مقاله

۲۷ ویژگی امنیتی و حفاظتی iOS 12 در آیفون که اکنون باید بررسی کنید.

با تمام اطلاعات شخصی که در آیفون وجود دارد، اپل بسیاری از اقدامات امنیتی را برای حفاظت از آیفون شما و محافظت از دسترسی ناخواسته‌ی دستگاه را فراهم کرده است. iOS 12 دارای چندین متغیر برای حفظ امنیت حریم شخصی است و بر اساس اصلاحات قبلی ساخته شده است، تا این اطمینان حاصل شود که اطلاعات شما ایمن است.

سایبرلند

حتی با چنین اصلاحاتی امنیت کلی آیفون تا حد زیادی بستگی به شما دارد. که تا چه اندازه، از اقدامات امنیتی استفاده می‌کنید و تا چه مقدار می خواهید اطلاعات را با گوشی‌های اپل و یا دیگر شرکت‌ها به اشتراک بگذارید.

به همین دلیل، ما جدیدترین تنظیمات حریم شخصی در iOS 12 را به همراه تنظیماتی که در نسخه‌های قبلی iOS هم چنان باقی مانده بود را جمع آوری کرده ایم.

۱- Automated Two Factor Authentication

تایید هویت دو مرحله ایی (۲FA)  به شما یک لایه‌ی حفاظتی برای برنامه‌ها و سایر خدمات در قالب یک پین ۶ رقمی که از طریق پیام کوتاه برای شما ارسال می شود را می دهد. پیش تر، شما مجبور بوده اید، که کد را باز یابی کنید و آنرا درون Time Sensitive code قرار دهید، برای برطرف کردن این موضوع iOS 12 تایید ۲ مرحله‌ایی کد امنیتی را به عنوان گزینه‌های تکمیل خودکار در دسترس قرار داده است.

به عبارت دیگر شما مجبور نیستید از صفحه‌ی ورودی (لاگین) خارج شوید و پیامی را که حاوی کد امنیتی شما است را دریافت کنید و سپس دوباره برگردید و کد را در صفحه ی لاگین وارد کنید. متاسفانه، گزینه‌ی تکمیل خودکار، برای تایید هویت دو مرحله ایی برای  برنامه هایی مانند، Google Authenticator تصویب نمی شود و هیچ اطلاعات مشخصی در خصوص اینکه آیا این گزینه با به روزرسانی‌های بعدی، به تنظیمات اضافه خواهد شده یا خیر؟ وجود ندارد.

این یک تنظیم امنیتی ساده است که شما باید از آن مطلع باشید و بدانید که چطور ۲FA را لحاظ کنید. هنگامی که نسخه‌ی گوشی شما به iOS 12 ارتقا پیدا کند بهتر است که از طریق ۲FA هر حساب آنلاینی که حاوی اطلاعات حساس است را، از تایید هویت دو مرحله ایی عبور دهید.

۲- Password Auditing در آیفون

به منظور ارتقا و افزایش امنیت حریم شخصی شما، iOS 12 به شما Password Reuse Auditing را پیشنهاد می‌کند، این ویژگی از پسوردهای ذخیره شده برای تعقیب فعالیت‌ها استفاده می‌کند و فلگ‌های مشابه را برای حساب‌های متفاوت حفظ می‌کند. برای دستیابی به این ویژگی، باید وارد قسمت تنظیمات شوید و سپس گزینه‌یPassword & Account  را انتخاب کرده و بروی گزینه‌ی Web site & App passwords کلیک کنید.

Password Auditing

در این قسمت هر حساب کاربری که پسورد مشابه داشته باشد با یک مثلث حاوی علامت تعجب نشان داده می شود. بر روی هریک از حسابهای مشکوک کلیک کنید و برای ایجاد یک رمز عبور جدید،  گزینه‌ی (تغییر رمز عبور در وبسایت) را انتخاب کنید.

Password Auditing

۳- USB Restricted Mode

ابزار رمز گشایی مانند Grayshif_Cellebrite در حلقه‌های اجرایی قانونمند در سراسر جهان به دلیل توانایی که دارند از محبوبیت خاصی بر خوردار هستند. اما با وجود این ویژگی یک قابلیت امنیتی جدید در سیستم‌های عامل‌ iOS بوجود آمده است با استفاده از این ویژگی اگر کاربر در ۷ روز اقدام به لاگین کردن آیفون خود نکند، به صورت خودکار، درگاه لایتینیگ آن غیر فعال خواهد شد اما در نسخه‌ی بروزرسانی شده‌ی این امکان به ۱ ساعت کاهش پیدا کرده است.  این الزامات سخت گیرانه و دقیق، به طور موثر توانایی آنلاک کردن مشکوک آیفون با استفاده از ابزارهای دسترسی را بی اثر می‌کند. در هر حال اگر مایل هستید که این ویژگی را غیر فعال کنید اقدامات زیر را انجام دهید.

Setting -> Touch ID&Passcode -> USB Accessories

حفاظت USB در آیفون

 

۴- Face ID  (iPhone X)

با نزدیک شدن به رونمایی از این قابلیت می توان گفت که Face ID (شناسایی تشخیص چهره) قابل اعتماد ترین راه، برای باز کردن قفل آیفون X است در حالتی که، می‌خواهید از دسترسی‌های ناخواسته آن را ایمن کنید. با این وجود هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. شرکت اپل درصد خطای Face ID را، ۱ در ۱ میلیون معرفی کرده است و با توجه به آنکه ۷٫۶ میلیارد جمعیت در جهان وجود دارند ۷۶۰۰ نفر از افراد می‌توانند آیفون شما را آنلاک کنند.

این امر به اندازه‌ی کافی برای نگرانی شما موثر نیست، چراکه شخص می تواند از چهره‌ی خود برای دسترسی به آیفون شما استفاده کند. بنابراین برای بالا بردن ضریب امنیتی خود ، ما به شما توصیه می کنیم که Face ID را با رفتن به قسمت تنظیمات Face ID & Passcode را غیر فعال کنید.

۵- Temporarily Disable Face ID (iPhone X)

اگر شما بایستی Face Id خود را فعال نگاه دارید، در صورتیکه شما متوجه شده اید که امنیت فیزیکی شما در معرض خطر قرار گرفته است، نگران نباشید، شرکت اپل روش سریع و آسانی را برای غیر فعال کردن موقت Face ID مشخص کرده است. اطمینان حاصل کنید، که بررسی‌های لازم را انجام داده اید و از راهنمایی های زیر، گزینه‌هایی را پیدا کنید، که امنیت تلفن شما را تضمین می‌کند.

۶- Passcode

 به طور پیش فرض رمز عبور آیفون ۶ رقمی است، اما می‌توانید آنرا تغییر دهید و به جای آن از رمز عبور ۴ رقمی استفاده کنید، اما آنها ایمن نیستند، رمز ۴ رقمی به عنوان مثال ۱۰۰۰۰ ترکیب ممکن و شدنی دارد و با توجه به اینکه،  ۸۵٫۵ میلیون کاربر آیفون در ایالات متحده وجود دارد، این ترکیب نمی‌تواند ترکیبی مناسب برای رمز عبور باشد. (زیرا حدس زدن آنها بسیار آسان و پیش پا افتاده است.) افزایشPin  به ۶ رقم، ترکیب حدس احتمالی رمز را به یک میلیون افزایش می‌دهد و آنرا با امتیاز بالای  Face ID در تشخیص رمز برابر می‌کند. اگر می‌خواهید فراتر از آن پیش بروید و ایمنی آیفون خود را به حداکثر برسانید، می‌توانید رمز عبور را به کلمه ی عبور تغییر دهید .

شما می‌توانید، کلمه‌ی عبور را با  ترکیبی از اعداد، حروف، و کاراکترهای خاص به کار بگیرید، که عملاَ صفحه قفل شما را غیر قابل نفوذ می کند.  هربار که می خواهید از تلفن خود استفاده کنید ، رمز عبور پیچیده  را وارد کنید، این روش بهترین روش نیست اما در حال حاضر می تواند ایمن ترین راه برای قفل کردن گوشی‌های تلفن همراه به حساب آید. بنابراین ، اگر می‌خواهید تعادل بین سهولت و امنیت را حفظ کنید از کد ۶ رقمی ، به جای کد ۴ رقمی استفاده کنید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید ، که از رمز عبور رایج، مانند ۱٫۲٫۳٫۴٫۵٫۶ و یا اعداد شش رقمی مانند آن استفاده نکنید.

رمز عبور آیفون

برای تغییر رمز عبور آیفون خود، به قسمت تنظیمات وارد شوید، گزینه‌ی Touch ID & Passcode را انتخاب کنید، و سپس بر روی گزینه‌ی Change Passcode کلیک کنید . بی درنگ ، گذر واژه‌ی قدیمی خود را واردکنید و بر روی گزینه‌ی Passcode Option کلیک کنید، تا انتخاب کنید که از کدام روش رمز عبور (پترن، اثر انگشت، رمز .و..) می خواهید استفاده کنید.

۷- Show Packed Location

اگر آیفون خود را به بلوتوث و یا Carplay خودروی خود متصل کنید، آیفون شما احتمالاَ مکانی که در آن پارک می‌کنید را ثبت میکند، در حالیکه ممکن است این اطلاعات برای برخی از افراد مفید باشد (ممکن است شما در طول مسیر خود، مجبور باشید تا خوردوی خود را در جایی ناآشنا پارک کنید، اما در هنگام برگشت، مسیر آن را فراموش کرده باشید، که با استفاده از این گزینه می توانید، به راحتی خودروی خود را پیدا کنید.) این ویژگی می‌تواند یک امر خصوصی تلقی شود، بنابراین اگر مانند قبل احساس به غیر فعال کردن آن پیدا کرده اید، می‌توانید برای انجام دادن این کار، برنامه‌ی تنظیمات خود را باز کنید و سپس بر روی گزینه‌ی Maps کلیک کنید، به سادگی با کشیدن نوار لغزنده‌ی کنار آن، که نشان دهنده‌ی مکان‌های پارک شده است می‌توانید، این ویژگی را غیر فعال یا خاموش کنید.

نمایش محل پارک خودرو در آیفون

۸- Significant Location

این ویژگی در آیفون مجموعه‌ایی از تنظیمات است، که به اپل این امکان را می‌دهد تا فهرستی از مکان‌هایی که اغلب از آن بازدید می‌کنید را ثبت کند و براساس آن برخی از خدمات مکانی، مربوط به آن را ارایه می‌دهد. (مانند آنکه، شما چه مدت  به خانه می رسید، یا پیش بینی مدت زمان رفت و آمد شما به محل کار را انجام می‌دهد.) بنابراین اگر مایل نیستید که اپل مکان‌هایی را که اغلب بازدید می‌کنید را ثبت کند، وارد تنظیمات گوشی شوید، گزینه Privacy را انتخاب کنید و بر رویLocation service  کلیک کنید و سپس گزینه‌یSystem service  و در آخرSignificant Location  را انتخاب کنید.

در آن قسمت شما هم چنین می توانید گزینه‌ی حذف History که در طول زمان در گوشی شما ثبت شده است را انتخاب کنید ، تا سوابق آن پاک شود.

Significant Location

۹-Location Based Alerts / Apple Ads Suggestion

هنگامی که سیستم ردیابی گوشی آیفون، فعال می‌شود، نوتیفیکیشن‌های مربوط به آن را ارسال می‌کند. و تمام مکان‌ها و مسیرهایی که شما می‌روید را برای مقاصد تبلیغاتی ردیابی می‌کند.

این ویژگی‌های امنیتی iOS 12 محسوب نمی‌شود، در واقع این گزینه‌ها کاملاَ ترساننده و غیر عادی هستند، بنابراین اگر نمی‌خواهید توسط اپل ردیبابی شوید، وارد تنظیمات شوید و گزینه‌ی Privacy را انتخاب کنید و سپس بر روی System service کلیک کنید. در آن قسمت می توانید گزینه‌یLocation Based Apple ads / Location Based Alerts  را غیر فعال کنید. و همچنین می توانید، Location Based Suggestion را نیز غیر فعال کنید.

سیستم جمع آوری اطلاعات در آیفون جهت تبلیغات

۱۰-  Share My Location

فعال بودن گزینه‌ی Share my location این امکان را به شما می‌دهد که، موقعیت کنونی / خود را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید، اگر شما نیاز پیدا کردید که موقعیت خود را برای دوستانتان ارسال کنید بر روی گزینه‌ی Find My Friend App کلیک کنید. اما راه‌هایی نیز برای ردیابی آیفون،  بدون اجازه‌ی شما وجود دارد، اگر مایل هستید که از چنین خطرهایی دوری کنید به قسمت تنظیمات بروید و گزینه‌ی Privacy را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه‌ی  Location Service کلیک کنید و Share My Location را انتخاب کنید و آن را غیر فعال کنید، اگر بیش از یک شماره به اپل آیدی شما اضافه شده است، می‌توانید، دستگاهی که مکان شما را به اشتراک می گذارد را تغییر دهید. شما هم چنین می‌توانید موقعیت مکانی خود را با دوستانتان مورد بررسی قرار دهید.

اشتراک موقعیت جغرافایایی در آیفون

۱۱-  Diagnostic & Usage the Analytics

در قسمت System service گزینه‌ایی به نام Diagnostic and usage وجود دارد که به اپل اجازه می دهد که عملکرد سیستم عامل را که در دستگاه ارایه شده است، تحت نظر بگیرند، تا در نسخه‌های بعدی عملکرد دستگاه را بهتر کنند، به این دلیل که شما اطلاعی ندارید و نمی‌دانید که دقیقاَ چه چیزهایی را زیر نظر می‌گیرند می‌توانید این گزینه را نیز، غیر فعال کنید. وارد قسمت تنظیمات شوید، گزینه Privacy را انتخاب کنید ، و سپس بروی گزینه ی Analytics کلیک کنید.

در آن قسمت گزینه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید آنها را در صورت نیاز غیر فعال کنید. ازجمله:

  • گزینه‌ی Share iPhone & Watch Analytics را غیر فعال کنید تا تمام Analytics هایی که توسط اپل انجام می شود غیر فعال شوند.
  • گزینه‌یShare With App Developer به اشتراک داده‌های شما با توسعه دهندگان برنامه می‌پردازد، باغیر فعال کردن این تنظیم، می‌توانید مسیر ارتباطی با آنها را مسدود کنید.
  • با غیر فعال کردن، Share iCloud مانع اپل، برای استفاده از داده‌های خود در iCloud برای بهبود برنامه‌ها و یا خدمات مربوط به اطلاعات شوید.
  • گزینه‌ی Improve Health & Activity راه‌های سلامت و فعالیت‌های روزانه‌ی شما را با اپل به منظور بهبود پیدا کردن خدمات در آیفون به اشتراک می گذارد، اگر مایل نیسیتید که چنین اطلاعات شخصی را با اپل در میان بگذارید، می‌توانید آنرا غیر فعال کنید.
  • گزینه‌ی Improve Health Records شرایط مربوط به Health را مانند، داروها، نتایج آزمایشگاه، و یا دیگر شرایط را با اپل به اشتراک می گذارد، شما می‌توانید همانند Health & Activity آنرا غیر فعال کنید.
  • Improve Wheelchair Mode اگر شما از این گزینه استفاده کنید ، داده‌های فعالیت شما، به اپل ارسال می شود، شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن اینکه رو ولیچر هستید یا خیر، آنرا غیر فعال کنید.

آنالیز اطلاعات در سیستم عامل آیفون

۱۲- Limit Ad Tracking

اگر شما ترجیح می‌دهید که تبلیغات هدفمند با علایق و تمایلات شما مطابقت داشته باشد، این گزینه را می‌توانید فعال کنید، و اگر تمرکز اصلی شما بر روی امنیت گوشی خود است ، با این حال ارسال داده‌های شما به یک کمپانی ممکن است مورد پسند شما نباشد. اگر مایل به غیر فعال کردن آن بودید اقدامات زیر را انجام دهید:

Setting -> Privacy -> Advertising -> Limit Ad Tracking

توجه داشته باشید که این گزینه، به معنای توقف ردیابی آگهی‌ها نیست، حتی با فعال شدن این تنظیم، اپل ادعا می‌کند که اتصال آیفون، تنظیم ساعت، تایپ، زبان، و موقعیت مکانی شما می تواند، برای آگهی‌های هدفمند مورد استفاده قرار بگیرد، اگر شما گزینه‌ی Location Based Ads را غیر فعال کنید هدف قرار دادن موقعیت شما اعمال نخواهد شد، اما گزینه‌های دیگر مورد هدف قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر بروی View Ad Information کلیک کنید.

محدودیت تبلیغات در آیفون

۱۳-Reply With Message

 با معرفی نسخه‌ی iOS 10 آیفون شما‌، گزینه‌ایی برای ۳D Touch Message برای پاسخ به صفحه‌ی قفل به شما ارایه کرده است، در حالیکه این ویژگی به راحتی می‌تواند توسط دیگران در دسترس قرار بگیرد، بنابراین اگر شما نگران پاسخ دادن به پیام های دریافتی با توجه به دسترسی دیگران هستید، ممکن است مایل باشید تا این گزینه را غیر فعال کنید.

۱۴-  Raise To Wake up

برای دسترسی به این گزینه شما تنها می‌توانید گوشی خود را از حالت هموار بلند کنید، این ویژگی می‌تواند به صورت خیلی طبیعی نوعی خطر برای حفظ حریم شخصی شما باشد ، به عنوان مثال اگر آیفون شما به صورت تصادفی Face Up  شود و اگر پیامی برای شما فرستاده شود، هرکسی با دیدن نمایشگر آیفون شما می تواند آن را ببیند، برای جلوگیری از این اتفاق وارد تنظیمات شوید، گزینه‌ی Display & Brightness را انتخاب کنید ، و از آن قسمت به سادگی می توانید Raise TO Wake up  را غیر فعال کنید.

Reply With Message

۱۵- Lock Screen Widgets

ویجت‌های صفحه‌ی نمایش برای ماندن در بالای پیام‌ها، تقویم، نوتیفیکیشن و اساساَ هرچیزی که شما بدون آنلاک کردن آیفون به آن نیاز دارید، عالی هستند. نکته ی قابل توجه این است که برای مشاهده اطلاعات مهم نیازی نیست آیفون خود را آنلاک کنید، هرکسی می‌تواند آیفون شما را بردارد و ببیند چه کسی برای شما پیامی فرستاده است. برای جلوگیری از این کار می‌توانید بر روی گزینه‌ی ویرایش در پایین صفحه نمایش کلیک کنید و سپس تمام ویجت‌ها را حذف کنید.

۱۶- Control Center

با عرضه‌ی نسخه‌ی iOS 11 و افزوده شدن قابلیت‌هایی جدید، کنترل سنتر هم تغییرات زیادی داشته است و ویژگی‌های جدید کنترل بسیاری از موارد را فراهم کرده است، متاسفانه این ویژگی، می‌تواند برای شما و آیفون شما به لحاظ حریم شخصی و امنیتی مضر باشد. در حالیکه اکثر برنامه‌ها دارای محتوای حساس برای آنلاک کردن آیفون نیاز به دسترسی رمز عبور یا passcode دارند. این عملکرد حداقل دسترسی کاربران را بدون نیاز به باز کردن قفل آیفون محدود می‌کند. برای مثال اگر شما کنترل سنتر را برای فعال کردن note در اختیار داشته باشید، هرکسی می تواند مستقیماَ از طریق کنترل سنتر، به آنها دسترسی پیدا کند. اما بدون آنلاک کردن گوشی نمی توانند متن های نوشته شده را مشاهده کنند. شما می‌توانید هر برنامه‌ایی را از کنترل سنتر، در صورتیکه مایل نبوده اید که کسی به آنها دسترسی پیدا کند، آن را غیر فعال کنید، اما به این معنا نیست که وقتی تلفن شما آنلاک است، نمی توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. برای غیر فعال کردن کنترل سنتر اقدامات زیر را انجام دهید.

Setting -> Touch ID Passcode -> Control Center

یکی دیگر از برنامه‌هایی که باید از کنترل سنتر غیر فعال شود، برنامه‌ی Wallet است. در حالیکه شما نیاز به شناسه‌ی لمسی اثر انگشت و یا کد عبور برای دسترسی به کارتهای بانکی ذخیره شده در آیفون دارید، به دیگر کارت‌ها مانند، استار باکس، Travel passes،  Loyalty cardsنمی‌توانید دسترسی داشته باشید. بنابراین اگر شما از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید مانع دستیابی دیگران به این روش‌های پرداختی ارز باشید، باید گزینه‌ی Wallet را غیر فعال کنید.

Setting -> Control center -> Customize

تنظیمات مرکز کنترل آیفون

۱۷- Ask Websites Not to Track Me On Safari

این گزینه برای تصمیم گیری در این خصوص است که به سافاری امکان یا عدم امکان به اشتراک گذاشتن IP آدرس و تلفن شما را با وب سایتی که شما از آن بازدید کردید را به شما می‌دهد. طبق دلایل امنیتی مشاهده شده، اغلب شما و یا دیگر افراد مایل نیستید، که اطلاعات خود را با وب سایت‌ها، به اشتراک بگذارید، بنابراین برای غیر فعال کردن می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

Setting -> Safari -> Ask Websites Not to Track Me

توجه داشته باشید که در تنظیمات Ask بیان شده است و این کلمه به این معنا نیست که مجبور نیستند شما را ردیابی کنند، چرا که ممکن است هم چنان در حال ردیابی شما باشند.

تنظیمات سافاری در آیقون

 ۱۸- Black All Cookies

کوکی‌ها به وب سایت‌ها این امکان را می‌دهند که قسمت‌‌هایی از اطلاعات شما را برای بارگیری سریعتر در بازدید بعدی، ذخیره کنند. در حالیکه این ویژگی می تواند، باعث آسودگی جستجو در وب باشد، اما هیچ منفعتی برای قوانین حفاظتی به همراه ندارند. با عرضه ی نسخه ی iOS 11 شرکت اپل ، به کارایی عملکردهای تلفن‌های اپل، گزینه‌ی مسدود سازی کوکی‌ها را با استفاده از گزینه‌های مختلف، ساده تر کرده است.

Setting -> Safari -> Block all Cookies

با این روش شما متوجه ی تفاوت عملکرد در برخی از سایت ها می شوید، اما در مقابل اقدامات ایمنی را برای حفظ حریم شخصی خود انجام داده اید.

بلاک کردن کوکی ها در آیفون

۱۹- App & Website Password

حساب کاربری آیفون و iCloud شما یک مدیریت رمز عبور برای وارد کردن رمز ایمن و آسان ایجاد می‌کنند. در حالیکه این رمز عبورها توسط Face ID – Touch ID و کد عبور iPhone محافظت می شوند، که اگر آیفون شما دچار مشکل شود و یا سارق دسترسی به تمام رمز عبورهای شما پیدا کند، آیفون شما دچار مشکل می شود. برای مدیریت رمز عبورهای ذخیره شده و حفاظت از خود می‌توانید وارد قسمت تنظیمات شوید و سپس گزینه‌ی App & Websites Password را انتخاب کنید و سپس PIN و یا Touch ID را برای مشاهده رمز عبور خود وارد کنید. برای حذف رمز عبور به صورت جداگانه، در قسمت چپ آن کلیک کنید و سپس  می‌توانید آن را پاک کنید و در قسمت راست آن می‌توانید آن را ادیت کنید و سپس هر رمز عبوری که شما مایل هستید را وارد کنید.

مدیریت پسورد در آیفون

۲۰- AutoFill

علاوه بر ذخیره کردن رمز عبور، آیفون می‌تواند اطلاعات شخصی شما را برای تکمیل خودکار ذخیره کند. این ویژگی می‌تواند فرم‌های آنلاین را تکمیل کنند، آیفون می‌تواند در این حالت به طور خود کار اطلاعات مربوط به نام ، شماره تلفن، شماره های کارت اعتباری، و آدرس منزل را به صورت خودکار تکمیل کند. بدیهی است که دسترسی به آیفون و اطلاعات شخصی می‌تواند مزیتی بالقوه برای سارقان به حساب بیاید. برای محافظت از این حالت اقدامات زیر را انجام دهید.

Setting -> Safari -> Autofill

در آن قسمت شما می‌توانید اطلاعاتی را که قبلاَ توسط دستگاه ذخیره شده است را بررسی کنید، مانند: اطلاعات تماس و یا مخاطبین، اطلاعات کارت‌های اعتباری و…

شما حتی می‌توانید با کلیک بر روی نوار لغزنده‌ی کناری آنها، این گزینه را به حالت غیر فعال تبدیل کنید.

تنظیمات Auto Fill در آیفون

۲۱- Microphone Access

بسیاری از برنامه‌های درخواستی برای دسترسی میکروفون اهداف خاصی دارند. برای مثال Waze دارای سخنگویی صوتی است و می تواند برای مسیریابی مورد استفاده قرار بگیرد، در عین حال برنامه‌های ناقصی وجود دارند که ممکن است آنطور که ادعا می‌کنند در هنگام دسترسی به میکروفون آیفون، این کارایی‌ها را ارایه ندهند. به طور طبیعی شما مایل هستید که برنامه‌هایی را که به میکروفون آیفون دسترسی پیدا می‌کنند را مدیریت کنید، بنابراین می‌توانید وارد قسمت تنظیمات شوید، گزینه‌ی Privacy را انتخاب کنید و در صفحه‌ی مورد نظر بر روی گزینه‌ی Microphone کلیک کنید، در آن قسمت شما فهرستی از تمام برنامه‌هایی که برای استفاده از میکروفون تایید شده اند را مشاهده خواهید کرد که با کلیک کردن بر روی نوار لغزنده‌ی کنار آن می‌توانید آنها را غیر فعال کنید.

دسترسی میکروفون در آیفون

۲۲- Camera Access

برنامه‌هایی مانند اسنپ چت، وابسته به دسترسی به دوربین هستند. دوربین نمی‌تواند برای برخی از برنامه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد، با این حال، اما برخی از برنامه‌ها، دسترسی غیر مجاز به دوربین آیفون را بدون اطلاع شما، بدست می‌آورند. بنا به همین دلایل، ما توصیه می‌کنیم که برنامه‌هایی را که به دوربین دسترسی دارند را بررسی کنید و در صورت نیاز غیر فعال کنید.

Setting -> Privacy -> Camera

تنظیمات دسترسی دوربین در آیفون

۲۳- Location Service

خدمات Location Service برای برنامه‌های مسیر یابی مانند Waze ضروری است، زیرا ردیابی GPS آن را قادر می‌سازد، تا مکان شما را دقیقاَ تگ کند و جهت و مسیرهای نقشه‌ایی را به شما نشان می‌دهد، علاوه بر آن برنامه‌هایی مانند اسنپ چت، می‌تواند از موقعیت مکانی شما استفاده کند، برای مثال هنگامی که شما عکسی را می‌گیرید تنها می‌توانید از فیلترهای جالب و منحصر به فردی که درمکان کنونی شما در دسترس هستند استفاده کنید. ما توصیه می‌کنیم که از اقدامات زیر برای غیر فعال کردن این سرویس و یا برنامه های مشخص آن استفاده کنید.

Setting -> Privacy -> Location Service

با این وجود شما گزینه‌ایی برای غیر فعال کردن Location Service دارید که می‌تواند مانع دسترسی تمام عملکردهای مکانی شود. این گزینه بهترین روشی است که شما با استفاده از آن می‌توانید از دسترسی به موقعیت‌های مکانی را نمی‌خواهید فعال باشد را به حالت هرگز تنظیم کنید.

تنظیمات موقعیت یابی در آیفون

۲۴- Recently Deleted

اپل عکس‌های حذف شده را در یک پوشه‌ایی به نام Recently Deleted برای مدت ۳۰ روز قبل از آنکه به طور دایمی حذف شوند ذخیره می‌کند. این کار، بازیابی عکس‌هایی را که تصادفی پاک شده اند را آسان می‌کند. با این حال اگر کسی بتواند به تلفن شما دسترسی پیدا کند، به عکس‌هایی که برای حذف به مدت ۳۰ روز در این فولدر قرار دارند نیز دسترسی پیدا می‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هربار که عکسی را حذف می کنید، آن را از فولدرRecently Deleted  نیز پاک کنید تا این فولدر همیشه خالی بماند.

تنظیمات آخرین تصاویر پاک شده در آیفون

۲۵- App Store Purchases

بگذارید اینگونه بیان کنیم، که شما تصمیم به خرید یک برنامه از اپ استور می‌گیرید و لحظه ایی برای رسیدگی کردن به امری مهم تر، مجبور می شوید تا آیفون خود را ترک کنید، اما در همان حین، کسی سعی به شکستن قفل دسترسی به App store شما را می‌کند. از آنجا که شما یک برنامه را خریداری کرده اید. اپ استور ممکن است برای خرید برنامه‌ی بعدی دیگر به گذر واژه‌ی بعدی نیاز پیدا کنند. بنابراین این شخص می‌تواند به حساب شما، بسیاری از برنامه‌های گران قیمت را خریداری کند. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ، قبل از خرید هر برنامه‌ای، بهتر است که اجازه ی دسترسی به آن را به شما نشان دهد.  بنابراین اگر از شناسه ی Touch ID & Face ID استفاده می‌کنید، وارد قسمت تنظیمات آن شوید و گزینه‌ی Touch ID & passcode را انتخاب کنید. (و یا در iPhone x می‌توانید به این شکل عمل کنید Face ID & Passcode استفده کنید.) در آن قسمت می‌توانید برای فعال کردن آن از Touch ID for iTunes & App Store استفاده کنید . رمز عبور iTunes را برای تایید وارد کنید تا تمام تنظیمات آن تکمیل شود. اگر از شناسه ی Touch ID  استفاده نمی کنید، روی نام خود در بالای قسمت تنظیمات کلیک کنید و سپس وارد iTunes & App store شوید و تنظیمات رمز عبور را انجام دهید. اولویت تنظیم را بر روی Always Require برای به حداکثر رساندن امنیت، انجام دهید. شما اغلب توانایی دسترسی رایگان به رمز عبور، با تغییر اندازه ی امنیت را در اختیار دارید.

۲۶- Keep Message

از آنجا که حذف پیام‌های قدیمی تر در برنامه‌های پیام رسانی موجود است، اپل به طور دایمی پیام‌های شما را بر روی آیفون به صورت پیش فرض ذخیره می‌کند و به شما این امکان را می دهد که به صورت دستی هرکدام را که خواستید حذف کنید ، اما فرایند پاک کردن پیام‌ها می‌تواند بسیار خسته  کننده باشد، به خصوص اگر شما نگران حفظ حریم شخصی خود هستید می‌توانید رویه‌ی پاک کردن پیام‌های قدیمی تر را، ماهانه تنظیم کنید، تا پیام فقط و برای مدت یک ماه ذخیره بمانند و پس از آن به طور خودکار حذف شوند.

خوشبختانه آیفون شما دارای این ویژگی است، که به شما امکان فرایند حذف پیام های قدیمی را می‌دهد، برای انجام این کار باید اقدامات زیر را انجام دهید:

Setting -> Message -> Keep Message

شما هم چنان می‌توانید‌، مدت زمان حذف پیام‌ها را از ۳۰ روز به ۱ سال تبدیل کنید و پس از مدت تعیین شده می‌توانید اطمینان داشته باشد که پیام ها دیگر مشاهده نخواهند شد.

تنظیمات پاک کردن پیام ها در آیفون

۲۷- Allow Access When Locked

در حالت پیش فرض، صفحه قفل گوشی شما، حاوی اطلاعات شخصی مانند، اعلان های اخیر، Wallet، Today’s View است که آنها مجموعه‌ایی از وجیت‌های مفید برای برنامه‌ها هستند. خوشبختانه، بسیاری از برنامه‌ها که حاوی اطلاعات هستند را می‌تواند با استفاده از منوی Touch ID &Passcode غیر فعال کنید، که در آیفون X این روش را باید از گزینه‌ی Face ID & Passcode تنظیم کنید.

در آن قسمت شما می‌توانید، تمام برنامه‌هایی را که مایل هستید تا از آن برای دسترسی به صفحه ی قفل گوشی خود جلوگیری کنید را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید که دیگران، پیام‌ها، ایمیل و یا هشدارهای برنامه‌ایی شما را مشاهده نکنند و یا اگر ترجیح میدهید تا کسی اطلاعات برنامه ها را نیبنند، می‌توانید از آنجا غیر فعال کنید.

دسترسی به صفحه قفل در آیفون

نظر شما در رابطه  با این فهرست چیست؟ آیا آیفون شما ایمن است؟ آیا تنظیمات دیگر برای غیر فعال کردن آنها وجود دارد؟

اگر تنظیماتی دیگری وجود دارند در قسمت نظرات ، ما را مطلع کنید.

 

مطالب مرتبط:

 


۲۷ ویژگی امنیتی و حفاظتی iOS 12 در آیفون که اکنون باید بررسی کنید.


سایبرلند
نسرین ذاکری
نویسندهنسرین ذاکری

دیدگاهتان را بنویسید