مقاله

چگونه میتوان به کمک ابزارهای امنیتی، کنترل داده‌ها را به دست گرفت؟

در این مقاله در خصوص ابزارهای امنیتی و اینکه چرا حریم خصوصی مهم است توضیح داده شده است. در این مقاله اشنا می شوید که چگونه عدم حفظ حریم خصوصی می تواند سرنوشت یک کشور را به سادگی تغییر دهد.

سایبرلند

فیسبوک، گوگل، و دیگر سایت‌های اجتماعی  در باره‌ی شما چه می‌دانند؟ ابزارهای امنیتی را دریافت کنید و از حریم شخصی خود محافظت کنید.

اواخر سال ۲۰۱۷، کمبریج آنالیتکا که نامش با رسوایی فیسبوک گره خورده است، در نهایت مردم را از خواب بیدار کرد و نگرانی‌های امنیتی را به طور جدی افزایش داد. اکثر کاربران رسانه‌های اجتماعی متوجه شده‌اند که اطلاعات آنها مورد سو استفاده قرار گرفته است و نتیجه و پیامد آن چندان خوشایند نبود. اطلاعات مربوط به میلیون‌ها کاربر فیسبوک برای استفاده در کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، جمع آوری شد تا در حقیقت این موضوع باعث شود تا بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود.

اگر قصد آن دارید که اطلاعات خود را تحت کنترل بگیرید، ما در این مقاله، خطرات به اشتراک گذاشتن اطلاعات را در چشم انداز فعلی، مشخص کرده‌ایم و فهرستی از بهترین و آسان ترین ابزارهای امنیتی مورد استفاده را برای حفاظت از داده‌های شما، در اختیار تان قرار داده ایم. شما به همین دلایل است که به ابزار امنیتی نیاز دارید.

۲۷۰۰۰۰ نفر از کاربران در آزمون تست شخصیت فیسبوک تحت عنوان Your Digital Life  شرکت کرده اند و با توجه به پاسخ‌های داده شده از سوی کاربران، شرکت کمبریج آنالیتکا توانست به اطلاعات، ۸۷ میلیون نفر از کاربران دسترسی پیدا کنند و با سو استفاده از آنها، کاربران را در مسیر پر پیچ و تابی قرار دادند.

اما در پشت صحنه‌ی این آزمون تست شخصیت آنها، اطلاعات کاربران شرکت کننده در تست را به همراه اطلاعات شبکه دوستانشان درو می‌کردند.

فیس بوک و کمبریج انالیتیکز

یکی از مقامات ارشد سابق دونالد ترامپ درطی یک مصاحبه‌ایی اعلام کرده است که آنها از یکسری تاکتیک های موثر برای انتخابات و رای‌گیری استفاده کرده اند.

(ما از ۳ شیوه‌ی رای گیری استفاده می کنیم، که آنها به ۳ گروه مشخص تقسیم می شوند. نیاز به برنده شدن کلینتون، لیبرال های سفید پوست، و زنان جوان آمریکایی و آفریقایی.)

فیسبوک نمی‌تواند شما را از تبلیغات مزاحم، اطلاعات اشتباه و غلط، و یا دستکاری مستقیم اطلاعات شما، محافظت کند.

در واقع، شاید آن دسته از افرادی که اطلاعات خود را به اشتراک می‌گذارند و یا تبلیغات را دنبال می‌کنند نمی‌دانند که یا با انجام این کار، چه اتفاقی می‌افتد و یا شاید از روی ترس، تن به اینکار می‌دهند. اما در کل این موضوع، باعث بی ثباتی در یک کشور می‌شود که پیامدهای بسیار وحشتناکی را در پی دارد.

اگر می‌خواهید رسوایی که شرکت کمبریج آنالیتکا در فیسبوک به پا کرده است را ببینید، ویدیوی زیر را مشاهده کنید. و سپس از مراحلی که در این مقاله به ذکر آن می پردازیم برای حفاظت از اطلاعات خود استفاده کنید،  تا در نتیجه این حوادث، گریبان گیر عزیزان شما نشود.

 

دستگاه های خود را از فاش کردن اطلاعات، محافظت کنید.

قبل از آنکه شما سعی‌کنید تا از گوگل، فیسبوک و یا دیگر پلتفرم‌ها، دزدکانه و به طور پنهانی بازدید کنید، می‌بایست در ابتدا خود را از افراد شیاد و کلاه بردار حفظ کنید. درست است، منظور ما از افراد شیاد، سازندگان ویروس، توزیع کنندگان باج افزار و هکرها می‌باشند.

مرحله ی اول، از راهکارهای که در سایت سایبرلند در مقاله ۱۰ راهکار امنیتی قید شده است استفاده کنید که ترافیک اینترنتی شما را بررسی می‌کند و هنگامیکه به یک دامنه‌ی مخرب متصل می‌شوید، از آلوده شدن منابع جلوگیری می‌کند.

مرحله ی دوم، شما می‌توانید برای آلودگی‌های دیگر، مانند ویروس‌های مخرب و یا  USB های آسیب پذیر، از آنتی ویروس های بهتری استفاده کنید. در حالیکه نرم افزارهای آنتی ویروس در واقع نمی‌تواند با بد افزارهای مدرن مقابله کنند، و هم چنین نمی‌توانند مانع قفل شدن اطلاعات شما توسط باج افزارها شود.

در نتیجه شما می توانید با به کار گیری اقدامات اساسی، اکثراَ با شرکت‌های مشروع و مجاز مواجه شوید و از آنکه آنها بخواهند تا اطلاعات شما را بیشتر  کند و کاش کنند، جلوگیری کنید.

همچنین جهت حفظ حریم خصوصی و ارتقای آن می توانید مقاله ۱۷ روش برای حفظ حریم خصوصی در اینترنت را مطالعه فرمایید.

اما اینکه چطور این کار را انجام دهید را به شما آموزش می دهیم.

 

آگاهی از اکوسیستم تبلیغاتی در بخش اطلاعاتی شما

اکو سیستم آنلاین تبلیغاتی، به عنوان یک بخش اقتصادی شناخته شده، مورد توجه قرار دارد و اکثر تبلیغ کنندگان، سیاستمداران، نفوذ گران، همه خواستار سیستم حساس تصویری (بصری) برای کاربران هستند. تا باعث شود که کاربران محصولات توزیع شده را مشاهده کنند، آن را به خاطر بسپارند و در نهایت نیز آن را خریداری کنند.

اکوسیستم تبلیغاتی

اگر محصول رایگان باشد، در نتیجه این شما هستید که به عنوان محصول در نظر گرفته شده اید. ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید. اما آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید، که چقدر اطلاعات رندوم شما ارزشمند است؟

فراتر از تصور شما، اطلاعاتی که شما در سیستم عامل‌ها و یا برنامه‌های رایگان وارد می کنید، می‌تواند برای ساختن خیلی چیزها، مورد سو استفاده قرار بگیرد.

هنگامی که شما ملاحظات حفاظتی را انجام می‌دهید، هیچ کسی در گوگل و یا فیسبوک، هرگزانگیزه و زمانی را برای تجسس در پیام‌های شخصی شما، پیدا نخواهد کرد. همانطور که حادثه‌ی کمبریج آنالیتکا باعث فاش شدن اطلاعات کاربران شد، بیت‌های کوچکی که شما به اشتراک می‌گذارید نیز می‌توانند، یک پروفایل کامل از شما ایجاد کنند.

بدتر از همه آنکه، آنها می‌توانند به این طریق پروفایلی کامل از مشخصات دوستان شما را بوجود بیاورند، مگر آنکه قصد ردیابی آنها را نداشته باشند. همچنین فیسبوک می‌تواند از طریق، کوکی‌ها و ردیابی مکانی و آنچه که دوستانتان در پروفایل خود شیر می کنند سو استفاده کرده و پروفایل‌های جعلی از نام آنها ایجاد کند. اما اینکه چگونه اینکار صورت می‌گیرد به این صورت است که  کافیست تا شما، تنها برای یکبار در این سایت‌های اجتماعی عضو شوید و سپس خواهید دید که تمام دوستان شما، در فهرست Suggestion قرار دارند و تمام موزیک و علایقی را که به اشتراک گذاشته اند، نمایش داده می‌شود. تمام این قبیل اتفاقات به این خاطر است که فیسبوک و یا سایر رسانه‌های اجتماعی معروف رایگان خود مختار هستند.

آنها از شما به عنوان یک کاربر چیز زیادی درخواست نمی‌کنند به جز عملی که شما تجربه‌ی انجام دادن آن را داشته باشید و بتوانید اطلاعات را به طور داوطلبانه برای دوستان خود به اشتراک بگذارید. شما معمولاَ به این فکر می‌کنید که هیچ مشکلی با پلتفرم خود ندارید و همه چیز نرمال و طبیعی است اما به عنوان یک کاربر خیلی بهتر است که سایتی را پیدا کنید که درخور و مناسب شما باشد.

 

اما چه می‌شود اگر، هرگز خواستار به اشتراک گذاشتن آن اطلاعات نباشید؟

ابزار حفظ حریم شخصی و الگوریتم‌های فعلی، عموما، برای به کار گیری ایمنی، به شما پیشنهاد می‌شوند اما این پیشنهاد یک پیشنهاد رمانتیک نیست. در حال حاضر آنها در اختیار شما هستند تا برای شما بهترین محصولات را پیشنهاد کنند تا شما آنها را یا خریداری کنید، یا واکنشی نسبت به آن نشان دهید و یا آنها را کاملاَ به کار بگیرید. در این قسمت ما نقل قولی مستقیم از نحوه‌ی سو استفاده فیسبوک از اطلاعات شما را به همراه داریم، اما می‌دانیم که این موضوع موجب پریشانی خاطر شما می‌شود، در نتیجه تصمیم گرفته‌اییم تا به شما راهنمایی‌هایی را ارایه کنیم که با استفاده از آن می‌توانید مانع این روش سو استفاده گرانه شوید.

بسیاری از شرکت‌ها همانند فیسبوک این قبیل اقدامات را انجام می‌دهند و اطلاعات را از سایت‌ها و برنامه‌ها دریافت می‌کنند و آنها را مورد سو استفاده قرار می‌دهند. توییتر، Pinterest،LinkedIn  و تمامی سایت‌های مشابه، تلاش می‌کنند تا از کاربران برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده کنند. یکی از راه‌های رسیدن به چنین اطلاعاتی از کاربران، استفاده از گوگل آنالیز است. آمازون، گوگل، و توییتر همه از مشخصه‌ی لاگین استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها و بسیاری دیگر، معمولاَ خدمات تبلیغاتی را به کار می‌گیرند و آنها را برای کاربران پیشنهاد می‌کنند. در حقیقت اکثر وبسایت‌هایی که شما از آنها بازدید می‌کنید، برنامه و اطلاعات مشابه را به چندین شرکت ارسال می‌کنند.

 

چگونه از ردیابی شدن خود توسط فیسبوک مطلع شوم؟

در اینجا ما به بهترین هم آمیختی که تا کنون ثبت شده است می پردازیم، اما اگر شما ابزار قدرتمند دیگری برای منع ردیابی می‌شناسید، پس از قلم ما جا افتاده است. لطفا آن را در بخش نظرات برای ما ذکر کنید.

راه اندازی این اقدامات بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد، در نتیجه چندان پیچیده به نظر نمی‌رسد. اما در درجه‌ی اول، باید به مشاهده و بررسی اینکه چه پلتفرم‌های اجتماعی برای شما وجود دارد بپردازیم؟

در این قسمت نحوه‌ی دانلود داده‌ها توسط  شبکه‌های اجتماعی ذکر شده است.

  • در فیسبوک، تبلیغاتی که شما را تحت تاثیر قرار داده است با این لینک مشاهده کنید.
  • با رفتن به قسمت تنظیمات و کلیک بروی Download a copy of your Facebook data، و سپس کلیک بروی گزینه ی Start my archive اطلاعاتی را که به فیسبوک ارایه کردید را دانلود کنید.
  • گوگل دیتا را ازین قسمت دانلود کنید.
  • از این قسمت شما میتوانید به LinkedIn دسترسی داشته باشد و آن را دانلود کنید.
  • با مشاهده ی صفحات کاربری شما در وبسایت دستکتاپ پی سی، و نه تلفن همراه، می‌توانید اطلاعاتی را که به توییتر ارایه کردید را دانلود کنید و این دستورالعمل ها را دنبال کنید.
  • هیچ برنامه برای دانلود داده ها، در برنامه ی Snapchat وجود ندارد، اما میتوانید با دنبال کردن این مراحل، درخواست خود را برای بدست آوردن اطلاعات، به آن شرکت ارسال کنید.
  • متاسفانه Pinterest به شما اجازه نمی‌دهد که اطلاعات موجود در پروفایل در Pinterest و یا سایر اطلاعات را دانلود کنید، اما برخی از گزینه‌ها برای حفظ حریم شخصی وجود دارند . برای متوقف کردن Pinterest از ردیابی شما در وب، می‌توانید به قسمت تنظیمات حساب کاربری خود بروید و شخصاَ آن را غیر فعال کنید.
  • هنوز هیچ ابزاری برای دانلود اطلاعات و تصاویر در اینستاگرام وجود ندارد، اما این شرکت وعده کرده است که در اسرع وقت، آن را منتشر خواهد کرد.

اگر همچنان میخواهید که از فیسبوک، بدون آنکه ردیابی شوید، استفاده کنید، میتوانید از فایر فاکس استفاده کنید، شما می‌توانید این کار را با نصب برنامه‌ی Facebook container extension نیز انجام دهید، که به صورت نرمال در فضای فیسبوک اجرا می‌شود و حتی شامل تبلیغات نیز می‌باشد، اما می‌تواند از ردیابی فعالیت‌های شما در خارج از فیسبوک جلوگیری کند.

 

در اینجا به توصیف این موضوع می پردازیم که  چگونه می توان از ردیابی شما توسط رسانه‌های اجتماعی جلوگیری کرد؟

مرحله ی اول: در هر مرورگری، از ابزارهای حفظ حریم شخصی که در آن تعبیه شده است می‌توانید برای جلوگیری از ردیابی خود توسط سایت‌ها، استفاده کنید. برای اطلاعات و راهنمایی بیشتر به Browser Security Guide مراجعه کنید.

مرحله ی دوم: شما می‌توانید از افزونه‌های مسدود سازی تبلیغات، مانند U Block Origin  استفاده کنید و آن را با Umatrix ترکیب کنی . این افزونه ها می‌توانند هر درخواستی از سوی وبسایت‌ها را مسدود سازد. با استفاده از آن شما می‌توانید، بسیاری از ردیابان را از بین ببرید و کوکی‌های ناخواسته را حذف کنید.

U Block Origin برای:  ChromeFirefoxEdge

U Matrix برای:  FirefoxChromeOpera

مرحله ی سوم: می‌توانید افزونه‌ی Cookie Auto Delete را اضافه کنید، این افزونه به شما این امکان را می‌دهد تا تمام کوکی‌های رایانه‌ی خود را به نحو عالی کنترل کنید. شما حتی این امکان را دارید که یک فهرست سفید از آن برنامه‌هایی را که می‌خواهید نگه دارید را ایجاد کنید.

حذف اتوماتیک کوکی ها در: فایرفاکسکروم

مرحله‌ی چهارم: از Decentraleyes در ( فایرفاکس، کروم، و یا اپرا) استفاده کنید که از شما در برابر ردیابی‌هایی که از شبکه‌هایی دارای محتوای Free هستند محافظت می‌کند.

مرحله ی پنجم: سعی کنید از Privacy Badger در فایرفاکس، کروم، اپرا استفاده کنید. این ابزار محصول بی نظیر بنیاد مرزهای الکترونیک است و برای کاربران غیر فنی نیز می‌تواند به کار گرفته شود. این ابزار ردیابی سایت‌هایی که شما از آن بازدید کرده اید را متوقف نمی‌کند، بلکه هر نوع سایت ثالثی را که برای ردیابی شما و دریافت اطلاعات شما حرکت می‌کند را متوقف می‌کند.

اگر شما از این ابزار ذکر شده استفاده کنید، فیسبوک و یا سایر شبکه‌های اجتماعی و حتی وبسایت‌ها، نمی‌توانند هر نوع حرکت آنلاین شما را در دنیای وب، ردیابی کنند.

شما هم چنین می‌توانید افزونه‌ی HTTP Everywhere را زیر نظر داشته باشید، زیرا هنگامیکه شما از دامنه‌های رمزنگاری شده بازدید می‌کنید، حریم خصوصی و ایمنی خود را از دست می‌دهید.

 با استفاده از این ابزار شما می‌توانید، نه تنها از خود در برابر باج افزارها و یا بدافزارها، بلکه در برابر هر نقص امنیتی، حفاظت می‌کنید.

اما هیچ کسی به تنهایی نمی‌تواند کاری را پیش ببرد،‌ بنابراین شما به این ابزار نیاز پیدا خواهید کرد، اکثر اطلاعاتی که کمبریج آنالیتکا آنها را تفسیر و فروخته است به دلیل، فریب خوردن دوستان آنها در فیسبوک بوده است. بنابراین شما نیز می‌توانید در این حلقه‌ی اجتماعی قربانی شوید و تنها یک راه آنلاین برای جلوگیری از آن وجود دارد.

 

به دیگران یاد آور شوید که چرا حفاظت از حریم شخصی صورت می‌گیرد و چگونه اطلاعات آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد.

اگر شخصی از شما پرسید که کمبریج آنالیتکا چه مشکل و چه رسوایی را بوجود آوردند، می‌توانید این مقاله را برایش ارسال کنید و یا حداقل به او توضیح دهید که چطور اطلاعات آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد.

چرا حریم خصوصی مهم است؟

اما من چیزی برای پنهان کردن ندارم. استدلالی است که معمولاَ افراد پاسخ می‌دهند. بنابراین اگر کسی این پاسخ را به شما داد، از او بخواهید که وارد تلفن خود شود و به قسمت  گالری، حساب گوگل و یا پیام‌های فیسبوک خود برود، تا دوباره به آن فکر کنند که برای حفظ حریم شخصی خود، ارزشی قایل نشده است.

این فقط تبلیغاته کاری نمیکنه. این پاسخ هم، یکی دیگر از پاسخ های مکرر است که بسیار با آن مواجه می شویم. اگر همچنان با چنین پاسخ‌هایی مواجه شدید، به آنها نشان دهید که کمبریج آنالیتکا چه اقداماتی را با اطلاعات کاربران خود انجام می‌دهد، این موضوع در چند ماه گذشته تیتر صفحه‌ی اول روزنامه‌ها بود.

امنیت سایبری با ابزارهای حفاظتی، همراه است و شما با ترکیب این دو می‌توانید از ایمن بودن اطلاعات خود، اطمینان حاصل کنید.  امیدوار هستیم که بهترین ابزار را برای شروع سفر ایمنی خود در اینجا پیدا کنید و اگر چیزی را از دست دادید، به ما اطلاع رسانی کنید.

 

مطالب مرتبط:

 


چگونه میتوان به کمک ابزارهای امنیتی، کنترل داده‌ها را به دست گرفت؟


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید