مقاله

بزرگترین فعالان امنیت سایبری در توییتر چه کسانی هستند؟

ممکن است شما بخواهید که از بزرگترین اخبار امنیت سایبری در توییتر مطلع شوید و یا از آنها استفاده‌ی مفیدی داشته باشید، اما با وجود اکانت‌های بی شماری که در توییتر وجود دارد ممکن است از خود سوال کنید که کدام یک از اکانت‌ها در زمینه‌ی امنیت سایبری بهتر است؟ برای پاسخ سوال شما، ما این مقاله را که به معرفی بهترین اکانت های اطلاع رسانی امنیت سایبری می پردازد را در اختیار شما قرار دادیم تا از آن برای دنبال کردن اکانت های مورد نظر استفاده کنید.

سایبرلند

چه متخصصین و شرکتهایی در توییتر فعال هستند؟

ما برای راحتی شما بهترین اکانت‌های موجود در توییتر که حاوی مطالب امنیت سایبری است را به ۴ دسته تقسیم کردیم.

  • متخصصان و کارشناسان امنیت سایبری

این افراد اغلب لیدرهای فکری در حوزه‌ی امنیت سایبری هستند و پیوندهای عمیقی با صنعت فناوری اطلاعات دارند، چرا که اغلب آنها اولین کسانی هستند که اخبار جدید و مهم مربوط به فناوری را به گوش همگان می رسانند.

  • مجلات امنیت سایبری

یکی از محبوب ترین دسته‌هایی است که به راحتی در دسترس کاربران قرار دارد. هریک از مجله‌ها و وب سایت‌های خبری دارای سیاست‌های ویراستاری متفاوتی هستند. برخی از آنها تنها از طریق، محتوای داخلی مطالب را پست می کنند در حالیکه مجلات دیگر مایل به اشتراک گذاری مطالب خود از طریق نشریات دیگر هستند. تقریبا تمامی اسامی که به ذکر آنها در این مقاله می پردازیم، شناخته شده هستند.

  • مجلات آنلاین شرکت‌های امنیتی

این شرکت‌ها در مقابله با جرایم اینترنتی و بدافزارپیشرو هستند. در نتیجه آنها تقریبا همیشه اولین کسانی هستند که تهدیدات جدی را تجربه می کنند و به همین دلیل آنها می‌توانند تجزیه و تحلیل‌های عمیق تری را در خصوص تهدیدات آنلاین و توصیه‌های علمی و امنیتی را به کاربران ارایه دهند.

  • اکانت‌های تخصصی امنیت سایبری در توییتر

این اکانت‌ها عمدتا دارای دانش بسیار تخصصی هستند. که ممکن است شامل نکات فنی عمیق، تجزیه و تحلیل کدهای بدافزار و جوانب گسترده قانونی برای تعیین امنیت سایبری باشند. بنابراین در این قسمت به معرفی ۵۰ اکانت از بهترین‌های آنها در توییتر که مربوط به امنیت سایبری هستند می‌پردازیم.

 

کارشناسان و متخصصین امنیت سایبری در توییتر

۱- Bruce Schneier

اکانت وی به عنوان اقتصاددان و راهنمای امنیت سایبری یکی از بهترین اکانت‌های حاوی مسائل امنیتی است که کتاب‌ها، مقاله‌ها و نوشته‌های آکادمیک بسیاری را در زمینه‌ی امنیت سایبری را برای هرکسی که به امنیت آنلاین علاقمند است و آن را دنبال می کند را منتشر کرده است.

۲- Mikko Hypponen

وی نویسنده، پژوهشگر و حامی امنیت آنلاین و مدیر ارشد تحقیقات شرکت اف سکیور است. میکو در طول زندگی حرفه ایی و طولانی خود، مقاله های بسیاری را برای نشریه‌های مهمی مانند: نیویورک تایمز – Scientific American نوشته است و کنفرانس و سخنرانی‌های بسیاری را در اکثر دانشگاه‌های برتر مانند Stanford و Cambridge انجام داده است. اکانت او در توییتر مملو از، لینکهای مربوط به انواع جدید کلاهبرداری‌ها و هم چنین اخبار امنیتی و توصیه های عملی است. میکو در سال ۲۰۱۷ به عنوان فعالترین متخصص امنیت سایبری در توییتر معرفی شد.

۳- Brian Krebs

یکی از شخصیت‌های معروف در صنعت امنیت سایبری است. نزدیک به ۱۵ سال، وی برای نشریه‌ی واشنگتن پست، مقاله‌های امنیتی می‌نوشت و پس از آنکه آنجا را ترک کرد، هم چنان به تمرکز خود بر روی مواضع امنیت سایبری ادامه داد. اکثر مطالب توییت شده‌ی وی، مطالبی است که وی در داخل وبلاگ خود قرار داده است، شما با مراجعه به اکانت وی، هیچ کمبودی برای ارایه‌ی اخبار امنیتی مهم پیدا نمی‌کنید.

۴- Neil Rubenking

اکانت وی در توییتر، یکی از پر بازدید کننده ترین اکانت برای محصولات امنیتی در PC Mag است. تخصص او بسیار گسترده است و اکانت وی در توییتر، یک راهنمای جامع برای بررسی و تجزیه و تحلیل عمیق محصولات آنتی ویروس به حساب می آید.

۵- Dan Goodin at Ars Technica

وی مدیر (ویراستار) امنیتی در Ars Thechnica که یک وب سایت مناسب خبری در خصوص IT و تکنولوژی است، می باشد. وی در اکانت توییتر خود نوشته است که،

The world isn’t run by weapons anymore or energy or money, its run by little ones and zeros, little bits of data.

به این معنا که، تنها یک جنگ جهانی وجود دارد. پیروزی در این جنگ با کسی که بیشترین گلوله و تسهیلات و یا بیشترین پول را دارد نیست، بلکه پیروزی با کسی است که اطلاعات را تحت کنترل می گیرد، و بر روی اینکه چه باید کرد تمرکز می کند. همه چیز به اطلاعات مربوط است.

۶- Graham Cluley

یکی از شناخته شده ترین و قابل اعتماد ترین کارشناسان امنیتی است. Graham پس از یک دوره‌ی کارشناسی غنی و بلند مدت، شروع به راه اندازی وبلاگ امنیتی خود در حوزه‌ی امنیت سایبری می‌کند تا اخبار مهم امنیتی را در آن منتشر کند.

۷- Catalin Cimpanu

خبرنگار امنیتی وب سیاتBleeping Computer  است که اغلب در خصوص کلاهبرداری‌هایی که اخیراَ صورت گرفته است و هم چنین اخبار مربوط به نرم افزارهای مخرب و دیگر روشهای امنیت سایبری، توضیحاتی را توییت می کند. و در برخی از موارد، در خصوص رویداد‌های امنیتی جدید نیز توضیحاتی را اضافه می کند.

۸- Peter Kruse

یکی از متخصصین E-Crime در گروه امنیتی CSISS و یکی از کارشناسان پیشرو در امنیت آنلاین است. وی اولین شخصی است که اخبار مهم و مربوط به بدافزارهای مخرب و یا تهدیدات جدید سایبری را به گوش کاربران می‌رساند. بنابراین دنبال کردن اکانت او برای دریافت آخرین تحولات موجود در زمینه‌ی امنیت سایبری، ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد.

۹- Eugene Kaspersky

یوجین کسپرسکی، بنیانگذار شرکت امنیت سایبری کسپرسکی لب است، و یکی از چهره‌های شناخته شده در زمینه ی امنیت آنلاین به حساب می آید. وی اغلب اخبار مربوط به تهدیدات جدید سایبری را توییت می کند و بعضاَ نظر و دیدگاه خود را در رابط با آنها می‌نویسد.

۱۰- Troy Hunt

مدیر اجرایی محصولات امنیتی مایکروسافت و طراح وبسایت www.haveibeenpwned.com است. هنگامیکه صحبت از امنیت آنلاین به میان می‌آید، و به عنوان یکی از کارشناسان امنیتی آنلاین مطرح می شود، اکانت توییتر وی بسیار متنوع و مملو از محتواهای مفید امنیتی است.

۱۱- Swift On Security

اگر بدانید که Taylor Swift خواننده‌ی محبوب امریکایی دارای اکانتی در توییتر است که مطالب امنیتی جالب بسیاری را در آن توییت می‌کند چه احساسی پیدا می‌کنید؟

Swift در حوزه‌ی امنیت از ترکیب طنز و توصیه‌های امنیتی آنلاین در یک اکانت سرگرم کننده و جذاب در توییتر استفاده می کند. اگر مایل هستید تا امنیت سایبری خود را با شیرین کاری‌های تصادفی آموزش ببینید، این اکانت را دنبال کنید.

۱۲- Debra Baker

یک اکانت کاربری با عناوین و موضوعات جدید اخبار امنیتی است و هم چنین پادکست‌های حاوی اخبار امنیتی را پست می کند. وی ۲۰ سال از تجربه‌ی خود را در زمینه ی IT و تخصص Cisco و منابع آموزشی و ارزشمند صرف کرده است.

۱۳- Jayson Street

یک متخصص امنیت سایبری است که به کاربران، شرکت‌ها و کارمندان، آنچه را که باید در خصوص امنیت سایبری را بدانند آموزش های بسیاری را می‌دهد. Jayson دارای تجربه‌ی غنی و یک پایگاه اطلاعاتی غنی است که آن را با دیگران در اکانت توییتر خود به اشتراک می گذارد.

 

مجلات و وب سایت های خبری امنیت سایبری در توییتر

۱- Info Security Magazine

یک مجله‌ی امنیت سایبری است که عمدتا بر روی تجارت و بیزینس تمرکز می‌کند و توصیه‌های عملی و هشدارهایی را در خصوص تهدیدات جدید و مخرب سایبری را ارایه می‌دهد. اگر شما شرکتی دارید که نگران امنیت آن هستید، می‌توانید با این مجله‌ی امنیت سایبری در توییتر ایمنی خود را حفظ کنید.

۲- Trip Wire

شرکتی است که راهکار امنیتی سایبری را برای شرکتها و دنیای بیزینس فراهم می کند. وبلاگ و اکانت آن در توییتر حاوی مطالب تخصصی و تجربه‌های گسترده و هم چنین ارایه‌ی توصیه‌های عملی و راهنمایی برای کاربران است.

۳- Security Affairs/Pierluigi Paganini

بنیانگذار امور امنیتی است که یک وبلاگ خبری که شامل بسیاری از موضوعات امنیتی مانند  شبکه‌های اجتماعی، هکتیویست ها و جنگهای سایبری است. این وبلاگ امنیتی حاوی محتواهای بسیار مهم و جالب و کمی موضوعات بی اهمیت است.

۴- Eweek

یکی از قدیمی ترین مجله‌های تکنولوژی است که تاسیس و راه اندازی آن به سال ۱۹۸۴ بر می گردد. Eweek یک سایت فناوری اطلاعات است اما نوشته ها و توییت هایی در خصوص امنیت سایبری نیز دارد.

۵- Threatpost

سرویس خبری امنیت سایبری از کسپرسکی لب است و شبکه‌ایی گسترده است که به موضوعاتی در خصوص امنیت سایبری می پردازد و بر روی اخبار، تفاسیر، و تجزیه و تحلیل محصولات تمرکز می کند. مقاله‌ها و توییت‌هایی که در خصوص توصیه‌های امنیتی سایبری به صورت مکرر در این سایت قابل مشاهده است.

۶- The Hacker News

نباید با Y Combinators Hacker News اشتباه گرفته شود. Hacker News یکی از سایت‌های محبوب خبری درزمینه‌ی امنیت سایبری است که هرچیزی که مربوط به موضوع امنیتی باشد را کاور می کند. آنها به طور معمول محتوای امنیتی را توییت می کنند و همینطور پروفایل متنوعی دارند که سایر اخبار مهم را به آنها پیوند می‌زنند.

۷- Hack Read

پلت فرم خبری است که به ارایه‌ی اخبار مهم در خصوص جرایم سایبری، حفظ حریم شخصی، نظارت و اخبار هک می‌پردازد.

۸- Beta News

تمامی موضوعات مرتبط با فناوری اطلاعات و تکنولوژ ی را کاور می‌کند اما، تاکید بسیاری بر روی حفظ حریم شخصی کاربر دارد. اکانت آنها در توییتر اغلب به توییت کردن کتابها و محتواهای امنیتی می‌پردازد.

۹- Ghacks

یک مجله‌ی اینترنتی در خصوص فناوری اطلاعات و تکنولوژی در آلمان است. امنیت سایبری تنها بخش مورد علاقه‌ی آنها است. بنابراین تمام توییت‌های آنها مربوط به امنیت هم نیست. با این حال می‌توانید از اخبار مربوط به موضوعات فنی آنها که ممکن است برای کاربران سایبری مفید باشد، استفاده کنید.

۱۰- IT Wire

یکی از مجله‌های استرالیایی پیشرو در صنعت IT است و مقالات خبری و توییت‌های آن امنیت سایبری و موضع حفظ حریم شخصی را کاور می کند. اکانت آنها در توییتر  برای اکثر کاربران در سراسر جهان توصیه شده است.

۱۱- CSO Online

یک پلتفرم آنلاین در خصوص امنیت سایبری است که بر روی تجزیه و تحلیل گسترده و تحقیق در خصوص تهدیدات مختلف آنلاین که به طور مداوم ظهور پیدا می‌کنند می‌پردازد. اکانت آنها در توییتر عمدتا محتوای امنیتی بسیار خوبی را به اشتراک می گذارد.

۱۲- CIO.Com

متخصص اخبار و تجزیه تحلیل، برای کارشناسان و مدیران بخش IT است. به همین ترتیب به دلیل محتواهایی که دارای استاندارد بالایی است، بازتاب خوبی در اکانت توییتر خود بر جای گذاشته است. به یاد داشته باشید که موضوعات آن، اکثراَ مربوط به فناوری‌های جدید است تا موضوعات امنیت سایبری.

۱۳- Security Week

دارای یک وب سایت شناخته شده در صنعت فناوری است و اکثرا بر روی رویکردهای تکنیکی و هم چنین سرمقاله‌های هوشمند تمرکز می‌کند. اکانت آن در توییتر به طور مرتب موضوعاتی را در خصوص تهدیدات جدید سایبری توییت می‌کند.

۱۴- Security Weekly by Paul Asadoorian

این وبلاگ به صورت هوشمندانه و آموزنده در زمینه‌ی امنیت، اخبار، تحلیل ومشاوره علمی، پست‌های بسیار خوبی را برای کاربران قرار می‌دهد. اگر شما ترجیح می‌دهید که به جای خواندن پست‌ها، اکثرا کلیپ‌های آموزشی را تماشا کنید، پس می‌توانید این اکانت را در توییتر دنبال کنید.

۱۵- Dark Reading

همانطور که از نامش مشخص است، Dark Reading یک سایت امنیتی آنلاین است که توسط کارشناسان امنیت سایبری  نوشته شده است و کارشناسان دیگر نیز در آن همکاری می‌کنند. همانطور که در وب سایت آنها مشخص است، اکانت توییتر آنها نیز دارای محتوای عمیق و متفکرانه است.

۱۶- SC Magazine

یک مجله‌ی امنیتی آنلاین است که شامل اخبار، رویداد‌ها و گرایش‌هایی در خصوص موضوع امنیت سایبری است.

۱۷- HelpNet Security

HelpNet Security که خود را با پایگاه گسترده‌ایی از متخصصان و انواع مختلف موضوعات امنیتی در صنعت امنیت سایبری خود را با سایر وب سایت‌های دیگر متمایز می کند. مقاله‌های موجود در آن، دیدگاه‌های جدیدی را در خصوص تهدیدات و توصیه‌های امنیتی سایبری ارایه می‌دهد و گستره‌ی وسیعی از موضوعات امنیتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

۱۸- MotherBorad

این سایت حاوی تمام مسایل مربوط به تکنولوژی است. Motherboard یکی از بزرگترین وب سایت های اینترنتی در زمینه‌ی فناوری علم و تکنولوژی است. اکانت توییتر آنها تا حد زیادی محتواهای وب سایت را نشان می‌دهد، بنابراین اکثر توییت‌ها در خصوص امنیت سایبری نیست.

۱۹- The Register

یک وب سایت حاوی تکنولوژی و مسایل مربوط به فناوری اطلاعات است که برخی از مقاله‌های نامربوط به موضوع امنیت سایبری را در وبلاگ خود منتشر می کند. اکانت توییتر آنها همانند مطالب موجود در وبسایت است. محتوای آنها بالاترین کیفیت را دارد بنابراین می توانید از هردوی آنها بهترین استفاده را ببرید.

۲۰- FedScoop

یک وبسایت خبری و مجله‌ی اینترنتی آنلاین است که به روابط بین دولت آمریکا و امنیت سایبری و تکنولوژی می‌پردازد. اگر می‌خواهید پیشرفت‌های متعدد خارج از ایالات متحده اطلاع داشته باشید، اکانت آنها در توییتر را دنبال کنید.

۲۱- Bleeping Computer

این نام از سیگنالهای اضطراری یک رایانه نشات می‌گیرد، و زمانی اتفاق می افتد که چیزی با سخت افزار آن دچار مشکل شود، و نتواند به درستی بوت را انجام دهد. همانطور که فکر می‌کنید، Bleeping Computer در خصوص موضوعات مرتبط با PC و یا دیگر محصولات IT مطالبی را پست می کند. اکانت آنها در توییتر اغلب دارای محتوای امنیت سایبری و سایر اطلاعات مفید است.

۲۲- Network World

بر روی اخبار و تحولات فناوری ارتباطات و سایر موضوعات مرتبط با فناوری تمرکز می‌کند. بر طبق گزارشات Similar Web مشخص شده است که ۳٫۱ میلیون نفر در ماه از این وبلاگ دیدن می کنند. بنابراین قطعاَ باید به خوبی عمل کنند. اکانت آنها در توییتر تماماَ مربوط به مسایل امنیت سایبری نیست، اما شما کمبود این محتواها را احساس نمی کنید.

۲۳- Computing.co.uk

همانطور که از نامش مشخص است مخاطبان این وبسایت کابران انگلیس هستند، از این رو اکثر موضوعات مورد علاقه و منافع آنها را تامین می کند. بااین حال بسیاری از مقاله‌ها و نوشته‌های آنها موضوعات مرتبط به British Isles را کاور می‌کند. و توصیه‌های مهم و مناسبی از امنیت سایبری را به کاربران می‌دهند.

شرکت و نهادهای امنیت سایبری

۱- BitDefender

یکی از محصولات امنیتی چندگانه در خصوص امنیت سایبری را ارایه می‌دهد. اکانت توییتر آنها اطلاعات مفیدی را برای بسیاری از کاربران ارایه می‌دهد و اکثرا محصولات خود را در توییتر تبلیغ می‌کنند.

۲- Malwarebytes

یکی از ارایه کنندگان محصولات نرم افزار برای حذف بدفزارهای مخرب مانند Anti-Malware و یا Hitman Pro است. آنها هم چنین در اکثر رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر نیز فعال هستند.

۳- Onion ID

این شرکت تمام راهکارهای امنیت سایبری را برای Cloud و یا دیگر زیر ساخت‌های مجازی ارایه می‌دهد. آنها هم چنین یک وبلاگ آموزشی و یک اکانت توییتر دارند که عمدتا بر روی نیازهای دنیای بیزنس و متخصصان تمرکز می کند.

۴- Moix Security

یک شرکت تخصصی در ارایه‌ی آموزش مسایل مربوط به امنیت سایبری است که به تست نفوذ و ارزیابی امنیت تلفن همراه می‌پردازد. اکانت توییترآنها اغلب بهترین و جالب ترین مقاله‌ها را از منابع مختلف، ساپورت می‌کند.

۵- US-CERT

مخفف Computer Emergency Readiness Team است. و مسایل مربوط برای مبارزه با جرایم سایبری را ارایه می‌دهد. اکانت آنها در توییتر به ارایه‌ی بروز رسانی های مداوم، آخرین نسخه‌های محصولات امنیتی می پردازد.

۶- Naked Security

وبلاگ امنیت سایبری SOPHOS است. برای کسانیکه با SOPHOS آشنا نیستند، این شرکت مجموعه‌ی وسیعی از محصولات خود را که حاوی امنیت‌های همه جانبه هستند را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اکانت توییتر آنها، دانش گسترده‌ایی که در طول سالها جمع آوری کرده است را به اشتراک می گذارد.

۷- Kaspersky Lab

بخش تحقیقاتی Kaspersky Lab و پیشرو برای مبارزه با جرایم سایبری است. وبلاگ و توییتر آنها، آخرین پیشرفت‌های امنیت سایبری را ارایه می‌دهد که تحقیقات و تحلیل‌های عمیقی را در این زمینه در اختیار عموم قرار می‌دهد.

۸- F-Secure

یک شرکت امنیت سایبری با مجموعه ی گسترده‌ایی از محصولات امنیتی و هم چنین یک تیم تحقیقاتی عالی است. اکانت آنها در توییتر تجزیه و تحلیل عمیق تهدیدات مخرب را به اشتراک می‌گذارد.

۹- Norton

اکانت آن در توییتر از محبوبیت بالایی برخوردار است. زیرا اغلب توییت‌های جالبی را در کنار قطعات وبلاگ‌های جدی‌تر و متفکرانه‌ی خود قرار می‌دهد.

۱۰- NCSC UK

مخفف National Cyber Security Center است. اگر چه در انگلستان مستقر است و عمدتا برای کاربران انگلستانی در نظر گرفته شده است اما به دلیل محتواهای آن که دارای کیفیت بسیار بالایی است، کاربران هرکشوری می‌توانند از آن استفاده کنند.

اکانت‌های تخصصی در توییتر

۱- Peerlyst

یک انجمن آنلاین برای کارشناسان امنیت سایبری به حساب می آید که در آن از دانش و توصیه‌های علمی برای به اشتراک گذاشتن استفاده شده است. همانطور که فکر می‌کنید، ترکیب نیروی ذهنی منجر به دانش گسترده  در این زمینه می‌شود. اکانت Peerlyst Twitter اغلب اخبار و پست های جالبی را در وب سایت خود قرار می‌دهد.

۲- Cyber Security , @Cyber

همانطور که از نام آن مشخص است، اکانت توییتر @Cyber هر موضوع مربوط به امنیت آنلاین را در ۱۴۰ عبارت در خود جای می‌دهد. اکثریت قریب به اتفاق این توییت‌ها، توصیه‌های عملی و حقایق جالب در خصوص امنیت سایبری را ارایه می‌کند. که قطعاَ باید توسط کاربر امنیت سایبری دنبال شود.

۳- FieldFisher Privacy

یک شرکت قانونی و حقوقی در اروپا است که به طور گسترده به حقوق حفظ امنیت شخصی، حفاظت از داده‌ها، و پیشرفت‌های قانونی در زمینه‌ی امنیت سایبری می‌پردازد. و یک اکانت کاربری مفید برای هرکاربری که علاقمند به امنیت سایبری و حفظ حریم شخصی باشد، به حساب می آید.

۴- Malware Traffic Analysis

وبلاگ www.malware-traffic-analysis.net توصیه های فنی و آخرین تهدیدات مخرب در اینترنت را ارایه می‌دهد. در اکثر موارد اکانت آن در توییتر محتوایی که در سایت وجود دارد را به اشتراک می‌گذارد . اکانت آن در توییتر محتوایی که در سایت وجود دارد را به اشتراک می‌گذارد و برای کسانیکه به دنبال درک دقیقی از فناوری و اطلاع از آخرین بدافزار های موجود در بدافزارها می‌گردند، بسیار مناسب است.

۵- Privacy -Focused

همانطور که از نام آن مشخص است، حفظ حریم شخصی همه چیزی است که مربوط به اخبار فناوری و حفظ حریم شخصی است. این اکانت دقیقاَ یک اکانت مربوط به امنیت سایبری نیست، اما اخبار امنیتی آنلاین و محتواهای امنیتی را برای کاربرانی که نگران حفظ حریم شخصی خود هستند نیز به اشتراک می گذارد.

 

در نهایت

به نظر ما، این مواردی که به ذکر آنها پرداختیم، بهترین اکانت‌های موجود در توییتر هستند که در خصوص امنیت سایبری فعالیت می‌کنند. مقاله و نوشته‌هایی که در آنها موجود است برای آینده نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که اینترنت امروزه، بخشی از زندگی ما را در بر گرفته است. به همین دلیل اگر شما اکانتی که در حوزه‌ی امنیت سایبری فعالیت کند را در توییتر می شناسید، لطفاَ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید، تا ما آنها را به فهرست خود اضافه کنیم.

بیشتر بخوانید:

سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید