مقاله

آنتی ویروس یا آنتی مالور؟ شما کدام یک از آنها را انتخاب می کنید؟

چرا آنتی ویروس و آنتی مالور ها می توانند به کاربران در مقابله با حملات سایبری کمک کنند؟ آیا بهتر است یکی از آنها را انتخاب کنیم یا همزمان از آنها استفاده کنیم؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانیم.

سایبرلند

کاربران بایستی در اینترنت ایمن باشند، اما حقیقت چیز دیگریست. حملات بدافزارها در حال گسترش و توسعه است و کاربران به آنتی ویروس و یا نرم افزارهایی نیاز دارند که بتواند دستگاه آنها را از تهدیدات جدی، ایمن نگه دارند. مجرمان سایبری در کمپین‌های اسپم خود، هرروز ماهرتر و ماندگارتر می شوند و سازماندهی شده عمل می کنند. آنها از تاکتیک‌های جدید مانند لینکهای بروزرسانی خودکار در ایمیل‌های مخرب، و یا پسوندهای جدید برای سوء استفاده از نقض‌های امنیتی، استفاده می کنند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که تعداد مجرمان سایبری نسبت به سالهای گذشته، افزایش پیدا کرده است و این روند تا سالهای آینده نیز ادامه پیدا می کند.

گزارش مکافی

یافته های دیگر از گزارش‌های منتشر شده در وبلاگ چک پوینت در سال جاری نشان می دهد که، تعداد حملات باج افزارها در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۷ نسبت به نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۶ تقریبا، ۲ برابر شده است و ما شاهد بروز این حملات سایبری در اکثر کشورهای مختلف هستیم.

چک پوینت

حملات موفق بدافزارهای مخرب، تاثیر بسیاری بر روی کاربران و ارگانهای مختلف می گذارد و هم چنین باعث از دست رفتن داده‌ها، مشکلات مالی، و یا اختلال در عملکرد آنها می شوند. بهترین راه مقابله با این قسم تهدیدات آنلاین، این است که امنیت سیستم خود را با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس و یا برنامه‌ی آنتی مالور، و یا حتی هر دوی آنها در کنار هم، حفظ کنیم.

وقتی صحبت از انتخاب نرم افزار امنیتی به میان می آید، اکثرا با ۲ عبارت آنتی ویروس و آنتی مالور سردرگم می شوند، و بعضا، این دو را باهم اشتباه می گیرند. که تفاوت بین آنها چیست ؟ اما سوالی که در این میان به ذهن می رسد این است که، کدام یک از آنها بهترین عملکرد را برای انتخاب، ارایه می دهند؟

 در این مقاله ما سعی کردیم تا به شما در درک تفاوت بین نرم افزارهای آنتی ویروس و برنامه‌ی آنتی مالور ها کمک کنیم و بر روی، مزایا و معایب آنها، و بهترین راهکاری که نیازهای کاربران را بتواند برآورده کند ، تمرکز کنیم. قبل از آنکه به مبحث نرم افزار آنتی ویروس و برنامه‌های آنتی مالور بپردازیم ، بیایید با هم نگاهی به تفاوت بین ویروس و مالور بیاندازیم.

ویروس: یک ویروس رایانه‌ایی، یک تکه از نرم افزار رایانه ایی است، که قادر به تکثیر خود می باشد و می‌تواند رایانه‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی را آلوده و به آنها آسیب‌های جدی وارد کند. ویروس می تواند از طریق اینترنت، دانلودهای مخرب، پیوست‌های موجود در ایمیل‌های آلوده، فایل‌ها و یا اسناد، گسترش پیدا کند.

مالور: از سوی دیگر، این اصطلاح به عنوان یک بدافزار مناسب برای کلاهبرداری کردن توسط اهداف مخرب تعریف می شود. این نوع از بدافزارها می‌توانند، شامل: ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، Worm ، تروجان ها ، ویروس ها ، و باج افزار ها باشند. در نتیجه یک ویروس می تواند یک بدافزار (مالور) باشد اما یک بدافزار نمی تواند تنها یک ویروس باشد.

بیش از آن باید گفت که، بدافزار یک اصطلاح عام است و ویروس یک اصطلاح خاص.

اکنون که تفاوت بین این دو کلمه روشن شد، سعی کنید تا معنی اینکه آنتی ویروس چیست و چگونه شما در برابر تهدیدات حفظ می کند را متوجه شوید. نرم افزار آنتی ویروس؛ یک تکه‌ی نرم افزاری است که در اصل برای حفاظت از ویروس های رایانه ایی طراحی شده است ، (همانطور که از نامش مشخص است). با توجه به گسترش انواع دیگر بدافزار های مخرب، آنتی ویروس  نیز می تواند از تهدیدات رایانه ایی شناخته شده حفاظت  کند مانند؛ تروجان‌ها، Keylogger ها، روت کیت، Back door، باج افزار ، حملات فیشینگ ، و بات نت ها.

آنتی ویروس اغلب به عنوان یک نرم افزار آنتی مالور در نظر گرفته می شود، و کاربران اکثرا از هردوی اصطلاحات به طور تعویضی استفاده می کنند، آنها به اشتباه فکر می کنند که نرم افزار آنتی ویروس می تواند با انواع نرم افزارهای مخرب مقابله کند، و آلودگی های موجود را شناسایی کنند و از کاربران در برابر انواع پیشرفته‌ی بدافزارهای مخرب  همانند نرم افزار های آنتی مالور ، حفاظت کنند.

پیدا کردن نرم افزار آنتی ویروس مناسب، کار ساده ایی نیست و انتخاب یکی از آنها می تواند متفاوت تر از دیگری باشد. در این قسمت، مشخصه های اصلی که در نرم افزار های آنتی ویروس بایستی به دنبال آن باشید را در اختیار شما قرار دادیم.

Virus Scanning: این ویژگی باعث می شود تا فایل های شما را اسکن کند و پس از آنکه اسکن کامل شد پنجره را باز می کند. اکثر نرم افزارهای آنتی ویروس دارای ویژگی اسکن Real Time هستند که امکان شناسایی سریع را پس از حضور بدافزارهای مخرب در رایانه را به شما می دهد. فایل‌های اسکریپت مخرب را مسدود می کند و از اجرای آنها جلوگیری می کند، زیرا رایانه‌ی شما را در معرض خطر آلوده شدن توسط بدافزارها قرار می دهد.

تحلیل اکتشافی: یک روشی است که در اکثر نرم افزارهای آنتی ویروس رایانه ایی مورد استفده قرار می گیرد و ویروس های رایانه ایی را که قبلا ناشناخته بودند را بایستی شناسایی کند.

بروز رسانی خودکار برای ردیابی و شناسایی تهدیدات جدید که هنگام نصب نرم افزار وجود نداشت را بایستی داشته باشد.

حذف بدافزار ها بسیار امر مهمی است ، زیرا انواع مختلف نرم افزارهای مخرب وجود دارند که می توانند به رایانه ی شما آسیب جدی وارد کنند.

با این حال بسیاری از نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان ممکن است تنها محدود به شناسایی و مسدود کردن نرم افزارهای مخرب باشند و نتوانند آنها از روی سیستم حذف کنند. برای این منظور، شما نیاز به نسخه‌ی پولی نرم افزار و یا خرید یک برنامه‌ی تخصصی در زمینه‌ی حذف بدافزارهای مخرب دارید.

پایگاه داده هایی از بدافزار های شناخته شده که می تواند فایلهای اسکن شده را با محتویاتی که در پایگاه داده ه موجود است مقایسه کند.

حفاظت از باج افزار ها یک ویژگی افزوده شده در بسیاری از نسخه های پولی نرم افزار  آنتی ویروس است. که اساساَ به برنامه های مورد اعتماد شما، فایلها، و اسناد مهم کاربران دسترسی دارند. در حالیکه بلافاصله هرچیز مشکوکی را مسدود می کند.

آنتی ویروس هم چنین ممکن است با حفاظت در مقابل حملات فیشینگ، اسکن از آسیب پذیری‌ها، حفاظت مرورگر، بهینه سازی سیستم در اختیار عموم کاربران قرار بگیرد.

 

آنتی مالور چیست و چگونه کار می کند؟

عبارت آنتی مالور و آنتی ویروس اغلب به عنوان مترادف در نظر گرفته می شوند اما شناسایی تفاوت بین آنها مهم است. برنامه‌های آنتی مالور، می تواند راهکارهای نرم افزاری گسترده‌ایی را مانند نرم افزارهای ضد جاسوسی، ضد فیشینگ، و یا ضد اسپم را کاور کنند و بیشتر بر روی انواع پیشرفته‌ی تهدیدات مخرب مانند؛ نرم افزارهای مخرب Zero Day ، سوء استفاده مجرمان سایبری از نرم افزارهای ناشناخته و یا قدیمی محصولات آنتی ویروس متمرکز می شوند.

 

مشخصه های اصلی که در نرم افزار های آنتی مالور باید بدنبال آنها باشید؛

 • اسکن، شناسایی و حذف تروجان‌ها، ابزار تبلیغاتی مزاحم، نرم افزارهای جاسوسی، و دیگر نرم افزارهای مخرب پیشرفته.
 • همانند سپر محافظ عمل می کند، و نسل بعدی حفاظت در برابر نرم افزارهای مخرب را پیشنهاد می کند.
 • دارای ابزار حذف بدافزار است.
 • به روزرسانی خودکار نرم افزار را انجام می دهد.
 • به شناسایی تهدیدات آنلاین جدید می پردازد.
 • ترافیک اینترنت را به منظور حفاظت رایانه در مقابل تهدیدات سایبری مسدود می کند.
 • دسترسی به سرورهای آلوده و رایانه های شخصی آلوده را مسدود می کند.
 • ارایه‌ی امنیت آنلاین بانکی به منظور داشتن تجربه‌ی ایمن در عملیات بانکی آنلاین.
 • حفاظت در برابر حملات فیشینگ و شناسایی و مسدود کردن وب سایت‌های کلاهبرداری و فیشینگ.
 • ارایه‌ی امنیت در برابر کیت های بهره برداری
 • حفاظت در برابر وب سایت های مخرب و یا توزیع کننده‌ی بدافزارها.
 • ارایه‌ی پایگاه داده‌های تخصصی از بدافزارهای مخرب.
 • و یکی دیگر از ویژگی های شما باید در محصولات آنتی مالور بدانید، امنیت ارایه دهندگان محصولات است.

مشخصه ها به صورت متفاوت، با تمرکز کمتر و یا بیشتر، بروی اقدامات امنیتی پیشگیرانه، تماماَ بستگی به اهداف محصولاتی که ارایه می شود دارد.

 

چرا نرم افزار آنتی ویروس و آنتی مالور مکمل یکدیگر هستند؟

آنتی مالور (که اغلب به عنوان ابزار حذف بدافزارها شناخته می شود) هیچ تلاشی برای جایگزین کردن خود به جای آنتی ویروس نکرده است، بلکه مکمل آن است، بنابراین کاربران می توانند از چند لایه‌ی حفاظتی برای مقابله با تعداد کثیری از حملات مخرب بهره مند شوند. نرم افزارهای آنتی ویروس ، بر روی انواع تهدیدات آنلاین، (کرم ها، ویروسها، تروجان ها، Keylogger ها) کارآمد تر و موثر تر هستند ، در حالیکه آنتی مالورها می توانند انواع جدید و پیچیده ایی از نرم افزار های سوء استفاده گر و مخرب را شناسایی کند و آنها را از بین ببرد و امنیت سیستم ها را تقویت کند.

برخی از برنامه‌های آنتی مالور قبل از آنکه نرم افزار شروع به رمزنگاری فایلها و داده های شما کند ، می تواند باج افزار را مسدود کند و یک لایه ی حفاظتی را به همراه برنامه ی آنتی ویروس ارایه دهد. این موضوع به این معنا نیست که ، آنتی ویروس نرم افزاری بی استفاده است، اما آنتی ویروس می تواند با تهدیدات پیشرفته و مخرب مانند، عملکردی که آنتی مالورها از خود نشان می دهند، عمل کند. به منظور حفاظت بهتر، شما بایستی از هر ۲ برنامه، یعنی هم آنتی ویروس و هم آنتی مالور استفاده کنید.

 

آیا تضادی بین محصولات آنتی ویروس و آنتی مالورها وجود دارد؟

نرم افزارهای آنتی مالور جایگزین نرم افزار آنتی ویروس نیست، اما به عنوان یک مکمل ضروری برای حداکثر شرایط امنیتی آنلاین شما در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است، که نرم افزار آنتی مالور ۱۰۰ درصد با نرم افزار آنتی ویروس سازگاری دارد و هیچ تضادی بین آنها وجود ندارد. در این قسمت به آنچه که کارشناسان امنیتی در خصوص این موضوع بیان کردند می پردازیم. Scott Crowder مدیر ارشد فناوری و بازاریاب تجارت الکترونیکی و مهندس نرم افزار می گوید که، (شما هم چنان به یک نرم افزار آنتی ویروس که بتواند به شناسایی انواع تهدیدات بپردازد، نیاز دارید، اما به واقع شناسایی حملات Zero-Day بسیار مشکل است. چیزی که بتواند در حقیقت بلک لیست و وایت لیست‌های موجود در اند پوینت را در اختیار شما قرار دهد، در جهان امروزی بسیار مفید است.)

به گفته ی یکی از مدیران ارشد Symantec، نرم افزار آنتی ویروس تنها ۴۵ درصد از حملات مخرب را دریافت می کند. و از بین می برد.

Robert Callahan توسعه دهنده ی اسبق فایر فاکس در وبلاگ خود، در خصوص نرم افزار آنتی ویروس این چنین بیان کرده است که، شواهد ناچیزی وجود دارد تا مشخص کند که محصولات آنتی ویروس می تواند به بهبود و امنیت شبکه کمک کند.

کاربران نمی توانند تنها به یک راهکار امنیتی تکیه کنند. زیرا نرم افزارهای آنتی ویروس همیشه نمی توانند با تهدیدات آنلاین جدید بدافزارها مقابله کنند. در واقع  هیچ راهکار امنیتی به تنهایی نمی تواند اینکار را انجام دهد. به همین دلیل، استفاده از راهکار آنتی مالور به همراه آنتی ویروس می تواند حفاظت بیشتری را برای مبارزه با جدیدترین و پیشرفته ترین بدافزارهای مخرب ارایه دهد. به منظور حفاظت بهتر از دستگاه خود، شما به هر دوی آنها، یعنی نرم افزار آنتی ویروس و آنتی مالور نیاز دارید .

 

کدام نرم افزار آنتی ویروس را باید انتخاب کنیم؟

تصمیم گیری در خصوص انتخاب نرم افزار آنتی ویروس، هیچ وقت کار آسانی نبوده، و برای یک انتخاب مناسب، ملاکهای بسیاری باید در نظر گرفته شوند. ملاکهایی مثل: نسخه‌ی پولی و یا رایگان نرم افزار، صرف زمان و هزینه و بررسی گزینه‌های دیگر، از جمله‌ی آنها هستند. اما مهم تر از همه اینکه ما به شما توصیه می کنیم که تمامی جوانب مثبت و منفی آنها را در نظر بگیرید و مطابق با نیاز های خاص خود آنها را فهرست بندی کنید.

 

جوانب مثبت

 • نصب آسان، و سازگاری با بسیاری از سیستم عامل‌ها
 • اسکن فایل‌ها و کاهش دادن میزان آلودگی دستگاه شما که توسط ویروس‌ها، تروجان ها، Key logger و تهدیدات آنلاین دیگر انجام گرفته بود.
 • حفاظت در برابر حملات اسپم و فیشینگ
 • بروزرسانی سیستم شناسایی ویروس‌ها به صورت خودکار و دوره ایی

جوانب منفی

 • مجموعه‌ی حفاظتی آنتی ویروس ممکن است برای شناسایی تهدیدات جدید و پیشرفته دچار مشکل شود.
 • به طور مداوم نظارت و بررسی برای بروزرسانی می تواند روند سیستم شما را کند تر کند.
 • اسکن های چندگانه و ویژه نیز می تواند خیلی زمان بر باشد.

 

به منظور تصمیم گیری آسان در بین نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان و پولی، می توانید از آزمونهای تست خاص، استفاده کنید. این آزمون‌های تست می توانند اطلاعات دقیقی را که بر روی تصمیم گیری شما تاثیر گذار باشد را فراهم کنند. ابزارهایی که برای آزمون تست استفاده می شوند مانند AV-Test – AV-Comparatives – Virus Bulletin هستند. تحلیل و بررسی نظرات کارشناسان امنیتی نیز به منظور پیدا کردن اینکه کدام یک از آنتی ویروس‌ها برای شما مناسب تر هستند می تواند کمک کننده باشند. به عنوان مثال PC Magazine ، یک مجله‌ی اینترنتی آنلاین است که می تواند پاسخ گوی هرگونه سوالات مربوط به رایانه و نرم افزارهایی که بر روی آن اجرا می شود مانند، آنتی ویروس باشد.

آنها بیش از ۴۰ نسخه‌ی پولی از محصولات آنتی ویروس را مورد آزمایش قرار می دهند و این موضوع می تواند برای انتخاب بهتر کاربران بسیار مفید باشد. در این قسمت، فهرستی از نرم افزار های آنتی ویروس را براساس قیمت، ویژگی و رتبه بندی در اختیار شما قرار دادیم.

مقایسه انتی ویروس ها

توصیه‌ی ما به شما این است که یک نرم افزار آنتی ویروس قابل اعتماد را خریداری کنید و از آنتی ویروس رایگان استفاده نکنید. نسخه‌های رایگان برای حفاظت از دستگاه شما کافی نیستند.

 

کدام نرم افزار آنتی مالور را انتخاب کنیم؟

چشم انداز تهدید دایماَ در حال تکامل است و کاربران بایستی بهترین آنتی ویروس را به منظور ایمن سازی دستگاه خود انتخاب کنند. براساس گزارش تهدیدات امنیتی سایبری Symantec ، افزایش هشدار دهنده‌ی حملات هدفمند و مجرمان سایبری که تلاش می کنند تا راه‌های جدیدی را برای سرقت اطلاعات حساس کاربران کشف کنند، هم چنان وجود دارد. مجرمان سایبری به طور فزاینده‌ایی از آسیب پذیری‌های Zero-Day و نرم افزارهای مخرب پیشرفته، برای دسترسی به داده‌های شخصی کاربران و رمزنگاری آنها استفاده می کنند. و نمی توانند به این راحتی متوقف شوند. به احتمال، افرادی که با تکنولوژی های پیشرفته آشنا هستند می دانند که آنتی ویروس نمی تواند به تنهایی با امواج جدید از بدافزارهای مخرب مقابله کند، بنابراین شما بایستی از یک رویکرد حفاظتی چند لایه برای امنیت بیشتر خود در سیستم استفاده کنید. در این خصوص در شبکه های سازمانی استفاده از راهکارهای EDR در حال رشد است که می‌توانید در مقاله EDR چیست؟ در این خصوص مطالعه فرمایید.

به همین دلیل ، انتخاب یک برنامه ی مناسب آنتی مالور به معنی سرمایه گذاری قوی در تکنولوژی امنیتی است که هدف آن، نابودی و جلوگیری از تهدیدات پیشرفته‌ی مخرب است، که نرم افزار آنتی ویروس به تنهایی نمی تواند با آن مقابله کند. به منظور تصمیم گیری بهتر در خصوص اینکه کدام یک از نرم افزارهای آنتی مالور را خریداری کنید، بیایید با هم نگاهی به جوانب مثبت و منفی آن بپردازیم.

 

جوانب مثبت

 • بر روی حفاظت پیشگیرانه در برابر تهدیدات آنلاین تمرکز می کند.
 • تهدیدات را تا قبل از رسیدن به سیستم در طی حملات سایبری فیلتر می کند.
 • حفاظت کاربران در برابر بدافزارها را برای سرقت اطلاعات مالی و اطلاعاتی و حفظ حسابهای بانکی در حساب‌های کاربری
 • ارایه‌ی چندین لایه‌ی حفاظتی
 • پشتیبانی و حفاظت بموقع در برابر انواع خطرناک نرم افزارهای مخرب

جوانب منفی

 • اسکن درخواستی ممکن است سرعت رایانه را کاهش دهد.
 • حفاظت بلادرنگ می تواند تنها برای کاربرانی که اشتراک ویژه خریداری کردند، در دسترس باشد.
 • در برابر ویروس‌های رایج مانند یک آنتی ویروس حفاظتی عمل نمی‌کند.
 • مجرمان سایبری دایما در زمینه‌ی توسعه نرم افزارهای مخرب در مقیاس وسیع فعالیت می کنند.
 • شما با استفاده از یک راهکار مناسب و بروز رسانی آنتی مالور خود می تواند از بروز آلودگی جلوگیری کنید.

نرم افزارهای آنتی مالور می‌توانند به راحتی انواع پیشرفته‌ایی از بدافزارها را شناسایی کنند و حفاظت خاصی را در برابر حملات باج افزارها پیش بگیرند. به عنوان مثال: آنها می‌توانند تهدیدات نرم افزارهای مخرب تبلیغاتی و جاسوسی را که توسط برنامه آنتی ویروس شناسایی نشدند را مشاهده ، مسدود و یا حذف کنند.

ما نیاز به یک راهکار آنتی مالور برای جلوگیری از تهدیدات و حفاظت از رایانه های شخصی داریم. چند گزینه برای انتخاب وجود دارند. به عنوان مثال: Malwarebytes یک برنامه ی مکمل و در عین حال ضروری برای استفاده است که حفاظت در برابر تهدیدات خطرناک امروزی را ارایه می دهد و می تواند بدافزارهای Zero-day را شناسایی و آنها را حذف کند.

اگر شما بدنبال یک پکیج امنیتی که بر روی شناسایی و پاکسازی بدافزارهای موجود در رایانه متمرکزاست، هستید، نگاهی به فهرست ابزارهای رایگان حذف بدافزاری که آن را در اختیار شما قرار دادیم بیاندازید.

 

آیا قیمت این محصولات امنیتی مناسب است؟

قیمت گذاری یک عامل بسیار مهم است که باید در هنگام خرید یک محصول امنیتی چه آنتی ویروس باشد چه آنتی مالور- باید مورد توجه قرار بگیرد. در بسیاری از موارد کاربران نمی‌توانند بگویند که کدام یک از آنها مناسب تر هستند زیرا آنها مهارتهای فنی خاصی ندارند و هم چنین در خصوص معیارهای قیمت گذاری هیچ اطلاعاتی ندارند. به منظور درک بهتر قیمت یک محصول امنیتی ، کاربران بایستی تمامی هزینه های واقعی یک حمله ی احتمالی به دستگاه خود را مد نظر قرار دهند. به عنوان مثال ، کاربران اگر توسط حملات باج افزار ها آلوده شوند، متاسفانه نمی توانند فایل های خود را بازیابی کنند. ۱ نفر ازهر ۴ نفر با پرداخت باج، باز هم کلید رمزگشایی خود را دریافت نمی کنند. در نتیجه هم پول خود را از دست می دهند و هم اطلاعات آنها از بین می رود.

امروزه اکثر مجرمان سایبری به طور فزاینده ایی پیچیده تر عمل می کنند که این موضوع مقابله با آنها را سخت تر می کند. مگر انکه الگوریتم های خاصی برای چنین حملاتی وجود داشته باشد.  به همین دلیل است که بایستی از آنها دوری شود ، حتی اگر از تمامی اقدامات امنیتی که شما به آن نیاز دارید استفاده کردید.

((دستگاه من آلوده نشده ))بهانه ی خوبی برای استفاده نکردن از اقدامات امنیتی نیست ،ـ زیرا شما می توانید آلودگی را بدون آنکه متوجه آن شوید ، در سیستم خود دریافت کنید. بدافزار ها امروزه ، رفتاری متفاوت را از خود بروز می دهند و همانطور که مجرمان سایبری تلاش می کنند تا تاکتیک های مناسب خود را گسترش دهند  ، بدافزار ها نیز تلاش می کنند که تا جایی که امکان دارد، پنهان بمانند.

 

۵ سوال متداول کاربران در خصوص نرم افزار های آنتی ویروس و آنتی مالور

 

۱- چرا به آنتی ویروس نیاز داریم؟

شما به این خاطر به آن نیاز دارید که سیستم خود را بتوانید به کمک آن اسکن کنید و آن را از تهدیدات سایبری حفظ کنید. از آنجا که شما نمی توانید به صورت دستی تمامی اینکارهارا انجام دهید، شما حداقل به یک لایه ی حفاظتی نیاز دارید و آنتی ویروس می تواند جایگزین آن باشد تا وب سایت های مشکوک و فایل های حاوی برنامه های مخرب راشناسایی کند.

۲- نرم افزار آنتی ویروس در سیستم دارم. چرا باید یک برنامه‌ی آنتی مالور هم نصب کنم؟

آنتی ویروس نمی‌تواند انواع آلودگی‌ها را به تنهایی شناسایی کند و هم چنین نمی‌تواند با تهدیدات سایبری که به طور مداوم در حال رشد و تکامل است مقابله کند. بنابراین شما بایستی به کمک نرم افزار آنتی مالور، امنیت سیستم خود را در برابر انواع جدید بدافزارهای مخرب  برابر کنید. ما به شما توصیه می کنیم که این مقاله را حتماَ مطالعه کنید تا متوجه شوید که چرا آنتی ویروس نمی تواند قادر به شناسایی نسل جدید بدافزارها باشد؟

۳- آیا می توان نرم افزار آنتی ویروس و آنتی مالور را هم زمان باهم اجرا کرد؟

بله ، امکان پذیر است. زیرا نرم افزار آنتی مالور مکمل نرم افزار آنتی ویروس است و با یکدیگر سازگار هستند. بنابراین بدون ایجاد هیچ مشکلی می توانند هم زمان باهم اجرا شوند. اگر مشکلی در سازگاری برنامه ها بوجود آمد، بایستی به تنظیمات مشخصات هر محصول مرتبط باشد ، شما می توانید آن را به بخش پشتیبانی فناوری اطلاعات تولید کننده ی هر محصولی ارسال کنید تا آنها مشکل شما را حل کنند.

۴- آیا آنتی مالورها می توانند جایگزین آنتی ویروس باشند؟

به لحاظ تئوری هیچ آنتی مالور نمی‌تواند جایگزین آنتی ویروس‌ها باشد، اما بستگی به شرایط مختلف و شرکت‌های نرم افزاری محصول دارد. اما ما توصیه می کنیم، که تمامی ویژگی‌های آنها را باهم مقایسه کنید و از تولید کنندگان درخواست کنید تا در رابطه با چیزی که شما قصد خریداری آن را دارید، شما را راهنمایی کنند.

۵- آیا با استفاده از هر ۲ نرم افزار آنتی ویروس و آنتی مالور ، ۱۰۰ درصد محافظت می شویم؟

هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. اما برای محافظت از خود شما به هر ۲ آنها نیاز دارید ، تا شانس آلودگی توسط بدافزارهای مخرب را کاهش دهند. ای ویدیو که در قسمت پایین زیر مشاهده می کنید، تفاوت بین ویروس ها و نرم افزارهای مخرب را به شما توضیح می دهد و در خصوص آنچه که باید در هنگام انتخاب برنامه های آنتی ویروس و آنتی مالور مد نظر قرار بدهید، توصیه هایی را به شما پیشنهاد می کند.

 

و در نهایت

اگرچه حملات مخرب هم چنان در حال رشد هستند، و کاربران در معرض خطرات آنلاین قرار می گیرند. اما نرم افزارهای آنتی ویروس، ابزار مهمی برای کمک به حفظ کردن رایانه ها و سایر دستگاه ها در مقابل مجرمان سایبری تلقی می شوند. آنها می توانند بدون ارایه ی حداکثر حفاظت در برابر حملات پیشرفته تروجان ها، حفاظت محدودی از رایانه شما راانجام می دهند. آنتی مالورها می توانند قابلیت های شناسایی و مقابله آنتی ویروس ها را افزایش ببخشند و حفاظت از دستگاه شما را تا سطح بالایی بر عهده بگیرند. درک اصطلاحات فنی ، بسیار دشوار است و این موضوع منصفانه نیست. به همین خاطر ما سعی کردیم تا شرایط را برای راهنمایی شما آسان تر کنیم.

هم چنان یادآور می شویم که هیچ یک از راهکار های امنیتی نمی توانند به طور ۱۰۰ درصد ، از شما در برابر امواج جدید تهدیدات سایبری حفاظت کنند. اما شما به هردوی آنتی ویروس ها و آنتی مالورها نیاز دارید تا شانس هک شدن خود را تا میزان قابل توجهی کاهش دهید. نرم افزار های آنتی مالور و آنتی ویروس مکمل یکدیگر هستند اما لزومی ، رقابتی بین آنها وجود ندارد ، استفاده از این ابزار بهتر از زمانیست که دیر شده باشد و شما تاسف بخورید.

 

مطالب مرتبط:

 


آنتی ویروس یا آنتی مالور؟ شما کدام یک از آنها را انتخاب می کنید؟


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید