مقاله

دارک وب و دیپ وب چه هستند؟ افسانه‌ها، سوء تفاهم‌ها و واقعیات

دارک وب شبیه یک قلمرو افسانه ای است که به شکل محرمانه‌ای فعالیت‌های مجرمان سایبری را پوشش داده است. دارک وب در حالی که یک پناهگاهی برای مجرمان سایبری شده است گفته ها و شایعات عموما چیزی فراتر از واقعیت هستند. بسیاری از شرکت‌ها زمانی که نشت اطلاعات برایشان اتفاق می‌افتد می‌شنوند که اطلاعات آنها در دارک وب یا همان وب تاریک به فروش گذاشته شده است. ما با تابندن کمی نور در این تاریکی روشن می‌کنیم که دارک وب چیست و از کجا آمده است و چگونه می‌بایست با آن رفتار کرد.

سایبرلند

دارک وب

دارک وب شامل هر آن چیزی می‌شود که در به صورت معمول در سطح وب و در موتورهای جست و جو مثل گوگل پیدا نمی‌کنید. دارک وب یک قسمتی از دیپ وب یا وب عمیق است که که دسترسی به آن فقط با استفاده از برنامه‌هایی خاص امکان پذیر است. به عنوام مثال برنامه تور – Tor Browser.

هکر کلاه سیاه در دارک وب

وب عمیق

وب عمیق نیز به عنوان قسمت مخفی و غیر قابل مشاهده وب شناخته می‌شود. وب عمیق درواقع شامل می‌شود هر چیزی در سطح وب که از دید موتورهای جست و جو مانند گوگل مخفی مانده است. وب عمیق تخمین زده می‌شود که حداقل ۵۰۰ برابر بزرگتر از هرآنچیزی باشد که در سطح وب موجود است و تابحال به آن دسترسی داشته اید. به عنوان مثال هنگامی که شما به وب سایت گوگل مراجعه می‌کنید پیش از لاگین کردن هرآنچه می‌بینید مربوط به سطح وب می‌باشد ولی زمانی که به اکانت خود ورود پیدا می‌کنید اطلاعاتی که در جیمیل شما موجود است و فقط شما قادر به دیدن آنها هستید شامل قسمت دیپ وب می‌شود. بنابراین در دیپ وب اطلاعات محرمانه شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولت‌ها وجود دارند که فقط افراد خاصی به آنها دسترسی دارند.

 

سطح وب

سطح وب شامل هرآنچیزی است که در تابحال در وب تجربه کرده اید، تمام چیزی که گوگل می‌تواند ببیند در سطح وب وجود دارد. برخی تخمین می‌زنند که تنها ۱% از وب در سطح وب وجود دارد، برخی می‌گویند این آمار و ارقام اغراق آمیز است و برخی می‌گویند سطح وب شامل ۴٫۶ میلیارد صفحه است و همه با این موضوع موافقند که وب هرساله در حال رشد است.

 

مرورگر Tor چیست؟

نام Tor برگرفته از عبارت “The Onion Router” می باشد و یک متد برای ناشناس ساختن اطلاعات در وب می باشد. تور (Tor) درواقع به دو چیز مربوط می‌شود، شبکه و مرورگر. این شبکه تشکیل شده است از تعداد بسیار زیاد کامپیوترهای داوطلب که نرم افزار سرور Tor را اجرا کرده اند. مرورگر نیز کاربر را قادر می‌سازد که اطلاعات و هویت خود را مخفی کند و همچنین از سرویس‌ها و خدمات خاصی نیز بهره ببرد که فقط از طریق مرورگر تور قابل دسترسی می باشد.

پروژه تور – Tor توسط افرادی که جز فعالانی که خود را وقف حریم خصوصی و ناشناس بودن کرده اند حمایت می‌شود. پروژه Tor یک پروژه غیر انتفاعی می باشد. تکنولوژی ای که Tor برپایه آن بنا شده است برمی‌گردد به سال ۱۹۹۰٫

در این سال نیروی دریایی ایالات متحده امریکا این تکنولوژی را جهت حفاظت از ارتباطات درون شبکه ای ابداع کرد. گفته می‌شود بعدها نیروی دریایی امریکا به این نتیجه رسید به این دلیل که این تکنولوژی تنها در اختیار آنها است، هر زمان با هرمکان ارتباطی برقرار شود دیگران متوجه می‌شوند که این ارتباط از طریق نیروی دریایی امریکا صورت گرفته است. بنابراین برای اینکه در پس یک پرده قرار بگیرند که این نوع ارتباط را دیگران نیز داشته باشند که در آن شلوغی، ترافیک ارتباطات خود را مخفی کنند سورس مربوط به این تکنولوژی را به صورت عمومی منتشر کردند تا همگان استفاده کنند، ولی پس از آن و پیدایش Tor این موضوع اکنون به یکی از بزرگترین دردسرهای FBI تبدیل شده است.

مرورگر تور - Tor Browser

مرورگر Tor چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی در پس Tor یک تکنولوژی متن باز است، در نتیجه توسعه دهندگان و مهندسان می‌توانند درون آن را ببینند و آنر گسترش دهند. برخلاف سایر شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) Tor دارای پس زمینه تجاری نیست و کالا یک پروژه غیر انتفاعی است. به همین جهت آنها اطلاعات کاربران را رصد و جمع آوری نمی‌کنند. مرورگر Tor تاکنون بیش از ۱۸ میلیون بار دانلود شده است.

با وجود مکانیزم‌های مخفی سازی Tor نمی‌توان به طور کامل در این محیط نیز مخفی و غیر قابل ردیابی بود. به عنوان مثال اگر از طریق مرورگر Tor به وب سایت های سطح وب دسترسی داشته باشید، این وب سایت ها شما را ترک خواهند کرد. همچنین قابل ذکر است که دسترسی به اینترنت از طریق مرورگر Tor معمولا کمی کندتر می باشد.

 

دانلود Tor

وب سایت Tor بهترین منبع جهت دانلود این مرورگر است. جهت دانلود این مرورگر می‌توانید به وب سایت زیر مراجعه فرمایید:
https://www.torproject.org

 

چه کسانی از Tor استفاده می‌کنند؟

طبق آخرین آمار حدود ۲ میلیون نفر روزانه از Tor استفاده می‌کنند. اما با توجه به شهرت دارک وب که برای فعالیت های مجرمانه استفاده می‌شود طبق آخرین بررسی‌ها و نظرسنجی‌ها گمان می‌شود که حدود ۴۵% از وب سایت‌های .onion فعالیت‌های مجرمانه را میزبانی می‌کنند. در حالی که سطح وب میزبانی میلیاردها وب سایت را انجام می‌دهد دارک وب میزبانی هزاران سایت را برعهده دارد. شاید هم ده‌ها هزار ولی نه بیشتر. با اینحال می‌توانیم نتیجه بگیریم که دارک وب محل فعالیت و تجمع مجرمان است و اطلاعات دقیقی از آمار و ارقام مربوط به آن وجود ندارد و می‌توانیم بگوییم هیچ تصویر واضحی از دارک وب در حال حاضر وجود ندارد.

در کنار مجرمان بسیاری از افراد نیز برای فعالیت‌های مشروع از Tor استفاده می‌کنند. فعالانی از کشورهایی که برای آزادی می‌جنگند، روزنامه نگاران و حتی مجریان قانون و استفاده‌های نظامی جهت امن نگه داشتن ارتباطات، اجتناب و جلوگیری از جاسوسی و بسیاری از موارد دیگر. همچنین از Tor برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک که در بعضی کشورها مانند ایران فیلتر شده است نیز استفاده می شود.
خیلی ها فکر می‌کنند دانلود مرورگر Tor یک جرم است. در صورتی که اینطور نیست ولی با اینحال بعضی کشورها دانلودهای Tor را رصد می‌کنند و این را به عنوان یک سرنخ از وقوع یک جرم به حساب می‌آورند.

 

افسانه‌ها و تصورات غلط از دارک وب

مثل هرچیز دیگری که به شکل رمز و راز درآید شایعاتی برای آن ایجاد می‌شود دارک وب نیز از این قائده مستثنا نیست و گفته‌های غلطی در مورد آن وجود دارد. از زمانی که مجرمان در دارک وب شروع به کار کردند، غالبا اطلاعات دزدیده شده از شرکت‌ها را فروختند.

از زمان که نیمی از دارک وب شروع به انجام اقدامات مجرمانه کرد قسمت بزرگی از کاربران کسانی بودند که نیاز به حریم خصوصی برای انجام فعالیت‌های مشروع داشتند. در کشورهایی که اینترنت سرکوب می‌شود مردم از Tor به عنوان ابزاری برای رسیدن به آزادی استفاده می‌کنند و اقدام به نشر اطلاعات می‌کنند. برای روزنامه نگاران به جهت حفظ منابع اطلاعاتی Tor ابزار بسیار خوبی است، حتی New York Times صندوقی امن در دارک وب برای افشاگران دارد. مخالفان سیاسی ای که نیاز دارند تا از دید حکومت مخفی بمانند نیز از دارک وب استفاده می‌کنند. در واقع این درست است که دارک وب محلی برای فعالیت های مجرمانه است ولی بسیاری از کارهایی که در سطح وب اتفاق می‌افتد می‌تواند در دارک وب نیز اتفاق افتد.
همچنین در دارک وب به طور گسترده ای بدافزار خرید و فروش می‌شود و در این بازار کلاهبرداری نیز بسیار است. درواقع مجرمان خودشان نیز از یکدیگر کلاهبرداری می‌کنند.

 

دارک وب جادی

جادی یک مهندس برق مخابرات است که معمولا علاقه مندان حوزه آی تی او را با ویدئوهای آموزشی لینوکس و یا پادکست معروف رادو گیک او میشناسند. در یکی از پادکست های رادو گیک جادی توضیحات و مطالب جمع بندی شده و جامعی در خصوص دارک وب با زبان و لحن شیرینی ارائه داده است. اصولا آموزش ها و پادکست های جادی به شکلی هستند که به هیچ وجه خسته کننده و کسل کننده نیستند و با فضایی شیرین همراه با شوخی و موسیقی آموزش می دهد.

دارک وب جادی

توضیحات رادیو گیک شماره ۷۵:

“در این شماره ویژه از رادیو گیک از اول تا آخر در اعماق هستیم، در اعماق وب. در وب عمیق، شبکه تاریک یا به قول خارجی تر ها دیپ وب و دارک وب. جایی که افراطی ها توش هستن و چیزهایی که جایی در جاهای دیگه ندارن. با ما باشین تا سری بزنیم به جایی که خیلی ها بهش سر نمی زنن و ببینیم چرا گفته می شه فقط ۴٪ از وب، برای همگان شناخته شده است. با رادیو گیک به اعماق شیرجه بزنین!” 

منبع: jadi.net

اگر علاقه مند هستید این پادکست را گوش کنید به لینک زیر که به کانال رادو گیک جادی متصل می شود کلیک کنید و از آن لذت ببرید.

رادیوگیک شماره ۷۵ – وب عمیق.. وب تاریک. به خطر لاگین کنین

 

رائفی پور از دارک وب و اتفاقاتی که کم و بیش در آن اتفاق می افتد چه می گوید؟

علی‌اکبر رائفی‌پور از نظریه پردازان و سخنرانان ایرانی است که به شدت دارک وب را برای بشریت خطرناک می داند و دولت امریکا را مسئول به وجود آمدن آن می داند. در واقع می توان گفت چه دولت امریکا در دنیای امروز گرداننده و در پس پرده دارک وب باشد یا نباشد به هر حال کسی که آن را خواسته یا ناخواسته به وجود آورده است دولت امریکا است. ویدئو زیر در این خصوص است، پیشنهاد میکنیم حتما تماشا فرمایید.

این ویدئو را در آپارات تماشا کنید.

سخنرانی رائفی پور درباره دارک وب

 

کوه یخی یک اغراق بزرگ است

گفته می‌شود دارک وب شبیه یک کوه یخ است با حجم عظیمی از دیپ وب و دارک وب در زیر سطح وب. دارک وب آنقدرها هم که گفته می‌شود بزرگ نیست. در مقایسه ترافیک بین سطح وب و دارک وب، دارک وب بسیار کوچک است. حدود ۲ میلیون نفر از مرورگر Tor استفاده می‌کنند و تقریبا کسری از آنها از دارک وب استفاده می‌کنند. در مقایسه میلیاردها نفر که روزانه از سطح وب استفاده می کنند متوجه می‌شوید که چرا آنالوژی کوه یخ برای دارک وب می‌تواند چندان نیز درست نباشد.

کوه یخ دارک وب

دارک وب به طور کامل ناشناس نیست.

استفاده از مرورگر Tor شناسایی هویت افراد را بسیار دشوار می‌کند، اما غیر ممکن نمی‌کند. مجریان قانون دانلودهای Tor را مانیتورینگ می‌کنند و همچنین وب سایت‌هایی را در محیط دارک وب راه اندازی می‌کنند که از طریق آنها بتوانند مجرمان را شناسایی کنند. به هر حال همانگونه که مجرمان از تکنولوژی بهره می‌برند مجریان قانون نیز از آن استفاده می‌کنند.

 

دارک وب غیر قانونی نیست.

در حالی که دانلود دارک وب غیر قانونی نیست، این می‌تواند شما را به عنوان یک شخص مورد علاقه برای مجریان قانون تبدیل کند و آنها شروع به ردیابی و نظارت بر اعمال و رفتار شما کند. مسئولین می‌دانند ممکن است یک شخص به هر بهانه از جمله ماجراجویی وارد دارک وب شود اما این را نیز می‌دانند که ممکن است همان شخص سر از فعالیت‌های مجرمانه بسیار سنگین درآورد.

 

چگونه می‌توان در دارک وب ناشناس ماند؟

نیازی نیست که برای جواب این سوال، به سایت‌های مختلف مراجعه کنید. ما این تحقیقات را برای شما آماده کردیم و می‌توانیم مرحله به مرحله، بهترین و ایمن ترین راه را برای چگونه دسترسی پیدا کردن به دارک نت ارایه دهیم. از تنظیم کردن Tor تا انتخاب VPN، دسترسی به بهترین سایت‌ها و نحوه‌ی ناشناس ماندن در فضای دارک وب و هم چنین بایدها و نبایدهایی که بایستی انجام دهید، همه چیز را مد نظر قرار دادیم. اگر شما از اقدامات احتیاطی و امنیتی، اجتناب نکنید، دسترسی به دارک وب، برای شما آسان به نظر می رسد. اگر با مقوله‌ی دارک نت نا آشنا هستید، این مقاله راهنما، می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

طبق گفته‌ی محققین، تنها ۴ درصد از اینترنت برای عموم کاربران قابل مشاهده است، به این معنا که ۹۶ درصد باقی مانده‌ی آن، فضای Deep web را تشکیل می دهد. دارک وب و یا دارک نت، زیر مجموعه‌ی Deep web می باشند، که در آن سایت‌های مختلفی برای خرید و فروش مواد مخدر، نرم افزارهای هک، پول‌های جعلی و… انجام می‌شوند.

با آموزش گام به گام ما همراه باشید. اگر شما به دنبال دسترسی به مارکت‌های پنهان و یا وب سایت‌های دارک نت هستید، دسترسی به دارک وب می‌تواند با استفاده از شبکه‌ی Tor انجام شود. Tor اغلب استفاده‌ی وسیعی در مرورگرهای دارک وب دارد.

 

چگونه به دارک وب دسترسی امن داشته باشیم.

مرحله‌ی اول: شما می‌توانید یک VPN مناسب برای خود پیدا کنید. مهم نیست که شما از Tor استفاده می کنید یا نه، شما باید به صورت تمام وقت از VPN استفاده کنید. این سایت به شما بهترین VPN ها را برای استفاده از شبکه‌ی Tor  ارایه می کند. اگر قصد بازدید از دارک نت را دارید، باید ناشناس ماندن و امنیت خود را جدی بگیرید. خودتان را گول نزنید و فکر نکنید که ISP ها و مراجع قانونی به دلیل استفاده‌ی شما از شبکه‌ی Tor برای دسترسی به دارک وب شما را دنبال نمی‌کنند. آنها شمارا دنبال می کنند و بسیار حساب شده عمل می کنند. پس ردیابی خود را برای آنها آسان نکنید.

لازم به ذکر است که توجه خود را به آسیب پذیری شبکه‌ی Tor جلب کنید. چرا که در خصوص آدرس IP ها با مشکل مواجه شده بود و آدرس واقعی شما را نشان میداد. اگر شما از مرورگر Tor استفاده می‌کنید، سریعا آن را آپدیت کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک برنامه‌ی ساده VPN، فعالیت‌های خود را در دارک نت از ISP و یا سازمان‌های دولتی پنهان کنید. زیرا تمامی فعالیت‌های شما در فضای اینترنت، رمز نگاری می‌شود و هیچ کسی متوجه استفاده‌ی شما از شبکه‌ی Tor برای جستجوی مارکت‌های موجود در دارک نت نمی شود.

VPN به شما یک آدرس IP جعلی در یک کشور دیگر را نمایش می دهد، بنابراین حتی اگر شبکه ی Tor ردیابی شود، این ردیابی به سمت کشور جعلی که انتخاب کردید سوق داده می شود و با شما ارتباط برقرار نمی کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از VPN، ممانعت از هکرها برای به سرقت بردن هویت، فایل‌های شخصی وعکس‌های شخصی، از رایانه‌ی شما است. شما باید از یک VPN مناسبی استفاده کنید، که log را در خود نگه ندارد، عملکرد سریعی داشته باشد و ترجیحا از بیت کوین برای پرداخت ارز دیجیتال استفاده کند و با شبکه‌ی Tor سازگار باشد. اگر VPN خوبی را خریداری کردید، با یک کلیک آن را نصب کنید و سپس آن را فعال کنید.

مرحله ی دوم: بدون استفاده از مرورگرهای رایج مانند اینترنت اکسپلورر و یا گوگل کروم، نمی‌توانید به Deep web  دسترسی پیدا کنید. به منظور دسترسی به دارک نت شما نیاز به دانلود مرورگر دارک وب، به نام بسته‌ی نرم افزاری مرورگر Tor دارید. شما باید این بسته‌ی نرم افزاری تنها از سایت رسمی آن دانلود کنید، به هیچ عنوان از سایت‌های دیگر آنرا دانلود نکنید.

همین حالا تمامی مرورگرهای ویندوز، تمامی برنامه‌ها متصل به وب جهانی، مانند Google Drive، اسکایپ، iCloud One drive  را ببندید و سپس برنامه‌ی VPN را اجرا کنید و با استفاده از مکان دیگر به جای مکان فعلی خود، اتصال را برقرار کنید و از اینکه از پروتکل Open VPN استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید، زیرا VPN ایمن ترین راه برای امنیت شما به حساب می آید.

مرحله ی سوم: بسته‌ی نرم افزاری مرورگر Tor را بر روی رایانه و یا سیستم عامل مک نصب کنید و زمانیکه فرایند دانلود تکمیل شد، بر روی فایل دانلود ۲بار کلیک کنید، پوشه‌ی مورد نظر را انتخاب کنید و فولدری که می خواهید فایل مرورگر Tor در آن Extract شود را انتخاب کنید.

مرحله ی چهارم: بر روی فولدری که آن را در قسمت مورد نظر Extract کردید ۲ بار کلیک کنید  تا پنجره ی مرورگر Tor اجرا شود. شما با این کار، به سطح خوبی از امنیت می رسید و قابلیت دسترسی به سایت Onion را در میان مرورگر دارک وب می توانید پیدا کنید.

در آخر شما توانستید وب سایت‌های دارک وب را ببینید، اکنون شما می توانید به دارک نت دسترسی داشته باشید، بر روی این گزینه کلیلک کنید، تا بتوانید فهرست برخی از بهترین مارکتهای دارک نت را مشاهده کنید، اگر مایل به بازدید از مارکت‌های دارک نت هستید بایستی این مقاله راهنما را دنبال کنید تا به شما گام به گام کارهایی که باید انجام دهید را نشان دهد.

ما یکی از جامع ترین فهرست‌های آزمایش شده را در اختیار داریم، مانند سایت Onion بر روی دارک نت با یک تابع جستجو، اسامی وب سایت، توضیحات، دسته بندی ها ، استاتوس ها و حتی اسکرین شات هایی از صفحات.

اکنون قصد داریم تا به شما نحوه ی دسترسی به دارک وب را نشان دهیم . ما چند راهنمایی بسیار مهم را برای اشتراک با شما در اختیار داریم.

 

بیت کوین و خرید و فروش در دارک وب

اگر شما در دارک نت هستید و قصد خرید چیزی را دارید، در نهایت باید از ارز دیجیتال برای خرید آن اقدام کنید و بهتر است که از بیت کوین برای پرداخت آن استفاده کنید. اما ما به شما یک روش ویژه برای ورود به دارک نت پیشنهاد می کنیم، اینکه هرگز به طور مستقیم از حساب خود کریپتو کارنسی را به مارکت‌های دیگر در دارک وب ارسال نکنید. آنها می‌توانند متوجه شوند که شما از کجا خرید کردید و تمامی فعالیت شما را ممکن است ثبت وضبط کنند.

فروشگاه آنلاین جاده ابریشم دارک وب

در صورت تمایل به آشنایی با چگونگی خرید از دارک وب مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

خرید از دارک وب و معرفی مارکت های معروف آن

 

 

هک در دارک وب

بسیاری از کاربران دارک وب، هکرها هستند و تعداد کثیری از کاربران در دارک وب هستند که قصد دارند به هکر تبدیل شوند. دارک وب در حقیقت پاتوق هکرها به حساب می آید. بنابراین اگر شما نمی‌دانید که باید چکار کنید، باید بیشتر مراقب باشید و اقدامات احتیاطی را جدی بگیرید، مانند استفاده از VPN، پوشش وب کم، استفاده از نام کاربری و رمز عبور قوی و غیره…

اگر قصد دارید به یک هکر تبدیل شوید، ما برترین دوره های هک و امنیت را در لینک زیر گرد آورده ایم. می توانید به آن سری بزنید و مسیر آموزش خود را بهتر مشخص کنید.

بهترین دوره های هک و امنیت سایبری کدام‌ها هستند؟ شرح هزینه ها و میزان اعتبار آنها

دوره آموزشی هک شامل ، آموزش تست نفوذ، ایجاد شبکه‌ی وایفای جعلی، کرک کردن رمزنگاری، حملات MITM، کنترل کامل بر روی سیستم‌های رایانه ایی، برنامه‌های Backdoor، سو استفاده از آسیب پذیری‌هایApp Spoofing ،App Poisoning و خیلی از موارد آموزشی دیگر است.

مرحله‌ی پنجم: هرگز اندازه‌ی پنجره‌ی مرورگرTor را تغییر ندهید، مگر اینکه  ریسک آن را بپذیرید. زیرا برخی از افراد با بررسی پنجره‌هایی که اندازه‌ی آنها مانند پنجره ی خود است، فرد را پیدا می کنند. اگر اینکار را انجام ندهید، اندازه‌ی پنجره‌ی شما همانند افراد دیگر است.

مرحله‌ی ششم: به یاد داشته باشید که مرورگر Tor 100% ایمن نیست. در نتظیمات Tor باید JavaScript  را غیر فعال کنید و آن را مسدود کنید.

مرحله‌ی هفتم: وبکم خود را غیر فعال کنید و یا دسترسی به دوربین خود را مسدود کنید. هکرها و سازمان‌های دولتی، روش‌های نفوذی برای وارد شدن به رایانه شما را دارند و می‌توانند ویدیو و دوربین را فعال کنند و از همه بدتر اینکه می‌توانند از تصاویر شما برای شکنجه و اخاذی و یا برای ایمیل‌های ویروسی استفاده کنند.

مرحله‌ی هشتم: میکروفون خود را قطع کنید و یا آن را با چیزی بپوشانید تا صداهای خانه‌ی شما را شنود نکنند. البته اینکار برای دارک وب نیست. حتی مارک زاکر برگ مدیر فیسبوک نیز، از تمامی این اقدامات به صورت روزانه استفاده می کند، زیرا به خوبی از خطرات آگاهی دارد.

مرحله‌ی نهم: به هیچ عنوان، از نام واقعی خود، عکس، ایمیل و یا حتی رمز عبوری که قبلاَ از آن استفاده می کردید، استفاده نکنید، چرا که اینکار باعث ردیابی سریع شما می شود. از یک حساب ایمیل ناشناس و نام مستعار که هیچ ارتباطی با شما ندارد و قبلا نیز از آن استفاده نمی‌کردید، استفاده کنید.

مرحله ی دهم: اگر از شبکه‌ی Tor در دارک وب ، برای دیدن تصاویر مختلف استفاده می کنید، باید امنیت و حریم شخصی خود را جدی بگیرید. جولی راجر، یک راهنمای جامع در خصوص نحوه‌ی ایمن ماندن شما در فضای Deep web در اختیار شما قرار داده است، که می‌توانید این راهنمایی را از این قسمت مشاهده کنید. لطفا به یاد داشته باشید که این مطالب را می‌توانید با هرکسی که می‌خواهید در فضای دارک وب قرار بگیرد، به اشتراک بگذارید که با انجام دادن آنها می‌توانید ایمن باشید.

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید