مقاله

اگر به جام جهانی می روید، لپ تاپ خود را در خانه بگذارید.

یکی از مقامات ورزشی روسی، در اوایل سال جاری بر این عقیده بود که بیشتر از 2 میلیون نفر از مردم می‌توانند برای جشن مسابقات جام جهانی خود را به روسیه برسانند. اگر شما یکی از آن 2 میلیون نفر هستید که می خواهید بازی را از نزدیک ببینید پس دیدن مسابقات در لپ تاپ را کنار بگذارید و به مسکو بروید تا مسابقات را از نزدیک ببینید.

سایبرلند

جام جهانی و امنیت سایبری

بله مسافرت در بین ۱۱ شهر روسیه که میزبان جام جهانی هستند، به اندازه‌ی کافی شگفت انگیز و جذاب به نظر می‌رسد. اگر شما یکی از ژورنالیستها، روزنامه نگار، سیاستمدار و یا یک سلبریتی هستید، با دیده شدن در نظر مردم، این شرایط ممکن است برای شما چندان خوب به نظر نرسد و حتی اگر شما یکی از طرفداران پرو پا قرص، یکی از تیم‌ها هستید بدون اینکه تبعیضی در این میان قایل شود مجرم سایبری سعی می کند تا رفتار خشونت آمیزی با شما داشته باشد.

ممکن است کمی اغراق آمیز به نظر برسد، اما این موضوع یکی از راهنمایی‌های رسمی از یکی مقام‌های ارشد ضد آمریکایی در ایالات متحده است.

ویلیام اوانینا مدیر مرکز ملی اطلاعات و امنیت، در طی بیانیه ایی اظهار کرده که، هرکسی که برای مسابقات جام جهانی، قصد سفر به روسیه را دارد، بایستی بداند که خطرات این چنینی در کمین او قرار دارند. این مقام آمریکایی به هواداران فوتبال که برای مسابقات جام جهانی به روسیه سفر می‌کنند، آنها را در رابطه با هک شدن تلفن‌ها، موبایل‌ها و رایانه ها مطلع کرد.  هرکسی که برای شرکت در جام جهانی به روسیه سفر کند، باید در رابطه با خطرات حملات سایبری، مطلع باشد.

وی هم چنین افزود؛ اگر شما قصد دارید که گوشی موبایل، لپ تاپ، (PDA) و یا دیگر تجهیزات الکترونیکی را با خود به همراه ببرید، هرگونه اطلاعات موجود در آنها (به خصوص اطلاعات شخصی شما) ممکن است توسط دولت روسیه و یا مجرمان سایبری، مورد سو استفاده قرار بگیرد، بنابراین هوشیار باشید.

سازمان المپیک در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که ، شما از زمانیکه پایتان را در خاک مسکو می‌گذارید که هک نمی‌شوید، اما همانطور که گفته شده، ممکن است تمامی این اتفاقات بیافتد، در آنجا این موضوع کمی متفاوت است و وضعیت در آنجا کمی سالم است.

Ryan Lackey بنایانگذار Reset Security اعلام کرده است که؛ این سطح از حملات نا بسامان سایبری در روسیه، اوکراین و یا مکان‌های دیگر نیز اتفاق می افتد، این سطح حملات محیطی بسیار بالا است، که اکثر مکان‌های شلوغ را مورد هدف حمله قرار می‌دهد. بنابراین شما در مقایسه با بسیاری از مکان‌های دیگر، خطر بیشتری را متحمل می‌شوید.

خوشبختانه، بعضی از مراحل عقلانی به شما کمک می کند، تا از خطرات مختلفی که ممکن است برای شما بوجود بیاید، ایمن بمانید و ممکن است بعضی از آنها از زمانی که شما می خواهید سوار هواپیما شوید، شروع شوند.

اولین قانون سفر به هر کشور میزبانی این است که، اگر دستگاهی وجود داشت، که به آن احتیاجی نداشتید، از استفاده‌ی از آن منصرف شوید.

بنیاد مرزهای الکترونیکی و حفاظت دیجیتالی مرز الکترونیکی ایالات متحده، اعلام کرده است که، این مسافران هستند که بایستی تصمیم بگیرند، که آیا مایل هستند لوازم دیجیتالی خود را که حاوی اطلاعات شخصی آنها است، را با خود حمل کنند یا خیر؟

حفاظت از داده‌های دستگاه شما، پاسخ قابل قبول برای این توصیه‌های داده شده به شما است. برای اکثر افراد این موضوع نوعی از کار انداختن گوشی و لپ تاپ  است، و برای آنها زندگی بدون گوشی و لپ تاپ، بی معنا است. اما این توصیه‌ها باعث می شود که اطلاعات جامعی در این خصوص در اختیار شما قرار بگیرد. استفاده از Wi-Fi عمومی رایگان برای لپ تاپ ممکن است برای شما کمی وسوسه کننده باشد، اما به عنوان دومین توصیه برای کمک به شما باید گفت که، به هیچ عنوان از Wi-Fi عمومی استفاده نکنید.

جیک ویلیامز بنیانگذار مرکز اطلاعات محرمانه اظهار کرده است که، اگر شما از Wi-Fi عمومی استفاده کنید، هر کسی که گوش ایستاده است، می‌تواند به ارتباطات شما گوش دهد. مهاجمان نیز می‌توانند از آن اتصالات عمومی برای حملات MITM استفاده کنند که توسط آن کاربر را به سمت سایت‌های مخرب هدایت می کند.

وی ادامه داد که، مجرمان از این طریق می‌توانند بد افزارهای مخرب را بر روی دستگاه اجرا کنند.

این موضوع می‌تواند، در ایالات متحده، اتفاق بیافتد، اما در روسیه به مراتب بیشتر است. شبکه‌هایی که شما به آنها متصل می‌شوید نسبت به آنهایی که در ایالات متحده هستند، حملات بیشتری به روی آنها انجام می شود، شما در ایالات متحده به آسانی می‌توانید لپ تاپ خود را به وایفای هتل نصب کنید و از آن استفاده کنید، و از اینکه هیچ اتفاق بدی رخ نمی‌دهد اطمینان داشته باشید.

Lackey افزود، انواع مختلفی از شبکه‌ها وجود دارند که ترافیک داده‌ها در آن نظارت می شود و حملات MITM و یا هر نوع حمله ی دیگری بر روی آن اجرا می شود. همانند مواردی که ذکر شد، اگر فکر می‌کنید که مورد هدف حمله قرار می‌گیرید شما می‌توانید پس از مستقر شدن در روسیه، پول پیش پرداخت یک گوشی موبایل در روسیه را بپردازید و از آن استفاده کنید و یا در غیر اینصورت، می‌توانید از اینکه وایفای گوشی خود را خاموش کرده اید اطمینان حاصل کنید و از مرور گرهای رایج استفاده کنید. وی هم چنین توصیه کرد ، قبل از اینکه وارد یک کشور شوید ، از تمامی حسابهای کاربری حساس  Logoutشوید و تا زمانیکه از سفر برگردید این روش را کنار نگذارید.

هر دستگاهی که با خود به همراه بردید، رمز نگاری کامل را بر روی تمامی دیسکهای داخلی آن وارد کنید. اندرویدهای پیشرفته و آیفون، این شرایط را به صورت پیش فرض در خود دارند. اما اطمینان حاصل کنید که از رمز عبور ۶ رقمی  وشناسایی اثر انگشت برای تلفن خود استفاده کردید. شما می‌توانید بر روی سیستم عامل های مک از تنظیمات زیر استفاده کنید.

System – Preference – Security and Privacy

در حالیکه درویندوز، شما می‌توانید این اقدامات و تنظیمات زیر انجام دهید.

وارد قسمت استارت شوید، گزینه‌ی Encryption را تایپ کنید. گزینه‌ی Manage Bitlocker را انتخاب کنید و سپس گزینه‌یBitlocker  را فعال کنید. ممکن است تمامی این موارد یک پارانوید کوچک باشد، اما اگر شما یک روزنامه نگار هستید و یا برای یک سازمان دولتی کارمی کنید و یا یکی از سلبریتی ها، ورزشکار و یا سیاستمدار هستید، می‌توانید حداقل این مراحل را انجام دهید و اگر هیچ یک از شخضیت‌های بالا نبودید، تحت الحفظ هستید.

اکثر باندهای سایبری بی شماری که در روسیه وجود دارند، بیشتر به حساب‌های بانکی شما توجه می کنند تا آوازه‌ی شما.

هتل‌هایی که در نزدیکی مسابقات جام جهانی قرار دارند، مانند پروانه در آتش ازدحام تماشاچیان می سوزند.

ویلیامز اعلام کرد، این موضوع بدیهی است که در این موقعیت، بسیاری از افراد هستند، که در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند.

بنابراین با توجه به تمامی این توصیه‌ها می‌توانید از بازی لذت ببرید. اما همچنان اطمینان حاصل کنید که دستگاه خود را قفل کردید و اینطور می‌توانید زندگی دیجیتال خود را بدون انکه به آن دسترسی پیدا کنند، ترک کنید.

 

مقالات مرتبط:

 


اگر به جام جهانی می روید، لپ تاپ خود را در خانه بگذارید.


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید