مقاله

چرا فرهنگ امنیت سایبری باید در کنار کسب و کارها گسترش پیدا کند؟

در جهانی که مرز بین اطلاعات شخصی و عمومی به طور فزاینده ایی مبهم و نامشخص است، شرکت ها زمان خود را صرف آموزش کارکنان خود در حوزه امنیت سایبری می کنند. حجم و پیچیدگی تهدیدات سایبری رو به رشد است. ما همواره در معرض ارتباطات قرار داریم. دستگاهای تلفن همراه و برنامه های ابری در شرایط اضطراری مرتبط با کار، بخصوص در هنگام سفر و یا بررسی ایمیل های شخصی در محل کار، این ارتباط را به طور یکپارچه حفظ می کند.

سایبرلند

با این حال، میزان اطلاعات حساس مرتبط با این دستگاه‌ها و آسیب پذیری‌هایی که باعث هک شدن آنها می‌شود، دلایلی است که ما را وادار می‌کند تا به اصول رفتاری و عادات آنلاین خود دوباره فکر کنیم. ایجاد یک فرهنگ جامع امنیتی در یک سازمان در کنار پارامترهای تجاری در بخشی از زندگی شخصی هر کارمندی احساس می‌شود.

مراحل ساده‌ایی وجود دارد که هرکس می تواند دستگاه و داده‌های خود را بهتر حفظ کند، اما حقیقت تلخ این است که این مراحل ساده را نیز انجام نمی‌دهند. در یکی از مطالعات اخیر Pew Research Study نشان داده شده است که ۵۴ درصد از کاربران اینترنت به طور منظم به Wi-Fi عمومی متصل می شوند که ۲۰ درصد آنها از اینترنت برای انجام فعالیت‌های حساس مانند، بانکداری آنلاین استفاده می‌کنند و به طور مشابه حدود ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان به این نظر سنجی گفتند از اینترنت برای بروزرسانی سیستم عامل استفاده می کنند و ۱۴ درصد از آنها ادعا کردند که هرگز آن را بروز رسانی نمی‌کنند.

از طریق اولویت دادن به امنیت، به عنوان ارزش یک شرکت، آن کسب و کار می‌تواند اقداماتی را جهت آموزش نیروی کار خود، پیش بگیرد و عادات آنلاین کارکنان خود را به امنیت بیشتر تغییر دهد. کارکنان آموزشی برای در نظر گرفتن حملات مهندسی اجتماعی، از طریق فیشینگ و یا باج افزار، یک حس سالم شک گرایی و احتیاط را پرورش می دهند.

آموزش آنها در خصوص نقاط ورودی مجرمان سایبری در شبکه مانند، IoT و یا وب سایت های مخرب، درک کارکنان را از تهدیدات امنیت سایبری بالا می برد تا نحوه‌ی انجام اقدامات لازم، به منظور حفاظت بیشتر را به کار بگیرند. با درک بیشتر از امنیت و خطرات ناشی از اقدامات روزمره، کارکنان مایل به تغییرات موقعیت ایمنی خود هستند. همکاری گروهی برای ارایه‌ی آموزش و پشتیبانی از ابزار، تیم‌های IT و HR می توانند رفتار ایمنی را با تمرکز بروی چندین حوزه‌ی انتقادی ایجاد کنند.

رمز عبور

رمز عبور قوی به معنای حفظ خط دفاعی قوی در مقابل مجرمان سایبری است. متاسفانه سهولت و راحتی بر امنیت داده‌ها، اولویت پیدا کرده است و این موضوع می تواند به عنوان نقطه‌ی ضعف برای ورود هکرها به سیستم استفاده شود.

استفاده از رمز عبورهای معتبر در وب سایت‌های مختلف اینترنتی و اجازه‌ی دسترسی به برنامه‌های شخص ثالث، از طریق پلت فرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند، فیسبوک، به این معنا است که تمامی اطلاعات شما در معرض خطر قرار دارد و هکر می‌تواند از دروازه‌ی ورودی آن عبور کند. از رمز عبورهای جداگانه و منحصر بفرد در تمام حسابهای کاربری خود استفاده کنید، و آنها را به طور مرتب تغییر دهید. اگر در خصوص یادآوری آنها نگران هستید، می‌توانید از برنامه‌ی مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

وای فای عمومی

ما عادت کردیم که ۲۴ ساعت شبانه روز را به اینترنت متصل باشیم، از وای فای های عمومی که اجازه‌ی دسترسی رایگان را به ما می‌دهند، استفاده کنیم. ممکن است احساس کنیم که اگر به شبکه‌ی وای فای کافی شاپ مورد علاقه‌ی خود متصل شویم امنیت داریم. اما باید گفت که وای فای نا امن به این معنا است که هر کسی می تواند فعالیت شما در دستگاه تان را ببیند و این موضوع شرایط را برای سرقت اطلاعات توسط مجرمان سایبری آسان می کند و حتی می‌تواند از طریق بدافزارهای مخرب، موجبات آلودگی سیستم شما را فراهم کند.

هکر وای فای می تواند زمانیکه شما به وای فای عمومی و یا رایگان متصل، و در حال بازدید از یک سایت جعلی هستید، اطلاعات حساس شما را به سرقت ببرد. بهترین راه مقابله با این شرایط این است که فعالیت‌های خود را محدود کنید و از استفاده‌ی وای فای عمومی را تا جاییکه امکان دارد جلوگیری کنید. شما هم چنین می توانید از طریق استفاده از VPN و یا Hotspot، تلفن همراه خود را ایمن حفظ کنید.

برنامه ها

اطلاعات شما توسط برنامه هایی که استفاده می کنید جمع آوری می شود. بنابراین خودتان را آموزش دهید  و از خود بپرسید که چه کسی اطلاعات شما را به سرقت می برد و چه کاری با آن می تواند انجام دهد؟

قبلا از دانلود برنامه‌ی جدید، بررسی کنید ببینید که آیا کاربران دیگر با آن مشکلی نداشتند؟ زیرا ممکن است برنامه‌ایی که قصد دانلود کردن آن را دارید برای به سرقت بردن اطلاعات حساس شما طراحی شده باشند.

تنظیمات حریم شخصی برنامه‌های خود را بررسی کنید و از هرگونه اطلاعات شخصی که فرد دیگری به آن دسترسی دارد، مطلع باشید. مراقب برنامه‌هایی که قصد بررسی داده‌های موقعیت جغرافیایی شما را می خواهند باشید. برنامه‌ها می‌توانند جهت راحتی، ارتباطات اجتماعی، و یا افزایش بهره وری خودشان را وارد زندگی ما کنند، اما در عین حال می‌توانند مسیری به سوی خطرات جدی نیز باشند. زمان کمی که به بررسی تنظیمات برنامه و سفارشی کردن  آنها مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به میزان قابل توجهی آسیب پذیری را کاهش بدهد.

بروزرسانی

بروزرسانی کردن برنامه‌ها و سیستم عامل، بهترین راه مقابله با تهدیدات به حساب می آید. نرم افزارهای قدیمی دارای آسیب پذیری‌های امنیتی هستند که امکان دسترسی آسان مجرمان سایبری به سیستم و اطلاعات حساس شما را فراهم می کند. آرامش خاطر می‌تواند با برنامه ریزی بروزرسانی به طور خودکار اتفاق بیافتد.

لطفاَ برنامه‌هایی که دیگر به آنها نیازی ندارید و یا نسخه‌ی آنها قدیمی شدند را حذف کنید. این اقدامات احتمالی ممکن است به نظر دشوار باشند، اما اغلب ساده ترین مراحل برای به کارگیری در حوزه‌ی امنیت به حساب می آیند که می توانند تاثیرات بسزایی بروی ایمنی شما داشته باشد.

تقویت موضوع مهم امنیت در دستگاه‌های شخصی باعث ایجاد فرهنگ امنیتی شما حتی در محیط خانه می شود. با توجه به محدودیت زمان و توجه به مدیریت دستگاه، هرکسی می تواند اطلاعات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

نقطه‌ی شروع ارتقای رفتار امنیت آنلاین برای کارکنان

ایجاد یک فرهنگ امنیتی تنها چیزی نیست که فقط در حوزه‌ی بیزینس اتفاق بیافتد، بویژه در جهانی که مرز بین داده‌های شخصی و شغلی نامشخص است. با آموزش و تلاش کارکنان در خصوص، تقویت عادات ایمنی آنلاین، شرکتها فرهنگ غنی از امنیت را در حوزه ی کاری و امتداد آن حتی در محیط خانه را می توانند ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید:

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید