مقاله

هک اینستاگرام و روش های مقابله با آن – آموزش فعالسازی پسورد دو فاکتوره و غیره

هک اینستاگرام می تواند به راحتی منجر به خطر افتادن حریم شخصی و تاثیر در روابط اجتماعی شما شود. بهتر است با مطالعه این مقاله نسبت به امن سازی آن هوشیار شوید.

سایبرلند

هک اینستاگرام و لزوم امنیت در آن

می‌توان گفت مدت زیادی از دورانی که اینستاگرام صرفاً جایی برای اشتراک عکس‌ها بود گذشته است. خیلی از اطلاعات شخصی ما در همین شبکه‌ی اجتماعی جا خوش کرده‌اند. هک اینستاگرام تهدیدی برای همه است و فقط افراد معروف یا مهم و تاثیرگذار نیستند که باید مراقب امنیت اکانت اینستاگرامی خود باشند. وجود کسی که قصد آزار دادن شما را دارد و یا می‌خواهد اطلاعات بیشتری در موردتان داشته باشد (بدون اینکه خودتان باخبر شوید)، دلیلی کافی است که ادامه‌ی این مقاله را به دقت بخوانید و اجرا کنید. کلیت راه‌های حفظ امنیت اینستاگرام که در ادامه همه‌شان را دقیق شرح خواهیم داد این چهار مورد اند:

 • فعال کردن تایید هویت دو مرحله­ای (Two-Factor Authentication)
 • لغو کردن دسترسی به برنامه‌های شخص سوم
 • لغو کردن دسترسی به موقعیت (لوکیشن)
 • شخصی کردن پروفایل

Instagram مزیت‌های زیادی دارد که باعث می‌شوند دل‌تان نخواهد در آن فعال نباشید. قابلیت به اشتراک گذاری عکس‌ها می‌توانند خلاقیت درون شما را فعال کند تا با دقت تمام تلاش کنید عکس‌هایی بگیرید که تا حد امکان دل همه را به دست آورند. همچنین گزینه‌ای عالی برای تبلیغ بیزنس و برندینگ می‌تواند باشد؛ کم نیستند هنرمندان و پزشکانی که اینستاگرام باعث مطرح‌تر شدن‌شان شد. حتی اگر نخواهید هیچ عکسی را به اشتراک بگذارید، یا اینکه تبلیغ خدمات کاری‌تان را نکنید، باز هم اینستاگرام برای شما فایده خواهد داشت؛ چون با چیزهایی آشنا می‌شوید که هرگز نمی‌دانستید و تصاویر از جاهایی می‌بینید که حتی فکر نمی‌کردید وجود دارند و به طور کل، به هر زمینه‌ای که علاقه داشته باشید، اینستاگرام همیشه حرفی برای زدن دارد. همه‌ی این‌ها می‌توانند به حضور داشتن شما در اینستاگرام منجر شوند و بنابراین امنیت هم پابه‌پای آن همواره مسئله‌ای مطرح بوده است.

جسیکا رایچلی، نوجوان اهل مینه‌سوتا با لبخندی وسیع و موهای مجعد، علاقمند به پست مالون (رپر آمریکایی) و مطالعه کردن. بیشتر اوقات که از فیسبوک یا توییتر استفاده می‌کند درباره‌ی خستگی حرف می‌زند یا با دوستانش جوک رد و بدل می‌کند.

اما در توییتر، اکانت دیگری از جسیکا وجود داشت که هیچ یک از دوستان یا حتی اعضای خانواده­اش نمی‌توانستند تشخیصش دهند. این جسیکای جعلی، اکانت‌هایی به زبان‌های عربی، اندونزیایی و سایر زبان‌هایی که جسیکای واقعی بلند نبود را فالو و ریتوییت می‌کرد. زمانی که یک نوجوان سال آخری دبیرستان و هفده ساله بود، همتای جعلی او اغلب توییت‌های حاوی پورنوگرافی گرافیکی را ترویج و اکانت‌هایی مثل Squirtamania  و  Porno Dan را ریتوییت می‌کرد.

این آغاز گزارشی از نیویورک­ تایمز بود در مورد ربات‌های شبکه‌های اجتماعی، هویت‌های سرقت رفته و اقتصاد پنهانی اکانت‌های معروف و پربازدید.

همه‌ی ما فکر می‌کنیم به اندازه‌ی کافی دانش شبکه‌های اجتماعی را داریم و دقیقاً به همین خاطر هیچ نگرانی‌ای بابت امنیت و حریم خصوصی‌مان نداریم. همه‌ی ما تصوری گمراه کننده از امنیت در شبکه‌های اجتماعی داریم؛ اینطور که فکر می‌کنیم در امنیت کامل هستیم؛ فقط توسط دوستان و آشنایان احاطه شدیم و هیچ اتفاق بدی برای‌مان نخواهد افتاد.

با این حال، اگر از خطرات شبکه‌های اجتماعی آگاه شوید، پی خواهید برد که امنیت اینستاگرام و هر اکانت دیگرتان در هر شبکه‌ی اجتماعی‌ای که دارید، شدیداً واجب است.

قبل از اینکه ریز جزئیات را بررسی کنیم، باید چند سوال ساده از خودتان بپرسید:

آیا شما فردی اجتماعی هستید؟ قصد دارید به طور آنلاین کسب و کار خود را گسترش دهید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، از آنجایی که دوستان‌تان شما را می‌شناسند، تا چه حد برای‌تان مقدور است که نام واقعی خود را استفاده کنید؟

آیا واقعاً باید موقعیت و لوکیشن، شغل و محل زندگی‌تان را در معرض نمایش بگذارید؟

همیشه این سوالات را در ذهن‌تان داشته باشید و هر دفعه که خواستید عکس جدیدی در اینستاگرام به اشتراک بگذارید یا به بچه­های‌تان اجازه‌ی استفاده ازآن را بدهید، آن‌ها را از خود بپرسید.

حالا می‌رویم سر وقت تمامی آپشن‌های در دسترس اینستاگرام تا ایمنی اکانت و اطلاعات خود را افزایش دهید.

چگونه اینستاگرام را شخصی‌سازی کنیم؟ (پرایوت کردن اکانت)

اگر دوست ندارید عکس‌هایتان در معرض نمایش عموم باشد، به راحتی می‌توانید اکانت خود را پرایوت کنید.
برای اینکه فقط دوستان و اعضای خانواده‌تان بتوانند عکس‌های شما را ببینند، این مراحل را اجرا کنید:

 • پروفایل اینستاگرام خود را باز کنید.
 • بالای صفحه، گوشه و سمت راست سه تا نقطه وجود دارد. روی آن کلیک (یا تپ) کنید.
 • در پایین صفحه گزینه‌ی Private Account دیده می‌شود. آن را فعال کنید.
 • با فعال کردن این آپشن، تنها افرادی که شما را دنبال می‌کنند قادر به دیدن عکس‌های‌تان خواهند بود.

جلوگیری از هک اینستاگرام

غریبه‌ها را بلاک و سپس آنبلاک کنید.

شما اکانت اینستاگرامی ساختید و فالوور می‌خواهید. بنابراین خیلی از افرادی را که نمی‌شناسید، فالو می‌کنید. بعضی‌شان هم ممکن است در مقابل شما را فالوبک کنند.

شاید بعد از مدتی آن‌ها کامنت‌های نامناسبی برای عکس‌های‌تان پست کنند. یا برعکس، شاید به هیچ وجه با پست‌های‌تان ارتباط برقرار نکنند.

حتی اگر اکانت خود را پرایوت کنید، نمی‌توانید مانع این بشوید که عده‌ای پست‌های شما را نبینند.

بنابراین باید افرادی را که نمی‌خواهید شما را فالو کنند، بلاک کنید. ترجیحاٌ پس از آن، آن‌ها را آن‌بلاک کنید. مگر اینکه نخواهید حتی شما را در اینستاگرام (بدون آنکه فالویتان بکنند) ببینند.

برای حذف کردن این فالوورها، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • لیست فالوورهای خود را باز کنید تا ببینید دقیقاً چه افرادی شما را دنبال می‌کنند.
 • روی هر اکانتی که نمی‌خواهید شما را فالو کند، کلیک (تپ) کنید.
 • بالای صفحه، گوشه و سمت راست، منو را باز کنید.
 • روی Block کلیک (تپ) کنید.

بلاک کردن فالوور در اینستاگرام

اطلاعات اکانت خود را پنهان کنید.

اطلاعات بیش از حد وارد پروفایل خود نکنید. همچنین از نوشتن اطلاعاتی که می‌توانند بعداً برای‌تان دردسر شوند در Bio خودداری کنید.

برای امنیت خیلی بیشتر، Activity Status (آخرین باری که در اینستاگرام فعال بودید) را هم غیرفعال کنید. برای این کار، وارد منوی بالا، سمت راست شوید و در پایین صفحه‌ی باز شده، گزینه‌ی Show Activity Status را غیرفعال کنید.

موقعیت (location) خود را پنهان کنید.

از موارد مهم امنیت اینستاگرام از مجرمان آنلاین این است که اطلاعات لوکیشن خود را در اختیار اینستاگرام قرار ندهید.

این کار وقتی که اینستاگرام را در خانه، محل کار یا حین سفر چک می‌کنید بسیار مهم است. موارد بسیاری در مورد دزدانی که بخاطر چک کردن اینستاگرام حین فعال بودن موقعیت‌یابی شناسایی شده‌اند گزارش شده است. مردم زیادی حین سفر موقعیت خود را به اطلاع افراد در اینستاگرام رسانده‌اند و وقتی به خانه برگشته‌اند، با خانه‌ای خالی روبه رو شده اند!

پس برای اینکه قربانی بعدی این حادثه شما نباشید، باید لوکیشن خود را در تنظیمات اینستاگرام و در قسمت Privacy غیرفعال کنید. اگر می‌بینید برای انجام این کار دیگر دیر شده است و شما قبلاً اطلاعات زیادی بابت موقعیت خود در اختیار اینستاگرام قرار داده اید، نگران نباشید. با پاک کردن اطلاعات قبلی می‌توانید تا حد زیادی امنیت خود را تامین کنید:

 • پست‌های خود را باز کنید.
 • هر کدام از عکس‌هایی که قبلاً لوکیشن را در آنها وارد کرده‌اید، انتخاب کنید و منو را باز کنید. (سه نقطه‌ی بالای صفحه سمت راست)
 • Edit را انتخاب کنید. در قسمت لوکیشن، هر چه قبلا وارد کرده اید را پاک کنید و با خالی ماندن آن قسمت یعنی اطلاعات موقعیت شما در آن پست پاک شده است.

عکس‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید را خودتان تاییدکنید.

تصور کنید شخصی عکسی خجالت­آور از شما که دوست ندارید خانواده و دوستان آن را ببینند  پست بکند. برای همین بهتر است شما خودتان عکس‌ها را تایید کنید. چه در اینستاگرام چه در هر شبکه‌ی اجتماعی دیگر.

 برای این که اینستاگرام قبل از پست کردن عکس‌هایی که شما در آن‌ها تگ شده‌اید از شما اجازه بگیرد، باید با این مراحل این آپشن را در تنظیمات اینستاگرام فعال کنید:

 • وارد پروفایل اینستاگرام خود شوید و بخش عکس‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید را باز کنید. (Photos of You)
 • منوی بالای صفحه، سمت راست را باز کنید.
 • آپشن Add Photos Manually را فعال کنید. (یا Add Automatically را غیرفعال کنید)

حریم خصوصی در اینستاگرام

استوری و لایوهای خود را از دید افرادی که نمی‌خواهید، پنهان کنید.

فقط عکس‌ها و موقعیت شما نیستند که باید پنهان شوند. استوری و لایو هم از اهمیت بالایی برخوردار اند. با پنهان کردن استوری و لایو از عده‌ای از فالوورهای‌تان امکان به اشتراک گذاری توسط آنها را هم لغو کرده اید.

 • وارد پروفایل خود شوید.
 • از منو، وارد Options شوید.
 • وارد (Story Controls) شده و افرادی که نمی‌خواهید استوری‌های شما را ببینند انتخاب کنید.

تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام

برای حداکثر امنیت، می‌توانید قابلیت به اشتراک گذاری استوری در فیسبوک را غیرفعال کنید. حتی می‌توانید افرادی را که دوست ندارید به استوری‌های شما ریپلای بدهند را انتخاب کنید.

فعال کردن تایید هویت دومرحله‌ای (Two-Factor Authentication)

این آپشن مانند یک سپر اضافی برای امنیت اکانت شماست و تا حد بسیاری می تواند از بروز هک اینستاگرام جلوگیری کند. چون اگر کسی به پسورد شما دسترسی پیدا کند، نمی‌تواند از مرحله‌ی دوم عبور کند.

مرحله­‌ی دوم اینطور است که شما یک کد خاص دریافت می‌کنید (اس ­ام ­اس) و در مدت زمانی محدود باید آن را وارد کنید. هر بار که بخواهید با دیوایسی جدید وارد اکانت خود شوید باید این مرحله‌ی دوم را بگذرانید.

البته فراموش نکنید که حتی با فعال کردن این آپشن، پسورد شما باید قوی باشد.

مراحل فعال کردن تایید هویت دو مرحله­ای:

 • وارد پروفایل خود شوید.
 • وارد Options (سمت راست بالای صفحه) شوید.
 • در این قسمتAuthentication Two-Factor  به چشم می‌خورد. تپ کنید.
 • آن را فعال کرده و با گوشی، کد را وارد کنید تا کامل شود.

فعالسازی رمز دومرحله ای اینستاگرام

قطع دسترسی به برنامه‌های شخص سوم (Third-Party Apps)

به احتمال زیاد شما از طریق برنامه‌های شخص ثالث وارد اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود شده اید. برای ارتقای امنیت خود باید تمامی دسترسی‌ها را، به جز اپلیکیشن‌های قابل اعتماد (مثل برنامه‌هایی که از طرف تیم اینستاگرام یا فیسبوک معرفی شده‌اند) قطع کنید. دقت داشته باشید در غیر این صورت، آن برنامه‌ها به اکانت و اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند و این شما را آسیب­پذیر خواهد کرد.

برای حل کردن این مسئله، باید از طریق مرورگر وارد اکانت اینستاگرام خود شوید و نه اپلیکیشن آن. تک تک برنامه‌هایی که به اکانت اینستاگرام شما دسترسی دارند را بررسی کنید. دسترسی اپلیکیشن‌هایی که استفاده نمی‌کنید، اصلاً به یاد نمی‌آوریدشان یا اینکه قابل اعتماد نیستند را قطع کنید. برخی از این برنامه ها در صورتی که معتبر نباشند و توسط هکر ها ساخته شده باشند می توانند منجر به هک اینستاگرام شوند.

 • از طریق مرورگر کامپیوتر وارد اکانت اینستاگرامی خود شوید.
 • بالای صفحه و سمت راست، روی عکس پروفایل خود کلیک کنید. Edit Profile را انتخاب کنید.
 • در منو، Manage Applications را انتخاب کنید. سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که اپ‌های دارای اجازه‌ی دسترسی به اینستاگرام‌تان را نشان می‌دهد. دسترسی اپ‌هایی که احتمال می‌دهید اکانت شما را آسیب­پذیر می‌کنند، غیرفعال کنید.

دسترسی به اینستاگرام از طریق وب

همچنین در این قسمت می‌توانید کامنت‌های نامناسب را پنهان کنید و یا کلمات و اصطلاحات خاصی که دوست ندارید راجع بهشان پستی ببینید، فیلتر یا بلاک کنید.

در ادامه یک‌سری دستورالعمل که بهتر از قبل از پست گذاشتن از آنها با خبر باشید:

 • از نوشتن اطلاعات حساس در پست­های‌تان خودداری کنید.
 • لوکیشن خود را اعلام نکنید.
 • اگر ممکن است، تا حد امکان تلاش کنید لوکیشن شما در تصویر معلوم نشود.
 • از به کار بردن هشتگ‌هایی که می‌توانند اطلاعات شخصی یا لوکیشن شما را لو دهند، خودداری کنید.
 • از گذاشتن پست‌های محرک و خشن خودداری کنید.
 • از پست کردن تصاویر دیگران بدون رضایت خودشان خودداری کنید.
 • موج‌های آنلاین تخریب شخصیت هیچ­کس را دنبال نکنید.
 • مخصوص والدین: از فرزندان خود تا حد امکان عکس پست نکنید.
 • هر بار از دیوایس فردی دیگر یا عمومی مانند کافی­ نت برای چک کردن اینستاگرام خود استفاده کردید، از لاگ­ اوت بعد از استفاده ­تان اطمینان حاصل کنید؛ وگرنه اطلاعات خود را به مجرمان آنلاین تقدیم کرده اید.

متاسفانه امکانات اینستاگرام برای امنیت زیاد نیستند. نه به اندازه‌ی فیسبوک، توییتر و لینکدین. به هر حال همین چند تا هم برای حفظ امنیت لازم‌اند.

فقط امنیت اینستاگرام مهم نیست. شما باید حواس‌تان به همه‌ی اکانت‌هایی که دارید باشد. مجرمان سایبری می‌توانند هر اطلاعاتی از همه‌ی اکانت‌های ما در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری کنند و این برای سرقت هویت کافی است.

احتمالا در اینستاگرام با سرویس‌هایی که وعده‌ی فالوورهای بیشتر می‌دهند مواجه شوید. به هیچ عنوان به آنها اجازه دسترسی به اکانت خود را ندهید. اگر قصد دارید افراد بزرگی را ملاقات کنید یا برند خود را توسعه دهید، با فالو کردن افراد و هشتگ‌ها و گفتگو کردن می‌توانید به این هدف برسید.

 

مطالب مرتبط:

 

 


هک اینستاگرام و روش های مقابله با آن


سایبرلند
پانته‌آ ستوده

دیدگاهتان را بنویسید