مقاله

امن سازی سیستم پس از نصب ویندوز جدید

شما تصمیم گرفته اید که ویندوز جدیدی را بروی سیستم خود نصب کنید و یا شاید به هر دلیل فنی، مجبور به نصب مجدد ویندوز شده اید. مهم نیست که به چه دلیلی اینکار را انجام داده اید، پس از خواندن این 11 اقدامات امنیتی، رایانه‌ی شما می‌تواند در برابر تهدیدات موجود، ایمن باشد.

سایبرلند

چگونه پس از نصب ویندوز جدید از رایانه محافظت کنیم؟

پس از اتمام نصب ویندوز بروی سیستم، چه ویندوز ۷ باشد و چه ۱۰، و یا دیگر سیستم عامل‌ها، ما شما را تشویق به انجام اقدامات امنیتی زیر می‌کنیم.

 

۱- ویندوز را به روز رسانی شده نگاه دارید.

بی شک، مهمترین گام اولیه برای انجام اینکار، بررسی آخرین بروزرسانی‌های امنیتی و وصله‌های موجود برای سیستم عامل ویندوز است.

برای انجام بروزرسانی خودکار، وارد قسمت کنترل پنل شوید و بررسی کنید که آیا گزینه بروزرسانی سیستم خودکار فعال است یا غیر فعال؟ اگر گزینه‌ی آن غیر فعال بود، مراحل زیر را ندبال کنید.

A- وارد کادر جستجو در سیستم عامل ویندوز شوید و آپدیت ویندوز را تایپ کنید.

B- گزینه‌ی تنظیمات پیشرفته (Advanced) را انتخاب کنید.

C- بر روی گزینه‌ی بروزرسانی خودکار کلیک کنید و در صورتیکه از قبل به صورت پیش فرض فعال نشده بود، آن را فعال (روشن) کنید.

آپدیت ویندوز

پس از چک کردن به روزرسانی سیستم عامل ویندوز، گزینه‌ی به روزرسانی خودکار را همچنان فعال نگاه دارید، تا زمانیکه به روزرسانی های مهم دانلود و نصب می شود، بتواند از رایانه ی شما در برابر ویروس های جدید و یا نسل جدید از بدافزارهای مخرب، محافظت کند.

همیشه به یاد داشته باشید که سیستم عامل خود را با آخرین بروزرسانی های موجود، حفظ کنید. وصله‌های نرم افزاری، کلید ضروری برای بهبود کارایی ایمنی و امنیت آنلاین است، که کارشناسان امنیتی بر اهمیت آن بسیار تاکیید کرده اند. مجرمان سایبری هم چنان در تلاشند که از حفره های امنیتی موجود در سیستم های کاربران و رایانه های شخصی، سو استفاده کنند. این موضوع یکی از دلایلی است که حملات سایبری به کمک آن همچنان صورت می گیرد و پول زیادی نیز از طریق آن بدست می‌آورند.

 

۲- به روزرسانی نرم افزارها

همانطور که شما، سیستم عامل ویندوز را به روزرسانی می‌کنید، می بایست نرم افزارهای رایانه نیز به روز رسانی شوند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که از آخرین بروزرسانی و وصله‌های امنیتی برای برنامه های اصلی و یا حتی برنامه هایی که نصب شده اند، استفاده کرده اید. لازم به ذکر است که اکثر نرم افزارهای محبوب مانند جاوا، Adobe Flash، Adobe Acrobat Reader، Adobe Shockwave و بویژه آنهایی که قدیمی شده اند، همیشه تحت فشار عوامل تهدیدی مخرب قرار می‌گیرند و این عوامل باعث می شود تا مجرمان سایبری به راحتی، به اطلاعات حساس و محرمانه ی شما دسترسی پیدا کنند.

از آنجایی که نرم افزارهای جانبی همیشه تحت فشار تهدیدات افکار مجرمانه هکرها قرار می‌گیرند، بنابراین تنها به حافظه اکتفا نکنید، و هر برنامه و یا برنامه هایی را که نصب کرده اید را به صورت دستی به روزرسانی کنید.  بهترین گزینه برای شما می‌تواند، استفاده از راهکار های امنیتی اختصاصی سایبری باشد که برنامه های نرم افزاری را به روز رسانی شده حفظ می‌کند. در این خصوص در مقاله “۱۰ راه مهم امن کردن رایانه برای حفاظت از دارایی های دیجیتال” در مورد سوم توضیحاتی ارائه شده است.

 

۳- ایجاد نقطه‌ی بازیابی – Restore Point

نقطه بازیابی ویندوز

اگر شما معمولاَ برنامه‌های امنیتی به روز رسانی شده را برای سیستم عامل ویندوز خود، نصب می‌کنید، گام بعدی به شما توصیه می کنیم که یک نقطه ی بازیابی در ویندوز ایجاد کنید. برای انجام اینکار می‌توانید بروی گزینه Start کلیک کنید و سپس وارد قسمت کنترل پنل شوید، وسپس بر روی گزینه ی System and Maintenance و یا System and Security کلیک کنید. سپس وارد گزینه ی System Protection شوید، و به روی گزینه ی Create کلیک کنید . پس از نصب ویندوز، شما می‌توانید از این طریق یک نقطه‌ی بازیابی ایجاد کنید و آن را به عنوان Clean installation نام گذاری کرده و مراحل نصب درایورها و برنامه‌ها را ادامه دهید. اگر یکی از درایو ها، مشکلی برای سیستم ایجاد کند، می‌توانید آن را به نقطه ی بازیابی نصب برگردانید.

 

۴- نصب آنتی ویروس

هنگامیکه شما به فکر نصب برنامه‌ی آنتی ویروس بر روی رایانه می‌افتید، اطمینان حاصل کنید که محصول یکی از کمپانی‌های معتبر و قانونی بوده باشد زیرا نرم افزارهای تقلبی (جعلی) هم چنان وجود دارند. بایستی سیتم شما دارای یک راهکار امنیتی قابل اعتماد باشد که شامل اسکن بلادرنگ و به روز رسانی خودکار و فایروال باشد. دقت داشته باشید که از آنتی ویروس کرک شده و تقلبی استفاده نکنید. یا لایسنس معتبر تهیه کنید یا از محصولات رایگان شرکت های تولید کننده آنتی ویروس استفاده کنید. جهت راهنمایی در خصوص آنتی ویروس های رایگان مطلب “دانلود بهترین ویروس کش های رایگان ۲۰۱۸ همراه با بررسی و مقایسه” را مطالعه فرمایید.

آنتی ویروس رایگان آواست

اگر شما محصول امنیتی انتخاب کنید که فایروال نداشته باشد، اطمینان حاصل کنید که ویندوز فایروال را فعال کرده اید، برای فعال کردن آن وارد قسمت کنترل پنل شده و گزینه System and Security را انتخاب کنید و سپس با کلیک بر روی گزینه‌ی Windows Defender Firewall آن را فعال یا غیر فعال کنید.

 

۵- نصب راهکار امنیتی پیشگیرانه برای حفاظت چندلایه

ما در وبلاگ خود در مقاله “آنتی ویروس مرد“، به توصیف موارد متعددی پرداختیم که چرا آنتی ویروس‌های قدیمی دیگر به عنوان یک راهکار امنیتی، کارایی ندارند، به طور ساده باید گفت، آنها نمی‌توانند با تهدیدات جدید و پیشرفته‌ی آنلاین مواجه شوند. باج افزارها شرایطی را برای سرقت اطلاعات حساس و محرمانه فراهم می‌کند و برای انجام اینکار از روشهای پیچیده‌ایی استفاده می‌کنند.

نسل بعدی بدافزارها معمولاَ قادر هستند که از شناسایی توسط نرم افزارهای امنیتی کاربران که برای ایمن نگاه داشتن اطلاعات خود  بر روی رایانه‌های شخصی نصب کرده اند، یا فرار می‌کنند و یا می‌توانند آنها را دور بزنند. به کمک راهکارهای امنیتی سایبری، شما بهترین حفاظت را در برابر باج افزارها و یا بدافزارهایی که به سرقت اطلاعات حساس شما می پردازند ( مانند؛ Zeus و Cryptolocker)، خواهید داشت. به منظور بهبود کنترل حساب بانکی آنلاین شما، می‌توانید از هشدارهای بانکی (پیام‌های بانکی)، برای ردیابی فعالیت‌های حساب کابری خود و همچنین از اقدامات و راهنمایی‌های ساده و موثر، استفاده کنید.

 

۶- گرفتن نسخه‌ی پشتیبان از سیستم

شما سیستم عامل و برنامه‌های سیستم خود را بروزرسانی کرده اید و محصولات امنیتی آنتی ویروس را بر روی سیستم خود نصب کرده اید و حتی گزینه‌ی نقطه ی بازیابی را ایجاد کرده اید. انجام مراحل فوق به معنای ایمن نگاه داشتن سیستم از نرم افزارهای مخرب و تهدیدات آنلاین می‌باشد. اما شما هنوز با مشکلات سخت افزارهایی که می‌تواند اطلاعات شخصی شما را در برابر تهدیدات قرار دهد مواجه هستید، بنابراین برای اطمینان پیدا کردن از اینکه آیا اطلاعات شما ایمن است یا خیر باید از یک استراتژی دو گانه استفاده کنید که شامل ترکیب سخت افزارهای خارجی با سرویس پشتیبان آنلاین است.

بکاپ

اما برای انجام اینکار ما نیاز به تایید اهمیت راهکار پشتیبان داریم که ثبات آن را فرهم کند. استفاده از این راهکار بسیار آسان است (بنابراین باعث می شود که شما دردسر پشتیبان گرفتن از فایل‌ها را نداشته باشید.)  این موارد به شما این امکان را می دهد، تا فایل‌های خود را به طور همزمان، از طریق سرورهای پشتیبانی آنلاین و یا برخی از انواع امنیتی آن که قابلیت رمزنگاری دارند، نسخه‌ی پشتیبان بگیرید.

در اکثر مواقع شما می‌توانید به سادگی از سیستم بکاپ ویندوز خود استفاده کنید. برای تنظیم کردن آن وارد کنترل پنل شوید، و گزینه‌ی بکاپ را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه‌ی بازیابی برای دسترسی به موقعیت آن را، کلیک کنید. در این قسمت شما می‌توانید گزینه‌ی پشتیبانی خودکار را تنظیم کنید و یا حتی می‌توانید لوکیشن شبکه برای پشتیبان گیری از فایل‌ها را انتخاب کنید.

 

۷- استفاده از یک حساب کاربری استاندارد

ویندوز شامل سطح مشخصی از حقوق و امتیازات مربوط به حساب کاربری است که شما می‌توانید از یک حساب کاربری استاندارد و یا حساب کاربری ادمین استفاده کنید. برای حفاظت از رایانه توصیه می‌شود که از یک حساب کاربری استاندارد استفاده کنید تا از کاربرانی که موجب تغییر و یا تاثیر بر روی رایانه شما می‌شوند جلوگیری کنید. مانند مواقعی که فایل‌های مهم ویندوز، در سیستم حذف می شوند. با یک حساب کاربری استاندارد، شما حقوق محدودی را ایجاد می‌کنید  که کاربران غیر مجاز دیگر نمی‌توانند مواردی مانند، تغییر تنظیمات سیستم، و یا نصب برنامه و یا نرم افزاری جدید، سخت افزار و یا تغییرات نام کاربری و یا رمز عبور را انجام دهند.

در این قسمت ما به نحوه ی اینکه چطور باید از حساب کاربری استفاده کنیم و یا حساب کاربری ایجاد کنیم، می پردازیم. اگر قصد نصب برنامه ایی را دارید و یا می خواهید تغییرات امنیتی را ایجاد کنید، بایستی به یاد داشته باشید که به یک حساب کاربری ادمین نیاز پیدا خواهید کرد.هم چنین توصیه می کنیم که یک رمز عبور قوی برای حساب کاربری ویندوز خود، تنظیم کنید. شما می‌توانید از این راهنمایی‌های امنیتی استفاده کنید تا شما را در تعیین کلمه رمز عبور قوی کمک کند و آنها را همانند یک متخصص، مدیریت کند. در خصوص مدیریت پسوردها میتوانید گزینه ۴ در مقاله “راه‌های مهم امن کردن رایانه” را مطالعه فرمایید.

 

۸- فعال کردن کنترل حساب کاربری

کنترل حساب کاربری (UAC) یکی از عوامل ضروری سیستم است که از تغییرات غیر مجاز سیستم عامل جلوگیری می‌کند. بسیاری از کاربران تمایل دارند که پس از نصب مجدد ویندوز، آن را غیر فعال کنند. اما ما توصیه نمی کنیم که آن را خاموش و یا غیر فعال کنید. بلکه می‌توانید سطح شدت آن را با استفاده از نوار لغزنده در کنترل پنل، کاهش دهید. UAC تغییراتی که بر روی سیستم رایانه ایی شما انجام می شود را نظارت می‌کند و هنگامیکه تغییرات مهمی رخ دهد، مانند نصب یا حذف برنامه، UAC ظاهر می شود و مجوز آن را از ادمین می‌گیرد.

فعال کردن کنترل حساب کاربری

درصورتیکه حساب کاربری شما توسط بدافزارها آلوده شده باشد، UAC به شما کمک می‌کند و برنامه‌های مشکوک را درخود محبوس می‌کند، تا شما بتوانید تغییرات لازم بر روی سیستم را ایجاد کنید.

 

۹- ایمن کردن مرورگر قبل از آنلاین شدن

در این قسمت، اقدام دیگری وجود دارد که بایستی پس از نصب ویندوز، انجام داده شود. به ایمن بودن مرورگر خود توجه کنید. از آنجایی که مرورگر وب، ابزار اصلی برای دسترسی ما به اینترنت به حساب می آید، بسیار مهم است که قبل از آنلاین شدن در اینترنت، آن را ایمن کنید. وجود آسیب پذیری در سیستم شما، می‌تواند همانند دعوت نامه ایی باز برای مجرمان سایبری باشد تا با ایجاد راه‌های خلاقانه، به داده‌های شما تجاوز کند. به عنوان مثال؛ اگر شما از برنامه‌ی Adobe Flash استفاده می‌کنید از نقص‌های امنیتی آن و اینکه چطور شما را در معرض حملات قرار می‌دهد، مطلع شوید.

برای ایمن بودن صفحات وب مراحل زیر را دنبال کنید؛

A- آخرین نسخه‌ی بروزرسانی شده‌ی مرورگر را انتخاب کنید.

B- آن را همچنان به روزرسانی شده نگاه دارید.

C- هنگامی که از دسترسی به یک سایت اطمینان ندارید، از مرورگر خصوصی و یا شخصی استفاده کنید. با انتخاب کردن این حالت، شما مانع سرقت و ذخیره‌ی گواهی نامه های معتبر و یا کوکی‌ها، توسط مجرمان سایبری می‌شوید.

از آنجا که سرقت اطلاعات توسط بدافزارها صورت می‌گیرد، کدهای مخرب محبوس شده در پنجره‌های پاپ آپ ویندوز، گسترش پیدا می‌کنند. حتی در وبسایت‌های قانونی نیز، اطمینان پیدا کنید که مرورگر شما می‌تواند پاپ آپ‌ها را مسدود کند. گوگل کروم، سافاری، اینترنت اکسپلورر، موزیلا فایرفاکس و حتی دیگر کوکیها قابلیت انجام اینکار را دارند.

از دستورالعمل‌های گام به گام ذکر شده، استفده کنید تا از ایمن بودن مرورگر خود لذت ببرید.

 

۱۰- استفاده از ابزار نرم افزاری برای رمزنگاری هارد دیسک

حتی اگر شما حساب کاربری ویندوز خود را تنظیم کنید، هم چنان عوامل مخرب می‌توانند به دسترسی غیر مجاز فایل‌ها و اسناد محرمانه‌ی شما، دست پیدا کنند. آنها می‌توانند اینکار را به سادگی و با بوت کردن سیستم عامل خود انجام دهند. مانند: لینوکس که می‌تواند از طریق یک دیسک خاص و یا فلش درایور USB اینکار را انجام دهد. راهکاری که می تواند از اینکار جلوگیری کند اینست که، هارد دیسک خود را رمز نگاری کنید و از اتمام فایل‌های حساس خود، محافظت کنید. توصیه می‌کنیم که از این سطح امنیتی برای کسانیکه که لپ تاپ دارند و ممکن است لپ تاپ آنها، هرلحظه به سرقت برود، استفاده کنید.

به منظور استفاده از ابزار امنیتی رایگان می‌توانید از بیت لاکر استفاده کنید که در آخرین نسخه ی سیستم عامل ویندوز موجود است و شما هر لحظه که اراده کنید می توانید از آن استفاده کنید. حتی زمانیکه شما حفاظت از طریق بیت لاکر را فعال کرده اید، متوجه هیچ تفاوت خاصی نمی‌شوید، زیرا در این شرایط شما نیازی نیست که رمز عبوری را وارد کنید، اما در حالت نرمال، شما می بایست رمز عبور حساب کاربری ویندوز را وارد می‌کردید.

 

مزایای استفاده از ابزار رمزنگاری؛

A- استفاده از این ابزار می‌تواند تمام درایوهای داخلی شما را رمز نگاری کند که این موضوع، شرایط را برای به سرقت بردن لپ تاپ و حذف هارد دیسک و خواندن فایل‌های شما را غیر ممکن می سازد.

B- اگر لپ تاپ و یا رایانه‌ی شما دزدیده شود، این ابزار رمز نگاری بهترین راه برای ایمن نگاه داشتن اطلاعات شما است.

C- استفاده جامع از آن بر روی سیستم عامل ویندوز باعث می‌شود که شما دیگر نیازی به نرم افزارهای دیگر برای رمزنگاری، پیدا نکنید.

 

۱۱- اطمینان از ایمن بودن آنلاین و جلوگیری از کلیک کردن بروی لینکهای مشکوک

برای اطمینان پیدا کردن از اینکه آیا با کیلک کردن بر روی لینک‌های مشکوک، سیستم شما آلوده می شود یا خیر؟ فلش ماوس را بر روی لینک ببرید و ببینید که آیا شما را به مکان مجاز و معتبر هدایت میکند یا خیر؟

اگر قصد دارید به وب سایت مورد علاقه ی خود مانند  www.cnn.comبروید اما به شما لینک Hfieo88.net را نشان می‌دهد بدین معنا است که شما احتمالاَ نباید به آن دسترسی پیدا کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که توسط نرم افزارهای مخرب آلوده شوید و یا مجرمان سایبری می‌توانند اطلاعات حساس شما را به سرقت ببرند.  اما در برخی از مواقع لینک‌های ناشناسی ممکن است برای شما ارسال شود، که از جانب سایت های مخرب بوده باشد و قصد دارد تا بدافزار را بر روی سیستم شما نصب کند.  بنابراین اگر شما بر روی آن کلیک کنید، از کجا متوجه می‌شوید که شما را به کجا هدایت میکند؟ برای این منظور، که مشخص شود شما را به چه سایتی هدایت می‌کند، می‌توانید از ابزار رایگان، Redirect Detective استفاده کنید. که به شما این امکان را می‌دهد تا مسیر کامل لینک هدایت شده را مشاهده کنید.

ابزار های دیگری که می توانند در بررسی لینک‌های مشکوک به شما کمک کنند، ابزار؛ Virus Total و یا  Reliable URL Checker  می‌باشند.

 

در نهایت

این مقاله تنها در خصوص ایمن ماندن نیست.

راهنمایی‌هایی که در فوق به ذکر آن پرداختیم به منظور حفاظت امنیت آنلاین شما در اینترنت است. اما در عین حال، با دنبال کردن این اقدامات امنیتی، شما در واقع سیستم خود را برای هماهنگ کار کردن سیستم و یا نظارت آنلاین مرورگر و اقداماتی که هرروز انجام می‌دهید، تنظیم کرده اید. از آنجا که بسیاری از راهکارهای موثر دیگر وجود دارند که پس از نصب ویندوز جدید می‌توانند برای حفاظت از داده‌های شما بر روی سیستم نصب شوند، مشتاق هستیم تا اگر نظری در این خصوص دارید یا ما در میان بگذارید.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید