مقاله

دارک وب و دیپ وب چه هستند؟ افسانه‌ها، سوء تفاهم‌ها و واقعیات

دارک وب شبیه یک قلمرو افسانه ای است که به شکل محرمانه‌ای فعالیت‌های مجرمان سایبری را پوشش داده است. دارک وب در حالی که یک پناهگاهی برای مجرمان سایبری شده است گفته ها و شایعات عموما چیزی فراتر از واقعیت هستند. بسیاری از شرکت‌ها زمانی که نشت اطلاعات برایشان اتفاق می‌افتد می‌شنوند که اطلاعات آنها در دارک وب یا همان وب تاریک به فروش گذاشته شده است. ما با تابندن کمی نور در این تاریکی روشن می‌کنیم که دارک وب چیست و از کجا آمده است و چگونه می‌بایست با آن رفتار کرد.

هکر کلاه سیاه در دارک وب

دارک وب

دارک وب شامل هر آن چیزی می‌شود که در به صورت معمول در سطح وب و در موتورهای جست و جو مثل گوگل پیدا نمی‌کنید. دارک وب یک قسمتی از دیپ وب یا وب عمیق است که که دسترسی به آن فقط با استفاده از برنامه‌هایی خاص امکان پذیر است. به عنوام مثال برنامه تور – Tor Browser.

 

وب عمیق

وب عمیق نیز به عنوان قسمت مخفی و غیر قابل مشاهده وب شناخته می‌شود. وب عمیق درواقع شامل می‌شود هر چیزی در سطح وب که از دید موتورهای جست و جو مانند گوگل مخفی مانده است. وب عمیق تخمین زده می‌شود که حداقل ۵۰۰ برابر بزرگتر از هرآنچیزی باشد که در سطح وب موجود است و تابحال به آن دسترسی داشته اید. به عنوان مثال هنگامی که شما به وب سایت گوگل مراجعه می‌کنید پیش از لاگین کردن هرآنچه می‌بینید مربوط به سطح وب می‌باشد ولی زمانی که به اکانت خود ورود پیدا می‌کنید اطلاعاتی که در جیمیل شما موجود است و فقط شما قادر به دیدن آنها هستید شامل قسمت دیپ وب می‌شود. بنابراین در دیپ وب اطلاعات محرمانه شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولت‌ها وجود دارند که فقط افراد خاصی به آنها دسترسی دارند.

 

سطح وب

سطح وب شامل هرآنچیزی است که در تابحال در وب تجربه کرده اید، تمام چیزی که گوگل می‌تواند ببیند در سطح وب وجود دارد. برخی تخمین می‌زنند که تنها ۱% از وب در سطح وب وجود دارد، برخی می‌گویند این آمار و ارقام اغراق آمیز است و برخی می‌گویند سطح وب شامل ۴٫۶ میلیارد صفحه است و همه با این موضوع موافقند که وب هرساله در حال رشد است.

 

مرورگر Tor چیست؟

نام Tor برگرفته از عبارت “The Onion Router” می باشد و یک متد برای ناشناس ساختن اطلاعات در وب می باشد. تور (Tor) درواقع به دو چیز مربوط می‌شود، شبکه و مرورگر. این شبکه تشکیل شده است از تعداد بسیار زیاد کامپیوترهای داوطلب که نرم افزار سرور Tor را اجرا کرده اند. مرورگر نیز کاربر را قادر می‌سازد که اطلاعات و هویت خود را مخفی کند و همچنین از سرویس‌ها و خدمات خاصی نیز بهره ببرد که فقط از طریق مرورگر تور قابل دسترسی می باشد.

پروژه تور – Tor توسط افرادی که جز فعالانی که خود را وقف حریم خصوصی و ناشناس بودن کرده اند حمایت می‌شود. پروژه Tor یک پروژه غیر انتفاعی می باشد. تکنولوژی ای که Tor برپایه آن بنا شده است برمی‌گردد به سال ۱۹۹۰٫

در این سال نیروی دریایی ایالات متحده امریکا این تکنولوژی را جهت حفاظت از ارتباطات درون شبکه ای ابداع کرد. گفته می‌شود بعدها نیروی دریایی امریکا به این نتیجه رسید به این دلیل که این تکنولوژی تنها در اختیار آنها است، هر زمان با هرمکان ارتباطی برقرار شود دیگران متوجه می‌شوند که این ارتباط از طریق نیروی دریایی امریکا صورت گرفته است. بنابراین برای اینکه در پس یک پرده قرار بگیرند که این نوع ارتباط را دیگران نیز داشته باشند که در آن شلوغی، ترافیک ارتباطات خود را مخفی کنند سورس مربوط به این تکنولوژی را به صورت عمومی منتشر کردند تا همگان استفاده کنند، ولی پس از آن و پیدایش Tor این موضوع اکنون به یکی از بزرگترین دردسرهای FBI تبدیل شده است.

مرورگر تور - Tor Browser

مرورگر Tor چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی در پس Tor یک تکنولوژی متن باز است، در نتیجه توسعه دهندگان و مهندسان می‌توانند درون آن را ببینند و آنر گسترش دهند. برخلاف سایر شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) Tor دارای پس زمینه تجاری نیست و کالا یک پروژه غیر انتفاعی است. به همین جهت آنها اطلاعات کاربران را رصد و جمع آوری نمی‌کنند. مرورگر Tor تاکنون بیش از ۱۸ میلیون بار دانلود شده است.

با وجود مکانیزم‌های مخفی سازی Tor نمی‌توان به طور کامل در این محیط نیز مخفی و غیر قابل ردیابی بود. به عنوان مثال اگر از طریق مرورگر Tor به وب سایت های سطح وب دسترسی داشته باشید، این وب سایت ها شما را ترک خواهند کرد. همچنین قابل ذکر است که دسترسی به اینترنت از طریق مرورگر Tor معمولا کمی کندتر می باشد.

 

دانلود Tor

وب سایت Tor بهترین منبع جهت دانلود این مرورگر است. جهت دانلود این مرورگر می‌توانید به وب سایت زیر مراجعه فرمایید:
https://www.torproject.org

 

چه کسانی از Tor استفاده می‌کنند؟

طبق آخرین آمار حدود ۲ میلیون نفر روزانه از Tor استفاده می‌کنند. اما با توجه به شهرت دارک وب که برای فعالیت های مجرمانه استفاده می‌شود طبق آخرین بررسی‌ها و نظرسنجی‌ها گمان می‌شود که حدود ۴۵% از وب سایت‌های .onion فعالیت‌های مجرمانه را میزبانی می‌کنند. در حالی که سطح وب میزبانی میلیاردها وب سایت را انجام می‌دهد دارک وب میزبانی هزاران سایت را برعهده دارد. شاید هم ده‌ها هزار ولی نه بیشتر. با اینحال می‌توانیم نتیجه بگیریم که دارک وب محل فعالیت و تجمع مجرمان است و اطلاعات دقیقی از آمار و ارقام مربوط به آن وجود ندارد و می‌توانیم بگوییم هیچ تصویر واضحی از دارک وب در حال حاضر وجود ندارد.

در کنار مجرمان بسیاری از افراد نیز برای فعالیت‌های مشروع از Tor استفاده می‌کنند. فعالانی از کشورهایی که برای آزادی می‌جنگند، روزنامه نگاران و حتی مجریان قانون و استفاده‌های نظامی جهت امن نگه داشتن ارتباطات، اجتناب و جلوگیری از جاسوسی و بسیاری از موارد دیگر. همچنین از Tor برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک که در بعضی کشورها مانند ایران فیلتر شده است نیز استفاده می شود.
خیلی ها فکر می‌کنند دانلود مرورگر Tor یک جرم است. در صورتی که اینطور نیست ولی با اینحال بعضی کشورها دانلودهای Tor را رصد می‌کنند و این را به عنوان یک سرنخ از وقوع یک جرم به حساب می‌آورند.

 

افسانه‌ها و تصورات غلط از دارک وب

مثل هرچیز دیگری که به شکل رمز و راز درآید شایعاتی برای آن ایجاد می‌شود دارک وب نیز از این قائده مستثنا نیست و گفته‌های غلطی در مورد آن وجود دارد. از زمانی که مجرمان در دارک وب شروع به کار کردند، غالبا اطلاعات دزدیده شده از شرکت‌ها را فروختند.

از زمان که نیمی از دارک وب شروع به انجام اقدامات مجرمانه کرد قسمت بزرگی از کاربران کسانی بودند که نیاز به حریم خصوصی برای انجام فعالیت‌های مشروع داشتند. در کشورهایی که اینترنت سرکوب می‌شود مردم از Tor به عنوان ابزاری برای رسیدن به آزادی استفاده می‌کنند و اقدام به نشر اطلاعات می‌کنند. برای روزنامه نگاران به جهت حفظ منابع اطلاعاتی Tor ابزار بسیار خوبی است، حتی New York Times صندوقی امن در دارک وب برای افشاگران دارد. مخالفان سیاسی ای که نیاز دارند تا از دید حکومت مخفی بمانند نیز از دارک وب استفاده می‌کنند. در واقع این درست است که دارک وب محلی برای فعالیت های مجرمانه است ولی بسیاری از کارهایی که در سطح وب اتفاق می‌افتد می‌تواند در دارک وب نیز اتفاق افتد.
همچنین در دارک وب به طور گسترده ای بدافزار خرید و فروش می‌شود و در این بازار کلاهبرداری نیز بسیار است. درواقع مجرمان خودشان نیز از یکدیگر کلاهبرداری می‌کنند.

 

کوه یخی یک اغراق بزرگ است

گفته می‌شود دارک وب شبیه یک کوه یخ است با حجم عظیمی از دیپ وب و دارک وب در زیر سطح وب. دارک وب آنقدرها هم که گفته می‌شود بزرگ نیست. در مقایسه ترافیک بین سطح وب و دارک وب، دارک وب بسیار کوچک است. حدود ۲ میلیون نفر از مرورگر Tor استفاده می‌کنند و تقریبا کسری از آنها از دارک وب استفاده می‌کنند. در مقایسه میلیاردها نفر که روزانه از سطح وب استفاده می کنند متوجه می‌شوید که چرا آنالوژی کوه یخ برای دارک وب می‌تواند چندان نیز درست نباشد.

کوه یخ دارک وب

دارک وب به طور کامل ناشناس نیست.

استفاده از مرورگر Tor شناسایی هویت افراد را بسیار دشوار می‌کند، اما غیر ممکن نمی‌کند. مجریان قانون دانلودهای Tor را مانیتورینگ می‌کنند و همچنین وب سایت‌هایی را در محیط دارک وب راه اندازی می‌کنند که از طریق آنها بتوانند مجرمان را شناسایی کنند. به هر حال همانگونه که مجرمان از تکنولوژی بهره می‌برند مجریان قانون نیز از آن استفاده می‌کنند.

 

دارک وب غیر قانونی نیست.

در حالی که دانلود دارک وب غیر قانونی نیست، این می‌تواند شما را به عنوان یک شخص مورد علاقه برای مجریان قانون تبدیل کند و آنها شروع به ردیابی و نظارت بر اعمال و رفتار شما کند. مسئولین می‌دانند ممکن است یک شخص به هر بهانه از جمله ماجراجویی وارد دارک وب شود اما این را نیز می‌دانند که ممکن است همان شخص سر از فعالیت‌های مجرمانه بسیار سنگین درآورد.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید