد، ۴ متهم به ۷ تا ۱۱ سال زندان محکوم شدند. و بر صحت این موضوع مهر تایید نهادند.

در فاصله‌ی زمانی آدم ربایی در سال ۲۰۱۱، یکی از مهاجمان به نامهای Nikolay Savelyev که حساب کاربری خود را تغییر داده بود مدعی شد که، یک افسر سرویس فدرال امنیت FSO به نام Aleksey Ustimchuk محرک اصلی این آدم ربایی بوده است.

گزارش شده است که Ustimchuk ارتباط خوبی با نفوذی‌های خود در سازمان داشته است، او حتی یکبار توانسته است بر روی صندلی رییس جمهور پوتین، بنشیند و با آن عکس بگیرد. Ustimchuk به عنوان یک افسر نظامی به دلیل دخالت داشتن در موضوع آدم ربایی ایوان کسپرسکی، در دادگاه جداگانه‌ایی محاکمه شد، زمان محامکه دقیقا مشخص نیست اما او در ماه آگوست سال ۲۰۱۲، به ۴ سال و نیم زندان محکوم شد. اما طبق نتیجه گزارشات محققان، مشخص شده است که وی از مقام و مفاخرش، محروم نشده است.

خانواده‌ی کسپرسکی دعوی مدنی خود را به مبلغ ۱۲۰ میلیون روبل (یا ۲۱ میلیون دلار) که از Ustimchuk به عنوان جبران خسارت در نظر گرفته شده بود، را لغو کردند و به جای آن ۱۰۰۰۰ روبل معادل ۱۷۶ دلار آن هم به جبران خسارت تلفن همراه و کیف پولی که آدم ربایان از ایوان گرفته بودند را دریافت کردند.

بنا به گفته‌ی مدیر ارشد سابق، کسپرسکی تاکتیک تجاری خود را تغییر داد. IPO (عرضه‌ی اولیه اوراق بهادر شرکت به عموم) را لغو کرد و از سرمایه گذاران و اکثریت مهاجران ارشد جدا شد.

همانطور که Bloomberg بعدها گزارش کرد، روند راه اندازی IPO که قرار بود با مشارکت صندوق سرمایه گذاری ایالات متحده صورت گیرد، منجمد شد و سهامی که قبلا توسط این شرکا خریداری شده بود را باز پس گرفت.

کسپرسکی در عموم اعلام کرد که IPO متحرک چند منظوره برای شرکت به حساب می آید. اما مدیر سابق آن را نوعی افزایش دهنده‌ی سیاست‌های امنیتی می‌داند. این شواهد پس از بازگشت ایوان بیشتر جلوه کرد، در تابستان سال ۲۰۱۱، ناتالیا کسپرسکی برای بار دیگر به عنوان رییس هیات مدیره کسپرسکی لب، انتخاب شد.

در ماه نوامبر ۲۰۱۱، که هفت ماه آدم ربایی می‌گذشت، کسپرسکی لب با FSO (مخابرات نوری فضای آزاد) توافق نامه‌ایی را جهت تامین امنیت این سازمان با  محصولات کسپرسکی را امضا کرد و ماه بعد نیز در فوریه سال ۲۰۱۲ ناتالیا اعلام کرد که سهام باقیمانده ی خود در این شرکت را فروخته است.

درست در همان زمان، یک فرجه‌ی قانونی برای استخدام مدیران خارج از روسیه به اجرا درآمد. (در صورتیکه یوجین کسپرسکی، در آن زمان، به بلومبرگ گزارش کرد که ممنوعیت استخدام اشتباه است.)

به غیر از Chekunov گروه Siloviki متشکل از Andrey Tikhonov به عنوان مدیر اجرایی و  Aleksey Kuzyaeve به عنوان رییس شرکت خدمات امنیتی انتخاب شده بودند. به گفته‌ی مدیر ارشد سابق شرکت Tikhonov در حالیکه در خدمت ارتش نظامی روسیه بود به درجه‌ی سرهنگ دوم ارتقا مقام پیدا کرد، در حالیکه Kuzyaeve به بخش FSB که جانشین اصلی کمیته‌ی امنیت کشور است، فرستاده شد.

بیوگرافی رسمی که از Tikhonov در کسپرسکی داشت ، درجه ی او را تایید می کند. اما مشخص نیست که در ارتش روسیه خدمت کرده باشد. در حالیکه Kuzyaev در LinkedIn گفته است که او از آکادمی فدراسیون روسیه فارغ التحصیل شده است اما خدماتش با این گروه را فهرست نکرده است.

Ruslan Stoyanov افسر سابق وزارت کشور می‌گوید، یک گروه ویژه در کسپرسکی لب قرارداد، که مسئول بررسی هک و سایر جرایم سایبری مرتبط با مقامات انتظامی بودند تا به Kuzyaev گزارش بدهند. هنگامی که درخواست تایید برای چنین فرمانی صادر شد، کسپرسکی لب انکار کرد و گفت، که سازمان به طور مستقیم به مامور امنیتی Kuzyaev گزارش داده است. مدیر ارشد سابق به سایت خبری Meduza اعلام کرده است که، این یک تشکیلات داخلی است که با FSB همکاری می کند. نام این سازمان دارای نوعی ایهام است.

 Computer incident investigation Department Initials -ORKI و یا Russian Translitration ORC

همکاری با سرویس‌های مخفی چنان نزدیک بود که اعضای ORKI حتی، نمایندگان خدمات امنیتی روسیه با آنها همراه شدند تا مجرمان سایبری را بازداشت کنند.

وی به سایت خبری Meduza اعلام کرده است که آنها به همراه افسران FSB می‌توانند لوکیشن دقیق آنها را مشاهده کنند. این موضوع بی سابقه است.

Sergey Golovanov کارشناس آنتی ویروس‌های کسپرسکی لب تایید کرد که کارشناس شرکت به همراه نیروهای امنیتی برای دستگیری مجرمان سایبری، به منظور پشتیبانی فنی، دست به کار شدند.

بر اساس گزارشات بدست آمده از کسپرسکی لب، گروه Stayanov در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد. Andrey Bulay سخنگوی شرکت کسپرسکی، به Meduza گفته است که، کارمندان بخش ORKI افرادی هستند که دارای دانش و تجربه در زمینه‌های مختلف، مانند فناوری پیشرفته، علم پزشکی دیجیتال، حقوق و جزا، آیین دادرسی کیفری هستند که به آنها این امکان را می‌دهد تا به عنوان کارشناسان فنی، در فعالیت‌های تحقیقی شرکت کنند.

Stoyanov در سال ۲۰۱۵ در وبلاگ شخصی کسپرسکی لب نوشته است که، در طی دو سال گذشته بیش از ۳۳۰ مورد از جرایم سایبری بر روی سازمان او انجام شده است. مدیر ارشد سابق هم چنین به Meduza  اعلام کرده است که  کسپرسکی لب در طول تحقیقات، به صورت رایگان با سازمان‌های امنیت دولتی همکاری می‌کرده است و سخنگوی کسپرسکی لب این موضوع را تایید کرده است.

همانطور که Siloviki تاثیر و نفوذ خوبی پیدا کردند، تکنولوژی‌های جدید با آنها تضاد داشته است. منبع اصلی این تضاد ها سیستم KSN یا شبکه امنیت کسپرسکی بوده است که Nikolay grebennikov  رییس بخش Tech-Savvies و مدیر فنی شرکت، اجازه ی دسترسی به Siloviki را نداده است.

 

سیستم KSN کسپرسکی و کمک به جاسوسی

KSN در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد، و این امکان را به نرم افزار‌های کسپرسکی می‌دهد تا هر فایل تهدید بر انگیزی که بر روی سیستم رایانه وجود دارد را بررسی کند و آن را موارد مشابه دیگر مقایسه کند. نرم افزارهای آنتی ویروس قبلی به صورت سطحی عمل می‌کردند و فایل آلوده را با مشکلاتی که در پایگاه داده‌های برنامه وجود داشت مقایسه می کردند. کسپرسکی لب این استدلال را دارد که حرکت به سوی Cloud Solution این امکان را به شرکت می‌دهد تا به بررسی و تجزیه و تحلیل ویروس‌های جدید، قبل از آنکه آنها گسترش پیدا کنند، بپردازد.

سیستم KSN کسپرسکی

اما با توجه به گفته‌های مدیر ارشد سابق که با KSN سرو کار داشت گفته شده است که، محصولات داخل شرکت به عنوان Cyber Intelligence شناخته شده است.

این سیستم می‌تواند به طور دستی از یک مکان از راه دور، کنترل شود، به این معنا که، کارمند کسپرسکی لب می‌تواند هر فایلی را بدون نیاز به دانش آن که در KSN نصب شده است را دانلود کند. در سپتامبر سال ۲۰۱۷ وزارت دفاع ملی به کاربران KSN که با انتقال فهرست‌های طولانی از اطلاعات شخصی از رایانه‌ی کاربران به سرورهای کسپرسکی موافقت کرده بودند یادآور شد که دولت تصمیم به ممنوع کردن محصولات کسپرسکی از رایانه‌های دولت فدرال شده است.Bulay  سخنگوی این شرکت با رد این موضوع به Meduza اعلام کرد که، KSN هیچ روشی برای دسترسی به رایانه‌ها ندارد . کسپرسکی در سال ۲۰۱۵ در وب‌سایت خود نوشته است که KSN تمامی اطلاعات شخصی کاربران را پردازش نمی‌کند. یکی از منبع‌های جدید هم چنین بیان کرده است که، این شرکت هیچ یک از اطلاعات شخصی کاربران را شناسایی نمی‌کند.

با ورود به سیستم KSN  برای کاربرانی که نرم افزار آنتی ویروس کسپرسکی را خریداری کردند این امکان بوجود می‌آید تا بتوانند به هر فایل رایانه‌ایی که می‌توان از طریق Cloud به آن دسترسی پیدا کنند را انتخاب نمایند. برای مثال، استفاده از ICloud برای ذخیره‌ی عکسها در گالری تلفن همراه.

اما مدیر ارشد سابق این شرکت گفته است که، در اکثر موارد هنگامیکه نرم افزار آنتی ویروس نصب می‌شود، سیستم به طورپیش فرض فعال می شود. هنگامیکه Meduza تلاش کرد تا نرم افزار کسپرسکی را بر روی یک رایانه‌ی شخصی نصب کند از کاربر خواسته می شود که آیا قصد شرکت کردن در KSN را دارد یا خیر، هرچند گزینه‌ی Join به عنوان پاسخ پیش فرض انتخاب شده است.

 

همکاری مطالعاتی کسپرسکی با گروه گاما (تولید کننده نرم افزارهای نطارتی دولتی)

یکی از مدیران ارشد سابق کسپرسکی می گوید که او در طی آزمایش نسخه‌ی نمایشی محصول، شخصا حضور داشت و در طی آن تحلیل گران نشان دادند که چگونه، آنها را به رایانه‌ی Gamma Group یک شرکت انگلیسی متصل کرده است که این شرکت از نرم افزارهای نظارتی را برای تمامی دولت‌ها در سراسر جهان تولید می کند.

Bulay به Meduza اعلام کرده است که، کسپرسکی هرگز برای تامین امنیت Gamma Group قرارداد نبسته است هرچند که این شرکت می تواند نرم افزار های کسپرسکی را به طور شخص ثالث خریداری کند.

کارشناسان کسپرسکی لب، در مطالعه‌ی بد افزارهای به اصطلاح قانونی که توسط شرکت Gamma Group دیگر شرکت‌های مشابه توسعه یافته است، شرکت کردند. Bulay بیان کرده است که محصولات شرکت از مشتریان خود محافظت می کند. طبق گفته‌های او تحلیل گران شرکت هیچ دسترسی به رایانه‌های Gamma Group نداشته اند و کسپرسکی لب، نمی داند که چه کسی اطلاعات شرکت انگلیسی را بدست آورده است.‌ Gamma Group به درخواست BuzzFeed News اعتنایی نکرد. چیزی که بین Grebennikov و Siloviki و دسترسی به KSN وجود دارد، شروع به فوران کردن در میان جلسات هیات مدیران کرد. از کسپرسکی لب، هنگامی که، در خصوص تنش میان گروها سوال شد به Meduza اعلام کرد که ما در خصوص شایعات بی اساس در خصوص روابط شخصی و یا حرفه‌ایی درون شرکت هیچ اظهار نظری نداریم. یوجین کسپرسکی، بر اساس گفته‌های مدیر ارشد سابق، از صحبت در خصوص این تنش‌ها ممانعت کرد.

 

اخراج دسته جمعی برخی از مدیران کسپرسکی

در سال ۲۰۱۳ کسپرسکی، Grebnnikov را در یک کنفرانس در پراگ به عنوان سرپرست شرکت معرفی کرد و در فوریه سال ۲۰۱۴ زمانی که تنش‌های بین تیم‌های مختلف در کسپرسکی لب به اوج خود رسید، موقعیت Grebennikov به اندازه‌ی کافی پایدار نبود و مدیران نظارت بر تجارت بین المللی شرکت، یوجین کسپرسکی را از کنفرانس کنار گذاشتند. در چشم انداز آینده‌ی شرکت و چیزهای که برای او باقی مانده بود، تعداد اعضای Siloviki بود. پس از شنیدن صحبت های مدیران ارشد، بناینگذار شرکت به همکاران شرکت، خبر اخراج Grebennikov را داد.

در پایان سال، او مدیر فنی را به دفترش خواند و گفت که او، به این شرکت خیانت کرده است. ۶ نفر از مدیران ارشد خارجی اخراج شدند و در سال ۲۰۱۴ Siloviki تنها موفق شد. به گفته‌ی مدیر سابق، پس از  شکست Tech-Savvies و Chekunov و گروهش، هیچ مشکلی برای دسترسی به KSN دیگر  گزارش نشد.

نخستین نشانه‌های عمومی این مشکل که توسط مجموعه‌ایی از تحقیقات صورت گرفته توسط بلومبرگ بدست رسیده است این است که سفرهای کوتاه کسپرسکی به Banya به همراه مخاطبین داخلی سرویس امنیت فدرال روسیه بوده است.

بلومبرگ هم چنین ازسال ۲۰۱۲ گزارش کرده است که، بسیاری از موقعیت‌های شغلی این شرکت توسط، افرادی که روابط نزدیکی با ارتش روسیه و یا سرویس‌های اطلاعاتی روسیه دارند، اشغال شده است . با توجه به اینکه کسپرسکی لب، اغلب از هکرهای خارج از کشور استفاده می کرد، از هکرهایی که روابط بالقوه ایی با دولت روسیه داشتند ، را مورد بررسی قرار نداد.

کسپرسکی در وبلاگ خود در خصوص Banya گفته است که من و همکارانم به Sauna می رویم. ممکن است در همان لحظه و همان جا، کارمندان سرویس مخفی روسیه نیز حضور داشته باشند. اما من آنها را نمی شناسم. وی هم چنین به این موضوع اشاره کرده است که شرکت او یکسری تجزیه و تحلیل‌هایی بر روی حملات انجام داده است که به جاسوس‌های سایبری روسی اختصاص دارد.

زمانی شرایط وخیم می شود که هکرهای تحت حمایت روسیه، مخالف تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ بودند. Stoyanov رییس ORKI در ژانویه سال ۲۰۱۷ دستگیر شد و در حال حاضر در حال گذرندان محکومیت خود در زندانهای روسیه است که محکوم به هک سیستم های کمپین انتخاباتی و دموکراتیک هیلاری کلینتون شده بود. هر دو نفرSergey Mikhaylov و یکی از سران مرکز امنیت سایبری FSB به خیانت متهم شدند. طبق گفته‌های Bell، Mikhylov به سرویس‌های اطلاعاتی خارج از کشور، اطلاعاتی را در خصوص هکرهای روسی به اشتراک گذاشته است. اما کسپرسکی لب ادعا کرده است که  دستگیری Stoyanov هیچ ارتباطی با کارش با این شرکت نداشته است. Meduza نیز هیچ شواهدی را مبنی بر دستگیری او و ارتباط او با حیطه‌ی کاری‌اش در کسپرسکی، کشف نکرده است.

 

انعکاس اتهامات کسپرسکی در رسانه ها و جاسوسی های اسرائیل از کسپرسکی

تنها پس از چند ماه، مجموعه‌ایی از گزارشات بدست آمده از wall street journal و دیگر رسانه‌ها مشخص شده است که، کارمندان کسپرسکی لب، پرونده‌های سری از آژانس امنیتی ملی ایالات متحده  را بدست می آوردند که باعث آسیب شدیدی به شهرت این شرکت در ایالات متحده شد و ایالات متحده در ابتدا به تصرف پرونده‌های کسپرسکی از طریق سرویس‌های امنیتی اسراییل مطلع شد.

اسراییل قبل از انتقال اطلاعات به ایالات متحده، در طی عملیاتی که بر روی سیستم‌های کسپرسکی انجام داده می شد، فایل هایی را کشف کرد. اسراییل هم چنان مدعی است که آزمایشات صورت گرفته حاکی از آن است که نرم افزار آنتی ویروس این شرکت به طور خاص برای به سرقت بردن فایل های NSA تعبیه شده اند. مدیر ارشد سابق گفته است، ظرفیت این سیستم این امکان را به راحتی فراهم می کند تا کلمات کلیدی را جستجو کنید و هر فایل مرتبط با آن را شناسایی کنید.

 

در خصوص آسیب های وارد شده به کسپرسکی لب باید گفت که؛

براساس گزارش‌های بدست آمده از فایل های NSA که از رایانه‌ی یکی از کارمندان آن استخراج شده است  مشخص شده است که آنها به این رایانه از طریق آنتی ویروسی که بر روی آن نصب شده بود دسترسی پیدا کردند. شبکه پس از اسکن فایل‌ها، مشخص کرده است که آنها به احتمال آلوده بودند.

یوجین کسپرسکی در طی مصاحبه ایی با AP گفته است که، فایل های موجود در سیستم با یک گروه هکر ارتباط داشته است. که برخی از تحلیل گران بر این باور هستند که، در حقیقت این موضوع را پوششی برای مواضع هدف دار خود قرار دادند. هنگامی که ماهیت آنها مشخص شد، یوجین کسپرسکی گفت که، او دستور حذف آنها را در شبکه داده است. اما کسپرسکی در این مصاحبه خود اشاره‌ایی به این موضوع نکرد که آیا این خبر را به NSA اطلاع داده است یا خیر؟

Bulay گفت، تنها بخشی که در کسپرسکی می‌تواند به دیتاهای جمع آوری شده‌ی کاربرانی که KSN را نصب کردند به آن دسترسی دارند، بخش تحقیق و توسعه‌ی شرکت است. وی افزود، هیچ یک از سازمان‌ها وشرکت‌ها که غیر قانونی نمی‌توانند به شبکه دسترسی پیدا کنند. و هر داده‌ایی که جمع آوری شود نمی‌تواند با کاربران مچ باشد. تمامی این موارد به عنوان اطلاعات محرمانه و ناشناس حفظ می‌شوند.

دلایل انکار کننده‌ی شرکت به شهرت آن در دولت آمریکا بهبود نبخشید. حتی در ماه می سال ۲۰۱۷ در یکی از جلسات کمیته‌ی اطلاعاتی مجلس سناتوری، یکی از سناتورها پرسید که آیا سران ۶ سازمان اطلاعاتی به محصولات کسپرسکی اعتماد دارند یا خیر؟ هر ۶ نفر آنها جواب منفی به او دادند. کارمندان ایالات متحده از کسپرسکی لب، در خصوص رابطه‌ی شرکت با بازنشست شدن و یا استعفای مایکل فلین نیز در انجمن سایبری سوالاتی را پرسیدند. کمی قبل از استعفای مایکل، او اولین مشاور امنیت ملی ترامپ بود.

شرکت کسپرسکی از فهرست شرکتهایی که دولت ایالات متحده می توانست از محصولات آن خریداری کند، حذف شد. در سپتامبر ممنوعیت استفاده از نرم افزار آنتی ویروس کسپرسکی در موسسات دولتی ایالات متحده ممنوع شد.

 

پایان کار کسپرسکی در امریکا

و در ماه دسامبر، کسپرسکی لب علیه دولت آمریکا اقامه‌ی دعوی کرد که ممنوعیتی که وزارت امنیت ملی آمریکا به اجرا درآورده است غیر قانونی است، زیرا شواهدی که وجود دارند مشکوک است و حقوق شرکت را نقض کرده است. در حال حاضر کسپرسکی لب در ایالات متحده هیچ فعالیتی ندارد و تنها یک تیم کوچک از آن در Boston باقی مانده است. ( هنوز دفاتر کسپرسکی در فلوریدا و سیاتل وجود دارند اما در هر کدام از آنها تنها ۲ یا ۳ کارمند در حال فعالیت است.) اگر چه یوجین کسپرسکی می گوید درآمد آن در سال ۲۰۱۷، ۸ درصد افزایش داشته است اما زنجیره‌های خرده فروشان بزرگی مثل Bestbay حاضر به فروش محصولات نرم افزار آنتی ویروس این شرکت نیستند. در دسامبر سال ۲۰۱۷ کسپرسکی اعلام کرده است که، دفتر آن در پایتخت ایالات متحده بسته شده است.

همچنین از آنجا که اتحادیه اروپا و انگلیس نیز به عدم استفاده از کسپرسکی رای داده اند پیش بینی میشود کار کسپرسکی در اروپا نیز به زودی تمام باشد.

 

اقدامات کسپرسکی پس از تحریم های امریکا و اروپا

کسپرسکی پس از اقدامات امریکا شروع به اقداماتی از جمله شکایت از کشور به اتهام تسویه حساب سیاسی از طریق فشار و تهدید شرکت ها اقدام کرد و حتی قبول کرد برخی از سورس کد های خود را در اختیار امریکایی ها قرار دهد که البته کافی نیست. همچنین جهت شفاف سازی های بیشتر اقدام به تاسیس دفتر کسپرسکی در سوئیس کرد. سوئیس و کشورهای منطقه اسکاندیناوی از بهترین کشورهای دنیا در حفظ حریم خصوصی و عدم نظارت دولتی بر شرکت ها می باشند.

 

مطالب مرتبط:

 


امنیت بر علیه امنیت و بلایی که کسپرسکی بر سر خود آورد.


 

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید